Протестиращите искат да изчистят Народното събрание от старите лица на политиците. Не искат послушковците в партийните централи. Хората протестират вече 40 ден, след като се надигнаха и през февруари и принудиха ГЕРБ да сдаде властта. Тази вечер напрежението нарасна и имаше сблъсъци. Кога ще има извънредни избори ще стане ясно, но сега е важно как отново ще гласуваме с преференциален вот, пропорционален вот, със смесената немска система или с чист 100% мажоритарен вот. Ако искате да промените сегашния модел единственият изход е мажоритарният вот.
Ето защо:
1. Основното предимство при мажоритарната система е, че народът има народни представители. При пропорционалната няма - това са представители на партиите, спуснати със списък. Политолозите ще ви излъжат, че при мажоритарните избори се “губят гласове”. Кой ги губи? Партиите не са суверен, та да им се губи нещо! При пропорционалните избори избирателите губят 100% от гласовете си, тъй като това не са техни представители. При мажоритарните всеки район си избира представител и нищо не се губи.
2. При мажоритарната система партиите се обновяват, изчистват се от гнилите ябълки и затова оцеляват дълго. Ако началството води лоша политика, избирателите го махат. Докато при пропорционалната това е невъзможно. Там началството е стъпило на гърбовете на всички останали, и то в по две листи. Партията умира, той е пак в парламента.
3. При мажоритарните избори депутатът има страх от избирателя. При пропорционалните го е страх само от този, който пише листата. Сложат ли го начело на листата, и магарето става депутат. Какво мисли избирателят, за него няма никакво значение.
4. При мажоритарната система купуването на гласове се обезсмисля, защото никой не може да купи 51% от избирателите в даден район. Сега се купуват по 1 - 3%, главно в ромските махали. В един едномандатен район с 20 000 избиратели всичко става пред очите на хората. Ако те видят, че купуваш роми, всички ще се обърнат срещу теб.
5. За да привлечеш 51% от избирателите, трябва да се опиташ да се харесаш на 100%. Затова тази система действа центростремително, тя сплотява и хората, и нацията. При пропорционалните се бориш за 5-10%. Или 20%, все тая. Значи длъжен си да си измисляш врагове, да насъскваш срещу другите, да вдигаш скандали. Затова партийно-листовата система действа центробежно, народът е разединен и скаран. Затова и умира нацията. Истинският патриот е за мажоритарни избори.
6. При мажоритарната система не е възможно да се появи харизматичен лидер, който да помете целия парламент, както стана при царя и при Бойко Борисов. Там всеки район избира своя човек, ефектът на мексиканската вълна не е възможен. Ако през 2001 г. изборите бяха мажоритарни, НДСВ едва ли щеше да има 10-20 депутата. Същото важи и за 2009 г. и ГЕРБ. И обратното - тъкмо при пропорционалните избори “лидерите” и “спасителите” вкарват по 100 напълно непознати депутата с автобуса. Хитлер идва на власт чрез пропорционални избори, а точно преди това губи мажоритарни избори за президент.
7. Кресливите, крайните, особняците, нямат шанс да съберат 51%. Но те лесно събират 5-10%, защото винаги има едно озлобено малцинство. Затова мажоритарният депутат е умерен, възпитан, интелигентен.
8. Ако олигархията имаше изгода от мажоритарни избори, отдавна да ги е въвела.
9. Най-демократичните нации и господарите на света имат мажоритарни системи - САЩ, Великобритания, Франция, Индия. Това не е случайно. Пропорционалните система дават възможност за колонизация на нациите, тъй като те отчуждават елита от народа.
10. Истинската пряка демокрация възниква само при мажоритарни системи. В Швейцария, докато е въведена и утвърдена референдумната система, всички депутати са избирани мажоритарно.
И накрая, всички смесени и компромисни варианти водят до лоши резултати, защото създават ефекта на тълпата, те заразяват мажоритарния избор с ефекта на “мексиканската вълна”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Димчо Димов
след двадесет и три години самовластие на икономическите протежета на БКП стана ясно, че България и Българският народ продължават да живеят пълноценно, да мислят разумно и да имат имат воля за съществуване.
За жалост, истината е, че българите и България съществуват не благодарение, а ВЪПРЕКИ целенасочените усилия на така наречената "политическа" класа, въпреки геноцидът наложен върху народа от така нареченото "народно събрание".
В това народно събрание не работят хора избрани от народа. Колкото и да е глупав един народ, не би избрал толкова безотговорни, безсрамни и некадърни хора да го представляват. Партийните листи и изборните протоколи (в повечето случаи редактирани и преправяни, според предварителните уговорки на участващите в изборите) решават състава на тази срамна представителна извадка. Това е най-манипулираната форма на демокрация.
Този безспорен факт, потвърден от състоянието на държавата, като проекция на парламента, налага мнението, че "народното събрание" е напълно безпринципна група от неморални индивиди, чието съзнание е заето единствено с идеята за лично и групово облагодетелстване.
Има ли смисъл от съществуването на народно събрание, в което се изработват, гласуват и приемат закони, чието приложение има само и единствено частно-собственически и утилитарно-егоистичен характер?
И защо всички говорят за самовъзпроизвеждащ се парламент? Ми, защото така са си го уредили враговете на България и Българския народ, които продължа
11:34 26.07.2013
2 Димчо Димов
Оперативно е нужно да се постъпи по следния начин:
1. Незабавна оставка на министерския съвет;
2. Разпускане на народното събрание;
3. Суспендиране на репресивния, по своята същност документ, наречен Конституция, който така или иначе е само едно мижаво томче, пълно с празни фрази, нямащи за цел уреждане и подобряване на живота на народа;
4. Преминаване към управление, основано само и единствено на принципа на мажоритарния избор и тотална политическа прозрачност;
5. Редуциране на властта на законодателния орган, и разширяване правомощията на местната власт, която също трябва да е продукт на мажоритарен избор и тотална политическа прозрачност;
6. Разширяване правомощията и задълженията на президентската институция;
7. Тотално редуциране на държавния административен апарат и свеждането му до санитарен минимум, позволяващ максимална заетост и полезност на чиновниците;
Това е мнението на един обикновен българин, загрижен за бъдещето на своята родина, на която все още е гражданин. За сега.
11:35 26.07.2013