През последната година толерантността на българското общество по отношение на чуждите емигранти драстично е намаляла. Това заяви Кольо Колев, директор на агенция „ Медиана", по повод социологическо изследване за нарастването на ксенофобията в страната, съобщи Дарик радио.
По думите му близо 1 млн. българи одобряват насилието над бежанци. Според евродепутата Иляна Йотова липсата на комуникация между отделните институции е причината за засилването на ксенофобските настроения в страната.
За последната година България от първо място по толерантност се е наредила в челните класации по ксенофобски прояви. Близо 1/3 от населението на страната смята, че емигрантите трябва да бъдат изгонени, а 42% от българите заявяват, че бежанските центрове трябва да бъдат затворени, 13 на сто от анкетираните пък одобряват насилието над бежанци. Това сочи изследването за нарастването на ксенофобията у нас.
Според Кольо Колев некоректното политическо говорене е причина за нарастващата нетолерантност.
Социологът допълни, че сред обществото се проявява и религиозна дискриминация по отношение на емигрантите: „Те са мюсюлмани. Тук се ислямизираме - те не мислят като нас, понеже са мюсюлмани. С други думи прикриват едно малко по-балансирано виждане - абе ако не бяха мюсюлмани, щеше да бъде по-добре".
Евродепутатът Иляна Йотова призова институциите да се обединят за справяне с бежанската криза: „Ако по-рано бяхме показали като държава, че всяка една институция знае правата и отговорностите си. Ако имаше не противопоставяне на институциите помежду им - говоря основно изпълнителната и президентската власт, много от тези страхове, щяха да съществуват разбира се, но нямаше да съществуват в такава степен".
Йотова отбеляза, че няма яснота за похарчените средства при предишното управление за бежанските центрове.
В началото на 2014-а година европейска делегация ще посети бежанските центрове в страната, за да анализира ефективността от действията на България за спиране на бежанския поток.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 comments
21:06 25.11.2013