Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и министър-председателят на България Бойко Борисов приветстват важния етап, който бе достигнат за газовия хъб „Балкан”. Днес на второ четене в Комисията по енергетика на Народното събрание бяха приети изменения в Закона за енергетиката, които сега предвиждат програма за реализация на определени годишни количества газ на борсата от страна на обществения доставчик и крайните клиенти, водеща до безпрецедентно отваряне на българския газов пазар.
Предложеният пакет от мерки ще доведе до така необходимата промяна в конюнктурата на пазара на природен газ в България. Резултатът ще бъдат значителни стъпки към формиране на ликвидна среда и либерализиран пазар на природен газ не само за България, но също така и за региона. Те са в унисон с усилията на Европейската комисия и на българското правителство за създаване на единен пазар на природен газ.
Председателят на ЕК Юнкер заяви: „Искаме енергията да се насочи към България и към цяла Европа. Приветствам това положително развитие, което ще доведе до отваряне на газовия пазар с ползи за потребителите на газ в България и в Югоизточна Европа. Моята комисия остава ангажирана в подкрепата си към България в изпълнението на плановете ѝ за регионален газов хъб - ние сме на едно мнение по този въпрос с българското правителство.“
Министър-председателят Борисов заяви: „Горд съм да кажа, че чрез въвеждането на програма за предлагане на определени количества газ за свободна търговия и непрекъсната работа по проекта газов хъб „Балкан”, България демонстрира своята ангажираност да играе водеща роля за отворен газов пазар в Югоизточна Европа. Успешното сътрудничество с Европейската комисия и целенасочените усилия на българското правителство направиха възможно въвеждането на значителни промени в пазара на природен газ в България, което, несъмнено, ще доведе до съществени ползи за всички.”
След като бъде потвърдена от окончателния Закон за енергетиката и със създаването на газовата борса, програмата за предлагане на определени количества газ за свободна търговия се очаква да има положителни ефекти в посока конкурентоспособност за целия газов пазар в региона. По-голямата конкуренция ще доведе до по-голям избор и по-ниски цени и ще увеличи сигурността на доставките за бита и за предприятията. Ето защо Европейската комисия подкрепи пазарните реформи и мерки за увеличаване на ликвидността, включително чрез газовия хъб „Балкан” в България.
Газовата борса ще помогне България и регионът да се възползват в пълна степен от последните процеси в развитието на сектора във връзка с увеличаването на износа на втечнен природен газ. Това ще засили конкуренцията и ще даде повече възможности за развитието на икономиката в България и в региона.
Обща информация
Проектът за газов хъб „Балкан” се основава на идеята, че значителни количества газ от различни източници ще постъпват във физическа точка във Варненския регион, от където ще се осъществява по-нататъшният пренос и търговия чрез газов хъб в България. Европейската комисия подкрепя финансово проекта за газов хъб „Балкан” и е инвестирала безвъзмездна помощ (грант) в размер на 920 хиляди евро по линия на „Механизма за свързване на Европа” ("Connecting Europe Facility"/CEF) за предпроектно проучване, който грант покрива 50% от разходите за него. Целта на предпроектното проучване е да се направи подробна оценка на търговската и техническа жизнеустойчивост на проекта, да се определи точният бизнес модел, да се оценят рисковете за проекта, да се финализира регулаторната рамка и да се структурира финансирането на проекта.
Проектът за газовия хъб „Балкан” включва допълнителна инфраструктура с цел да се достави нов газ за Централна/Западна, Югоизточна и Източна Европа, за да се увеличи сигурността на доставките чрез осигуряване на достъп до допълнителни източници на газ. В тази връзка от изключителна важност е бързото изграждане на междусистемната газова връзка между България и Гърция (IGB) и газопроводите със Сърбия и с Румъния.
Комисията „Юнкер” се ангажира с всички цели на Енергийния съюз, включително енергийната сигурност и в създаването на добре диверсифициран и конкурентен газов пазар.
Нашата стратегия за диверсификация се разгръща около приоритети като газовия хъб „Балкан”, реализацията на Южния газов коридор, изграждането на хъб за втечнен газ на Средиземноморието и чрез разширяването на достъпа до втечнен природен газ и на газохранилища, за което Европейската комисия прие стратегия през февруари 2016 година.
Нашето предпочитание е силно регионално сътрудничество и то дава конкретни резултати: в изпълнение са ключови обекти на газовата инфраструктура в Балтийския регион. Финансово подкрепихме изграждането на газовите междусистемни връзки между Полша и Литва и Балтийския газов интерконектор между Финландия и Естония. Одобрихме държавна помощ за терминала за втечнен природен газ в Клайпеда, Литва и активно подпомагаме създаването на нов северен коридор, свързващ Норвегия и Полша през територията на Дания.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Bahti
Коментиран от #5, #14
18:38 21.06.2019
2 SAAB
Коментиран от #4, #16
18:50 21.06.2019
3 Зайко Байко многознайко
18:59 21.06.2019
4 SAAB
До коментар #2 от "SAAB":
Тати ме направи пасивен , много му е голям.Коментиран от #10
18:59 21.06.2019
5 Bahti
До коментар #1 от "Bahti":
Желая запознанство с дърт травестит,по възможност бесепераст.Коментиран от #6
19:01 21.06.2019
6 Bahti
До коментар #5 от "Bahti":
Нямаш идея кви скици са травеститите! ХаххаКоментиран от #7
19:07 21.06.2019
7 Bahti
До коментар #6 от "Bahti":
Не ми обръщайте внимание,шизофренията ми се изостри,сам си пиша,сам си отговарям.!Коментиран от #8
19:09 21.06.2019
8 ха ха
До коментар #7 от "Bahti":
знаем знаем че си ку ку сооко.19:10 21.06.2019
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 SAAB
До коментар #4 от "SAAB":
Не .....просто в г...з си правен ! И ти личи :)Коментиран от #11
19:23 21.06.2019
11 Колко тряяяяя да си
До коментар #10 от "SAAB":
прост,да си сложиш ник saab .!??? пхаххахахахах19:29 21.06.2019
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Бай Шиле
Коментиран от #15
19:39 21.06.2019
14 Bahti
До коментар #1 от "Bahti":
И само да ви Светна, газов хъб Балкан никога няма да съществува. Както и 2ри АЕЦ. Сами знаете защо, защото сте сте Сами с хамерика. Ае хаирлия да, универсия!19:46 21.06.2019
15 Бай Шиле
До коментар #13 от "Бай Шиле":
УБорка Попов пак се криеш за моето име! Познах те, по това, , че предателите, винаги са способни да предадат и най-много за пари= душата! Но не забравяй, че те винаги за разтрелвани! Веднъж предател, винаги предател! По това си личи те платените тролове! УБорка, ти наистина си разконспириран! Наблюдавам те !Коментиран от #18
20:20 21.06.2019
16 Гошо
До коментар #2 от "SAAB":
Мутрата ще носи газ с газовите бутилки под мишница от САЩ21:55 21.06.2019
17 хаха
23:20 21.06.2019
18 Бай Шиле
До коментар #15 от "Бай Шиле":
Момче,не ми копирай името.Ако си "Бай Шиле" напиши кой от трите рога на коча е най голям.И името на овчицата,заради която се скарахме.00:33 22.06.2019
19 стоян
12:17 22.06.2019
20 мисия UFO
Хем им се играе на хорото, хем не знаят с кой и къде да го започнат.
На никого не му дреме , че всичко тъне в тотолна разруха и безхаберие.
ЛИЧНИЯТ ИНТЕРЕС НАД ВСИЧКО!
ДЪРЖАВАТА ДА ВЪРВИ НА *************** И.
Е ТОВА СА ДНЕШНИТЕ ПУДЕЛИ, КОИТО УПРАВЛЯВАТ ТЕРИТОРИЯТА, КОЯТО Е КОНЦЕСИОНИРАНА И РАЗПРОДАДЕНА НА АНГРО ОТДАВНА.
КЪСНО Е ЛИБЕ ЗА КИТКА СА КАЗАЛИ СТАРИТЕ ХОРА!
ПУДЕЛИТЕ СА ЗАБАВНИ И ЗА ЕДНИТЕ И ДРУГИТЕ.
10:31 23.06.2019
21 Този коментар е премахнат от модератор.