31 Октомври, 2013 13:06 1 230 0

Не пуснаха софийски протестиращи във Великотърновския университет

  • великотърновския университет-
  • студенти-
  • ръководството

Окупиращи от столицата и старопрестолния град ще се срещнат днес извън Ректората на ВТУ

Отново се сблъскваме с натиск от страна на ръководството на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, алармираха оттам протестиращи студенти с нарочна декларация.

"Вчера няколко наши колеги окупатори от СУ „Св. Климент Охридски“ дойдоха да ни подкрепят в действията, които предприехме преди няколко дни, но не бяха допуснати в университета. Общата ни идея бе те да присъстват на наше събрание, в което да обменим опит и идеи в окупацията и исканията си. Наложи се всички колеги от СУ, плюс част от нас да спят навън в палатки и автомобили, за да не прекарат студената нощ на открито", казва се в документа.

По-изненадващото бе, че сутринта, когато учебният ден вървеше, а заедно с него и окупацията на аудитория 321, същите тези софийски колеги отново не бяха допуснати в сградата на Ректората, разказаха от Великотърновския университет. "На входа охраната претърсваше документите на всеки един влизащ човек. Оказа се, че ръководството на университета е наредило да не се допускат лица, които не са студенти във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.

Представете си, че вие сте турист във Велико Търново и искате да посетите една от забележителностите на града – Ректората на университета, от който се открива чудесна гледка към Царевец, катедралата и целия град. Или пък сте в 12-и клас и имате желание да кандидатствате във ВУЗ-а в Старопрестолния град и идвате тук, за да потърсите повече информация. И в двата случая няма да бъдете допуснати, защото ръководните органи са забранили вход за каквито е и да е външни лица, казва се в декларацията.

Изрично подчертаваме, че преди да започне окупацията на 321 аудитория на 28.10.2013 г. такива проверки на документи и забрани за недопускане на външни лица не съществуваше, обясняват студентите.

Смятаме, че ясно се забелязва употребата на тоталитарни методи за „потушаване“ на студентското недоволство, като грубо се ограничава достъпът на студенти от други университети до ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ без основателна причина. Искаме да отбележим, че това ще повлияе изключително зле на авторитета на университета, който и без това бе в изключително тежка ситуация при последния прием на студенти.

"Поради недопускането на колегите от Софийския университет в аудитория 321 съобщаваме, че днес, 31.10.2013, организираме срещата с тях до паметника на Патриарх Евтимий, който се намира на метри от входа на Ректората, за да обсъдим идеи и предложения за искания към управляващите. Искаме да допълним, че преди минути разпространихме на ключови места в университета ръкописно написани съобщения за предстоящото събитие, но те на момента бяха откъснати от персонала на Ректората с обяснението, че ръководството така е наредило. Категорично заявяваме, че това няма да ни спре! Всички студенти днес са поканени на събитието от 14.00 часа", завършва декларацията на студентите от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове