Проблемът на британците не са българите, това е вътрешнополитически проблем, като чрез провежданата кампания се решават важни вътрешноструктурни въпроси във Великобритания, коментира пред ТВ7 финансистът Емил Хърсев
От следващата година българи и румънци ще могат да работят в Великобритания без ограничения. Това още отсега предизвиква страх и недоволство на Острова. Британската преса откровено призовава за рекламна кампания, която да разубеждава емигрантите и да показва неприятните моменти от живота в страната, като например мрачното и дъждовно време.
Българите и румънците ли са проблемът на британския трудов пазар и дали проблемът не засяга целия Европейски съюз, където безработицата става все по-сериозно бреме – темата в ТВ7 коментираха финансистът Емил Хърсев и Ралица Бехар, която е завършила математика в университета в Единбург, и написа открито писмо до лидера на британската Партия за независимост Найджъл Фарадж.
Хърсев коментира, че проблемът на британците не са българите и румънците, това е вътрешнополитически проблем, като чрез тази кампания се решават важни вътрешноструктурни въпроси във Великобритания. Гостът ни припомни, че преди години на Острова се е водеше същата кампания срещу поляците.
Това, което британците не си дават сметка според него, че имигрантите не заемат техните работни места. Те работят много по-ниско платена работа, която местните не биха поели и по този начин облекчават бизнеса, тъй като ако трябваше фирмите да плащат британски заплати за този труд, много от тях щяха да фалират, коментира финансистът.
Ралица Бехар като представител на младото поколение българи, имали възможност да получат висше образование навън, сподели, че е важно тези кадри да останат ид а работят за страната си. Тя изложи своите аргументи в защита на тази теза, като посочи, че животът във Великобритания далеч не е толкова лесен и приятен за колкото го мислят хората повечето хора и че у нас има вече много повече възможности за развитие.
Основателни ли са опасенията на британците, че 30 млн. българи и румънци стягат куфари за Англия, каква работа търсят на Острова нашите сънародници и може ли нещо да ги спре - отговорите потърси репортерът на ТВ7 Гергана Маринова. Тя ни срещна с Явор Владимиров – един от около 50-те хил. българи, които работят легално във Великобритания.
В България е работил като телевизионен оператор, от близо две години е на Острова. Заминава за Англия, воден най-вече от желанието да работи за повече пари. Има късмет, защото брат му живее там от 10 години и има фирма, в която Явор започва работа. Българинът обяснява, че за сънародниците ни на Острова е много трудно, тъй като като европейски граждани имат право да пребивават в страната, но нямат право на работа. За да получат такова се изисква период от една година само за изготвяне на документи и за кандидатстване с тях за интервю.
На трудовия пазар във Великобритания се търсят най-много лекари, асистенти на възрастни хора, строителни работници.
Българите работим за по-малко пари, но и по-качествено, затова сме тук, защото ни вземат за по-евтина работна ръка и си я вършим на 100%, коментира Явор.
Това обаче не се харесва на много англичани. В интернет пространството вече се разпространява петиция срещу отварянето на трудовия пазар. Само за седмица тя е събрала одобрението на 9 500 англичани.
Публикации за очакваната инвазия от българи и румънци залива и британската преса. Популисткият ежедневник Daily Mail спекулира, че близо 30 млн. българи и румънци могат да се преселят във Великобритания.
В друга публикация се твърди, че се очаква населението на Острова да набъбне със 70 000 души. Според българския посланик във Великобритания публикациите са тенденциозни и с политически подтекст.
Константин Димитров, посланик във Великобритания коментира, че това са спекулации и че точни данни още няма затова колко точно ще са българите, които ще потърсят препитание на Острова.
Един от сравнително сигурните начини да си намерите работа в чужбина е чрез фирма посредник. От Агенцията по заетостта предупреждават че има само 13 лицензирани фирми, към които можете да се обърнете. Това, че са легални обаче, не означава, че сте застраховани от измами. Важно е да се знае и че посредническите услуги са безплатни.
От данните на агенцията става ясно, че освен Великобритания, други атрактивни дестинации за работа са Дания, Германия и Чехия. От държавите извън Европейския съюз най-привлекателен е Кувейт. За арабската държава заминават най-вече български лекари по спогодба между Военно-медицинска академия и местната военна болница.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 гост
къде ги намерихте???? :D
Коментиран от #3
09:49 29.01.2013
2 Бай Мечо
Коментиран от #4
10:37 29.01.2013
3 дедо стефчо
До коментар #1 от "гост":
Daily mailTransitional arrangements in place since 2005, which restrict the rights of 29 million Bulgarian and Romanian citizens to live and work in other EU states, will expire on January 1. No official figure has been put on the anticipated number of arrivals, but Tory MPs warn there must be no repeat of the situation when Poland joined the EU and Labour catastrophically underestimated the numbers that would come.
11:14 29.01.2013
4 дедо стефчо
До коментар #2 от "Бай Мечо":
Daily mailTransitional arrangements in place since 2005, which restrict the rights of 29 million Bulgarian and Romanian citizens to live and work in other EU states, will expire on January 1. No official figure has been put on the anticipated number of arrivals, but Tory MPs warn there must be no repeat of the situation when Poland joined the EU and Labour catastrophically underestimated the numbers that would come.
11:15 29.01.2013
5 1312 години българия
11:25 29.01.2013
6 анонимен
11:56 29.01.2013
7 хаана
16:04 29.01.2013