Чешката енергийна компания ЧЕЗ подаде днес оплакване от България в Европейската комисия заради действията на правителството в посока отнемане лиценза на дружеството в балканската страна, съобщи агенция „Ройтерс“.
Това се случи след обществените протести срещу високите цени на електроенергията, довели до оставка на премиера Бойко Борисов и държавно разследване срещу ЧЕЗ и други енергийни фирми, припомни агенцията.
Конфликтите между енергийните регулатори и енергийните компании ескалираха в Централна и Източна Европа, тъй като фирмите и хората, страдащи от икономическия спад, се сблъскват с резки повишения на сметките за ток, често предизвикани от нарастващия дял на електроенергията от скъпи вятърни и слънчеви централи, коментира „Ройтерс“.
Българският енергиен регулатор (ДКЕВР) обвини ЧЕЗ в нарушаване на закона за обществените поръчки, докато чешката компания твърди, че не е открила значими грешки в дейността си, които биха могли да доведат до отнемане на лиценза й.
„Поискахме от Европейската комисия независима оценка на ситуацията с цел да осигурим обективно и справедливо отношение за нашите български компании“, заявил е в свое изказване за агенцията Томаш Плескач, ръководител на ЧЕЗ Разпределение и външнотърговска дейност.
„Това се отнася преди всичко за стартирането на процедура за отмяна на лицензията, която е базирана на един импулс от министър-председателя, а не въз основа на решение на независим регулаторен орган“, казва той. „Неколкократно бяхме обект на негативно вмешателство от страна на българските институции”.
Освен ЧЕЗ в България е разследвана и друга чешката фирма в бранша – Енерго-Про, както и австрийската ЕВН, припомня „Ройтерс“. От ЕВН са заявили, че се подготвят за международен арбитраж срещу България заради нейни предишни регулаторни решения.
ЧЕЗ, която притежава две дистрибуторски фирми и топлоелектрическа централа в страната, твърди, че нейните дистрибуторски фирми задържат за себе си по-малко от 3% от сумите, а останалата част им отива за производствени разходи.
ЧЕЗ вече има „насинено око“ в Албания, където конфликтите заради повишените цени доведоха до загуба на лиценза, изгонване на компанията от страната и над 289 милиона долара загуби миналата година, напомни „Ройтерс“.
Възраженията на енергоразпределителните дружествата предстои да бъдат изслушани публично на 16 април. Преди ден пък стана ясно, че българската държава чака експертна помощ от Европейската комисия за извършването на обещания от служебния министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев независим одит на всички държавни и частни дружества в енергетиката.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ОПЪЛЧЕНЕЦА
КРАДЦИТЕ ВЪН!
20:36 29.03.2013
2 Коста
20:57 29.03.2013
3 +НОВА ШВАБИЯ+
03:50 30.03.2013
4 Манхайм експрес
09:02 30.03.2013
5 Българин
09:26 30.03.2013
6 б3ь2
16:13 30.03.2013
7 smartfish
12:43 31.03.2013
8 гост
13:31 31.03.2013