Декларацията беше много по-слаба от солунския дневен ред, много по-слаба от Стратегията на ЕК, даже бих казал, че е разочароваща. Това заяви пред БНР бившият външен министър Ивайло Калфин, сравнявайки днешната среща с провелата се преди 15 години в Солун отново между европейските лидери и лидерите на страните от Западните Балкани.
По думите му е добре, че се е състояла тази среща, но след нея не може да се каже, че са постигнати дългосрочни договорки и резултати: "Декларацията беше много по-слаба от солунския дневен ред, много по-слаба от Стратегията на ЕК, даже бих казал, че е разочароваща. В Солун преди 15 години се каза излишно, не само европейска перспектива, а се казва, че тези страни ще станат неразделна част от ЕС. Такова нещо нямаше сега, а се говореше за европейска перспектива, което е връщане назад.
В нея се говори за конкретни проекти, но излишно се казва, че няма да се споменават в дискусията по следващия бюджет. Говори се за допълнителни заеми от европейските банки, но да не забравяме, че на Балканите големия заемодател е Китай, който харчи значителни средства за инфраструктура. Така че не можем да говорим за някакви конкретни неща, които изведнъж ще се случат след срещата. Не мисля, че от нея следва каквото и да е".
Според него, ако юни месец не се вземе решение за започване на преговори с Македония и Албания ще се докаже, че ЕС все още не е готов да се отнесе адекватно към Балканите. Антоанета Приматарова от Центъра за либерални стратегии смята, че срещата ЕС-Западни Балкани е успех за България.
Тя обаче посочи, че без трайни решения на двустранните спорове и без усилия за помирение в региона, приемането на страните от Западните Балкани в ЕС е невъзможно: "В отговора на въпроса дали 2025 година е реалистична, Доналд Туск наблегна, че от посещението си в региона последните седмици във връзка със софийската среща, е останал с впечатлението, че проблемите на глава от населението в този регион са повече, отколкото за Германия и Франция.
Затова точка 5 от политическата декларация би трябвало да бъде внимателно прочетена от всички държави в региона, тъй като без трайни решения на двустранните спорове и без усилия за помирение в региона, едно разширяване на ЕС е невъзможно".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Иванчо
10:03 18.05.2018
2 Паисий
Не знам точен цитат от Калфин ли е или е перефраза на изказването направена от г-жа Ингилизова, но е неграмотно.
А за Калфин думата "разочрование" е крайно недостатъчна, но съм достатъчно възпитан и се въздържам от по-силни думи.
10:28 18.05.2018