Депутатите от три парламентарни комисии - по външна политика, по европейските въпроси и бюджетната, на съвместно заседание подкрепиха предложението, с което Народното събрание дава съгласие за участието на правителството в преговорите по фискалния пакт на Европейския съюз на 30 януари в Брюксел. Парламентът ще гласува предложението в петък, три дни преди срещата на Европейския съвет.
В решението е записано, че България не трябва да поема финансови задължения за присъединяването към Пакта за финансова стабилност, както и че няма да съобразява икономическата си политика с тази на страните от Еврозоната.
Народното събрание подкрепя включването от България към Договора за финансова стабилност при следните условия: страната да прилага разпоредбите от дял 3 след ратифицирането от Народното събрание; участието в Договора да не води до финансови ангажименти за страната ни и няма да хармонизираме данъците си; България ще подкрепи пълния текст на Договора след влизането на страната ни в Еврозоната.
Министрите Николай Младенов и Симеон Дянков увериха депутатите, че бъдещото проекторешение ще бъде полезно за финансовата дисциплина в страната.
Финансовият министър беше категоричен пред депутатите от трите комисии, че “този проектодоговор засега не води до някакви данъчни промени, но не води и до някакви бюджетни тежести”.
Междувременно депутати от опозицията разкритикуваха днес правителството, че не е провело обсъждания за новия договор за стабилност на Еврозоната на дискусия за подготвяното споразумение.
Последният вариант на договора в момента се подготвя от Европейската комисия и ще бъде получен от правителството късно в четвъртък, съобщи Дянков, така че депутатите ще разполагат с документа при гласуването в петък. След решението на Европейския съвет, което трябва да бъде взето на 1 март, документът ще бъде предложен за ратификация на парламентите на държавите от ЕС, така че до средата на годината договорът да влезе в сила, каза министърът на външните работи Николай Младенов.
Георги Пирински и Румен Овчаров от БСП упрекнаха правителството, че не е запознало парламента с идеите на проектодоговора. Асен Агов от ДСБ нарече днешното гласуване "несериозно", тъй като народните представители обсъждаха преговорите за документ, който все още не е готов.
На въпрос защо кабинетът бърза с преговорите и подписването на новия европейски договор, Дянков отвърна, че целта е в максимално кратък срок да се даде "ясно послание към финансовите пазари", за да се овладее дълговата криза в Европейския съюз.
Предстои да бъде договорено как страните, които са ратифицирали споразумението, но все още не са част от Еврозоната, ще участват в преговорите на върха на държавите, въвели общата европейска валута. Държавата ще настоява да бъде "активен наблюдател" при всички дебати около бъдещи решения.
Все още няма и категорично решение как ще се санкционират страните, нарушаващи ограничението за бюджетния дефицит и лимита за външен дълг (предвижда се той да е до 60 % от БВП на всяка страна). Обсъжда се идея Еврокомисията автоматично да започва наказателни процедури срещу страните, превишили дефицита си и Европейският съд да налага санкции до 0.1 % от БВП на нарушителите. България и още няколко страни са настоявали аналогична санкция да се въведе и за наднормения външен дълг, но най-вероятно идеята няма да бъде приета, каза Дянков.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА