Около новия състав на Бюрото за контрол на СРС-тата има много проблеми. Това каза по БНР Александър Кашъмов – директор на правния екип на Програма "Достъп до информация".
„За съжаление около целия този избор има толкова въпросителни, че аз се чудя с какво да започна – дали с това, че в това бюро има един-единствен юрист между петимата членове, като дори няма и друг човек с хуманитарно образование, а все пак, нали, някак си в тази сфера трябва да бъде защитата на гражданските права. Дали всъщност с това, че тези трима, които остават в бюрото, всъщност са се прославили с това, че не ходят на работа, но за сметка на това вземат тавана на държавните заплати у нас.
Дали с това, че в ръководството на бюрото влиза кадър на бившата Държавна сигурност, която някак си имаше ангажимент като че ли от политиците в тази страна и консенсус, че такива хора няма да заемат ключови държавни позиции. А да не говорим да се занимават с гражданския контрол, при положение че тази институция всъщност е причината да е необходимо да се ограничава незаконното подслушване в нашата страна. Защото, нека не се лъжем, тук говорим за контрол върху службите и за поправяне на последиците от тоталитарния режим.
Другият въпрос е с председателя – за него става ясно, освен че не е юрист, за разлика от Бойко Рашков, който беше и то изтъкнат практик, тук се изисква не само познаване на закона, но и на практиките по прилагането му, но тук имаме председател, който виждам, че има история с работа за ДАНС. В крайна сметка самият смисъл от съществуването на тази институция като независима държавна институция, която да контролира законността на прилагането на специалните разузнавателни средства, е да контролира службите. Т.е. това не бива да бъдат хора, излезли от тези служби, защото тогава за никакъв независим контрол не можем да говорим. Това трябваше да бъде и така се прави в демократичните цивилизовани държави, това са хора не само с образование, не само с професионален, но и житейски опит в дадената област, т.е. с материи, свързани с правото, разбира се, правораздаване – като съдии, прокурори, дори да кажем следователи, адвокати, правозащитници, общественици, ако щете, хора, на които гражданите да разчитат, че стоят зад защитата на правата ни от държавата Левиатан“.
Кашъмов обясни и защо парламентът избра точно такъв състав на бюрото:
Като че ли в последно време се придоби един стил от страна на управляващите, това особено важи за законодателния орган – Народното събрание – което като че ли лети надолу в дължимото и очаквано поведение. Тук по един формален начин се показва представеност на отделните политически сили, но това не е единственият критерий. За да може хората да си вършат работата, те трябва да са компетентни, те трябва да имат необходимото образование, необходимия опит, необходимата разпознаваемост в обществото.
Защото ние говорим за задача, която е свързана с особена смелост, като това се доказва от предходния мандат – видяхме ударите по отношение на бюрото и на отделни негови членове, това, на която беше подложен и заместник-председателят, който беше освободен по един крайно съмнителен начин, видяхме атаките, на които беше подложен председателят на това бюро за това, че се опитваше да си върши работата на ръководещ и за това, че смело вършеше тази работа“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гостенин
Коментиран от #3
19:24 21.12.2018
2 Хк+йххххйххх
20:05 21.12.2018
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 ГосТ
00:26 22.12.2018