С 92 гласа "за", 12 - "против" и 6 - "въздържали се" в пленарна зала депутатите приеха решение, предложено от Временната комисия за проучване, анализ и обсъждане на добри практики и законодателни решения във връзка с регулирането на дейности по проучване и добив на подземни богатства при опазване на околната среда или касаещи т. нар. мораториум за шистовия газ.
Днешното решение се отнася само до конвенционалния добив на газ, заяви в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Той назова българското находище "Девенци" и припомни, че МОСВ вече е дало положителен ОВОС. Ако тази оценка не бъде обжалвана, ще го дадем на концесия и
добивът на местен конвенционален газ може да започне до края на годината,
заяви Добрев. По думите му доказаните количества там, които са между 3 и 6 млрд куб.м., ще гарантират между 1 и 2 години цялата консумация на газ в България. Местният газ е с 40 процента по-евтин, посочи той.
Добрев подчерта, че в днешното решение са приети всички съображения и претенции на екоорганизациите, както и предложенията на опозиция.
„Едната промяна е, че разшириха обхвата на забраната на използването на метода на хидравлично разбиване, фракинг и останалите наименования, като включиха и забрана - това да се прави в пясъчници, във варовици, във въглищни пластове. Това реално разшири този мораториум, който имаме върху забраната за проучване и добив на шистов газ. Второто, което Народното събрание направи, е да махне една думичка – „20 бара налягане”, което съществуваше в точка първа, и което не позволяваше на нито една компания в България, без значение дали е българска или извън страната, да прави проучвателни и производствени сондажи за газ”, добави министър Добрев.
Мариана Христова от Гражданската инициатива за забрана на проучването и добива на шистов газ по метода на хидравличния разлив в България заяви на кратък брифинг в парламента, че приетият текст е „приемлив”.
"Искаме пълна нормативна уредба, която да засяга целия добивен бранш, защото това, което гражданските организации установихме, е, че няма никакви адекватни регулации в добивната индустрия", изтъкна Христова.
В отговор на репортерски въпрос тя каза, че няма основание да се протестира тази вечер заради шистовия газ, но добави че „много от хората, които са в нашата гражданска инициатива, са и в борбата срещу Закона за горите, така че - участници ще има”.
В Народното събрание направихме нещо национално отговорно, в унисон с националните интереси и изискванията и притесненията на всички граждани в страната. Премахнахме пречките, които бяха поставени пред всички, които имат желание – инвеститори в държавата като цяло да проучват и добиват конвенционален газ по конвенционални безопасни технологии в страната – нещо, което може да поевтини както цената на газа, така да ни направи по-конкурентоспособни и да повиши доходите на всички българи. Това заяви от своя страна народният представител ГЕРБ Диан Червенкондев.
Депутатите гласуваха със задна дата от 1-ви април т. г. до 30 юни да бъде удължено времето на работа на комисията. Зам. председателят на парламента Анастас Анастасов прочете от трибуната текста преди неговото гласуване.
Решението на Народното събрание от 18 януари 2012 г. за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на газ и нефт на територията на Република България точка първа се изменя така: "Забранява се прилагането на технологията на хидравлично разкъсване (фракинг) или всяка друга технология, която представлява нагнетяване на смес от течности (гелове или втечнен газ), химически добавки и/или флуиди, механични и/или органични пълнителни, сондажи, водещи до образуване на нови и/или разширяване на съществуващи естествени пукнатини или пукнатинни системи във всякакви седиментни формации, включително въглищни пластове, с цел проучване и добив на нефт и природен газ".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 НЕ
Често изтича радиоактивен радон от недрата на земята ...
Зелените са прави за шистовия газ.... отровен е , опасен е , неизгоден е , жива смърт.
19:47 14.06.2012