Премиерът Бойко Борисов няма да бъде изслушван по темата за проекта АЕЦ "Белене". Това решиха депутатите в началото на парламентарното заседание.
Предложението беше направено от лидера на ДСБ Иван Костов. "Министър-председателят е длъжен да отговори, водил ли е разговори за строежа на АЕЦ "Белене" зад гърба на Народното събрание", заяви Костов. Предложението беше прегласувано, но отново не беше прието от депутатите.
Във вторник ДСБ депозира в Народното събрание искане за изслушване на премиера Бойко Борисов във връзка с неизпълнение на Решение 250 от 29 март 2012 година на правителството и Решение на НС от 29 март 2012 г. за спирането на АЕЦ "Белене".
От ДСБ заявяват, че премиерът дължи отговор защо половин година не е извършил задължителните действия за прекратяване на проекта за АЕЦ "Белене". "Второ, защо не договори условията за окончателното му спиране. Трето, защо Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) не спря лицензирането на централата. Четвърто, водил ли е разговори за строителството на АЕЦ "Белене" зад гърба на Народното събрание след приемането на цитираните решения", питат от ДСБ.
След това депутатите се отказаха да гласуват отмяна на решението за спиране на „Белене”, на което държаха „червените” Михаил Миков и Петър Курумбашев. „Абсурдно е да се водят преговори, без да има отмяна на решението, с което се спира проектът”, каза Миков, но това не мотивира колегите му да одобрят предложението.
Бързите две решения доведоха до традиционно нажежена дискусия да бъде ли създадена анкетна комисия със задачата да провери всички данни около строителството на централата от 2002 г. до края на март 2012 г. Уверени в „хигиенните си навици”, членове и на опозицията, и на управляващите се съгласиха да бъдат извадени „кирливите ризи” на проекта наяве, за да се види кой колко се е „къпал в гьола” в Белене.
Левицата обаче настоя да се разследва работата на сегашното правителство по АЕЦ-а до настоящия момент.
„Защо се предлага краят на март 2012 г. като срок за действие на комисията? Нека да бъде до ден-днешен, да отпадне това ограничение, защото стана ясно, че са се водили разговори и преговори зад гърба на парламента”, заяви Сергей Станишев.
Изказването на съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров по темата се превърна в патетичен призив да се стигне до истината по „най-непрозрачния” проект: „Не може да прахосваш парите на данъкоплатците по този начин. Аз предлагам - не само да бъде създадена тази временна анкетна комисия, но и тя да стигне докрай, да извадим истината пред българското общество. Ако не го направим, проектът "Белене" ще бъде претоплян постоянно и старата песен ще започне на нов глас”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА