Административният съд в Кюстендил е отменил санкция в размер на 17 000 лв., наложена на ТЕЦ „Бобов дол“ от РИОСВ – Перник, предаде "Камертон". Глобата е за това, че през 2017 г. горивната инсталация е експлоатирана без пречиствателно съоръжение (СОИ1) повече от 120 часа. В наказателното постановление на екоинспекцията е посочено, че нарушението е по чл. 125, ал.1,т.1 от Закона за опазване на околната среда и представлява неизпълнение на задължението по условие 9.2.9 от Комлексното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“.
Съдът обаче е преценил, че нарушение на посоченото условие няма, тъй като то поставя ограничение на часовете работа без пречиствателна инсталация, но само при авария, т.е при „внезапна технологична повреда на машини, съоръжения и агрегати, съпроводена със спиране или сериозно нарушаване на технологичния процес, взривове, възникване на пожари, наднормено замърсяване на околната среда, разрушения, жертви или заплаха за живота и здравето на населението“. В случая не ставало въпрос за авария, а за планов ремонт, затова глобата е незаконосъобразна, става ясно от съдебното решение.
В него се отбелязва, че превишаването или не на нормите на допустими емисии (НДЕ) няма връзка с условието от Комплексното разрешително (КР), заради което е наложена глобата. Смисълът на условието е да се разреши експлоатация на инсталацията и без СОИ при авария на последното до 120 часа годишно, независимо дали има превишаване на НДЕ или не, смята тричленният съдебен състав с председател съдия Иван Демиревски. Според съда замърсяването на въздуха се отнася към условие 9.2.7 от КР. Последното задължава, при авария или спиране на СОИ, операторът да спре експлоатацията на инсталацията, ако в срок от 24 часа не постигне спазване на НДЕ или да продължи работа, но при използване на нискоемисионни горива, осигуряващи спазването на НДЕ.
Решението на Кюстендилския административен съд е окончателно.
Припомняме, че от РИОСВ – Перник обясняват бълването на черен дим от комините на ТЕЦ – Бобов дол именно с експлоатацията на инсталацията без пречиствателното съоръжение. Екоинспекцията успокоява, че това не е позволено повече от 120 часа годишно.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 2233
12:12 16.10.2019
2 Ахахахха
12:15 16.10.2019
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.