Last news in Fakti

28 Ноември, 2023 03:13 2 733 25

28 ноември 1907 г.: Убийството на Борис Сарафов отприщва кървавата вендета във ВМРО

  • борис сарафов-
  • вмро-
  • убийство-
  • софия

Сарафов отново обикаля Македония, за да окуражава хората и да запази оръжието за нови борби. Чак към средата на септември, след безброй премеждия, той се връща в България

28 ноември 1907 г.:  Убийството на Борис Сарафов отприщва кървавата вендета във ВМРО - 1
Снимка: Архив

На 28 ноември 1907 г. Борис Сарафов е прострелян на прага на дома си от Тодор Паница, изпратен от групата на Яне Сандански да се сприятели с него и да приспи бдителността му. Заедно със Сарафов е убит и Иван Гарванов, бившият председател на ЦК на ВМОРО. Това злодеяние дотогава няма прецедент. След време ще се превърне в рутина, обобщава проф. д.ист.н. Светлозар Елдъров за „Българска армия”.

Борис Сарафов е роден на 12 юли 1872 г. в с. Либяхово, Неврокопско (днес с. Илинден, Гоцеделчевско), където съдбата му се усмихва още от първия миг. Той се ражда и израства в едно от най-известните, богати и уважавани български семейства в Серския санджак. Фамилната му история е история на българщината в този край на Македония.

Дядото на Борис по майчина линия, архимандрит Харитон, е водач на борбата срещу гръцкото духовенство и пръв председател на Българската църковна община в Сяр. Баща му Петър Сарафов стои начело на борбата за българска просвета като училищен инспектор. Чичо му Коста Сарафов е делегат в Първия църковно-народен събор в Цариград и един от ръководителите на Кресненско-Разложкото въстание. През 1885 г. по клеветнически свидетелства на местни гъркомани архимандрит Харитон и Петър Сарафов са заточени в Мала Азия.

Двамата корави българи успяват да избягат в България. Тук Петър Сарафов е дългогодишен преводач към Министерството на външните работи и изповеданията, по-късно учител по турски език във Военното училище.

Съпругата му Сирма, сама възпитана в духа на истинските възрожденски ценности, е другият стожер, който крепи здравия български дух в семейството. От техния брак се раждат 10 деца. Осемте, които оцеляват, поемат по различни пътища, но еднакво радват родителите си.

Офицери, лекари и учители, инженери и чиновници – със своите професии те са истински служители на Нова България.

При щедрото семейно наследство бъдещето на Борис Сарафов е предопределено – от селското училище, през Солунската българска мъжка гимназия „Св. Св. Кирил и Методий”, до Военното училище в София.

През 1893 г., още ненавършил 21-годишна възраст, Борис Сарафов облича офицерския мундир и започва военната си кариера в 15-и пехотен Ломски полк в Белоградчик. От началото на 1895 г. вече е на служба в престижния 1-и пехотен Софийски полк в столицата. Младият офицер обаче знае, че е роден за друго, още по-велико поприще. Такава възможност му предоставя Четническата акция на Македонския комитет.

През лятото на 1895 г. четири големи отряда и няколко по-малки чети нахлуват в Македония. Сред тях се откроява група младши офицери от българската армия, чиито имена оттук насетне ще се преплитат с всяко събитие от историята на освободителната борба. Някои от четите са отблъснати на границата, други се лутат безцелно из планините. Революционният дебют на Сарафов обаче е триумфален.

На 12 юли 1895 г. с внезапно и изненадващо нападение четата на Борис Сарафов, наброяваща само 65 души, разбива превъзхождащия по численост турски аскер и превзема Мелник. Телеграфните агенции мълниеносно разнасят новината из Европа, вестниците се надпреварват да съобщават подробности за дръзката акция. Сарафов връща четата в България само с двама ранени. На 23 години той вече е национален герой, а името му се прочува в Европа и дълго няма да слезе от страниците на вестниците и тайните дипломатически рапорти.

В Четническата акция се преплитат много политически интереси. Някои печелят, други губят. Правителството на д-р Константин Стоилов подобрява дипломатическите си отношения с Русия, княз Фердинанд печели международно признание. Офицерите и четниците, които успяват да се върнат живи, не печелят нищо. Мнозина от тях ще опознаят несгодите на хъшовския живот в свободна България. Но не и Сарафов.

Със семейни протекции и роднински връзки Борис Сарафов се подвизава из Европа. През септември 1895 г. заминава за Петербург, където единият му брат следва инженерство, и постъпва като слушател в генералщабната академия.

Непожелал да приеме руско поданство и да замени българската униформа с руска, през Берлин той отива във Виена, където пък другият му брат следва медицина. Една среща с Гоце Делчев през пролетта на 1896 г. в София му дава възможност да се превъплъти в нова роля. С чуждо име и чужд паспорт, представяйки се ту за руски поклонник, ту за пътуващ театрален актьор, Сарафов се озовава в Атон.

Светогорските манастири са прекрасен декор за грандиозните планове, които крои. Обир на ризницата на Зографския манастир, отвличане за откуп на сръбския крал, който тогава гостува в Хилендарския манастир, фиктивно отвличане дори на самия себе си като мним руски поданик – това са само част от идеите на Сарафов. Зад тези фантастични проекти, които така и не се осъществяват, стои по-прозаично, но стриктно изпълнено задължение към Военното министерство в София – да събере подробни разузнавателни сведения за турската армия.

След време всички офицери от Четническата акция пак се завръщат на служба в армията. Борис Сарафов е назначен в 5-и пех. Дунавски полк в Русе.

Тук става съучастник в едно дело, което преобразява освободителната борба. На 14 юни 1897 г. неколцина младши офицери от Великотърновския гарнизон полагат основите на Българските освободителни братства – свръхсекретната организация, която ще стои зад всяко по-значително събитие в освободителната борба.

Скоро нейната мрежа прониква във всички гарнизони в страната и обединява половината от офицерите от българската армия. Сарафов бързо се нарежда сред най-активните дейци на братствата.

Отстранен от кормилото на ВМОК, Сарафов намира нова, още по-просторна и осветена сцена за своите изяви. В следващите две години той кръстосва европейските столици в търсене на пари за освободителната борба и съчувствие за българската кауза. Виена, Париж, Берлин, Женева, Будапеща, Белград – това са само част от спирките на Сарафов, който в дипломатическия фрак се чувства толкова уверен, колкото в офицерския мундир или войводския ямурлук. Или поне той така си мисли.

През 1903 г. звездата на Сарафов засиява в зенита.

В края на януари, начело на голяма и отлично екипирана и въоръжена до зъби чета, с 10 коня, натоварени с 300 кг динамит и стотици бомби, той потегля на най-славния си поход. В продължение на шест месеца преброжда отвъдвардарска Македония и лично надзирава последните приготовления за въстанието. Смилевският конгрес през април го избира заедно с Дамян Груев и Анастас Лозанчев за член на Главния щаб на Битолски окръг.

На 20 юли 1903 г. в Смилево пуква първата пушка на Илинденско-Преображенското въстание. Сарафов е навсякъде, където се водят решителни битки – в Охридско, Битолско, Демирхисарско. В продължение на два месеца щабното знаме го следва неотлъчно. На 17 септември заедно с около 1000 въстаника той е обграден от цяла дивизия в планината Бигла.

Тук се разиграва един от най-ожесточените боеве на въстаническата епопея. Благодарение на самообладанието и дързостта на своя командир, въстаниците респектират противника, нанасят му големи поражения и успяват да разкъсат обръча. Два дни по-късно Главният щаб прекратява въстанието.

Сарафов отново обикаля Македония, за да окуражава хората и да запази оръжието за нови борби. Чак към средата на септември, след безброй премеждия, той се връща в България.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 19 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 ТрампЛин

    16 24 Отговор
    И от руска СВО.-Лоч!!!

    Коментиран от #13, #14

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Българин 🇧🇬

    9 24 Отговор
    ВМРО винаги са били бок.луууци

    Коментиран от #8, #15, #16

  • 8 Ццц

    18 5 Отговор

    До коментар #7 от "Българин 🇧🇬":

    Ти си българин колкото аз съм марсианец. Всъщност по ми мязеш на яничар.
  • 9 Патреот

    8 13 Отговор
    Това са терористи!
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 въпроси

    12 5 Отговор
    И все още не мога да стопля , защо има цял град , кръстен на името на Сандански ?

    Коментиран от #17, #18

  • 12 С всички средства

    4 2 Отговор

    До коментар #10 от "Бг историеска ДС истина с тераси":

    Службите , проводящо-командните вериги на посолствата , в една територия изпаднала в колониална зависимост. Назначават политиците , разпределят порциите , създават и определят бизнеса и милионерите (кредитните) . Когато е имало дори наченки на държава . Са работели за осъществяването на Националният Идеал - Видно от текста горе.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Българските турци

    7 1 Отговор

    До коментар #4 от "ТрампЛин":

    Македонски комитаджии(ВМРО) начело с Яне Сандански (който е с младотурците и после и народен представител в османския меджлис) през 1909 идват в Цариград и участват в преврата на младотурците когато е детрониран султан Абдул Хамид...Маршируват по улиците на Цариград и след опита да подпалят двореца "Чъраган" се распръскват !...
    В една от предишните предизборни кампании по телевизиите в България питаха кандидат политиците "къде би отишъл ако имаше възможност да се отиде в миналото" и един от тях беше отговорил "в месец юни 1913 година".Няма да питам какво биха направили тогава там, а само ще констатирам какво е било и какво са направили тогава.
    .България не е била на три морета, но Дедеагач и Кавала са били в България.Одрин и Лозенград също.Яне Сандански е бил убедил султана и младотурците в османския меджлис за Балканска федерация, но не успял да убеди Фердинанд в българското народно събрание и той е подпалил със своята грандомания втората Балканска война,а Яне е бил убит от засада някъде в Македония.
    Ако Яне беше успял да предотврати "Междусъюзническата война"(Втората балканска война) днес Балканите и България щяха да изглеждат съвсем различно ! Не успя защото го сметнаха за туркофил,както преди това русофилите посякоха Стамболов и него го погубиха някои Филофоби из Македонията ! Филофобията на българите продължава упорито да погубва България !!!
  • 15 Джон

    2 5 Отговор

    До коментар #7 от "Българин 🇧🇬":

    И от съветска из.мет
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Анти

    3 1 Отговор

    До коментар #11 от "въпроси":

    Пипитай комунистите, може би знаят
  • 18 Нормален

    3 3 Отговор

    До коментар #11 от "въпроси":

    Защото комунягите го кръстиха на тоя предател и убиец!
    Бил е с леви убеждения и айдеее... цял град на него...
    Комунисти Сър - тъпаци и изверги... сега ни управляват децата и внуците им - първи "евроатлантици" майнольо...

    Коментиран от #19

  • 19 Бесен-_ Язовец

    1 4 Отговор

    До коментар #18 от "Нормален":

    Сега те управляват от Брюксел, а тези просто се възползват. ВМРО единствено което са, свършили е да избиват българи по време на Септемврийския контрапреврат 1923 г в това ги бива най много.
  • 20 Мъдрият

    5 3 Отговор
    Прекалено подробно сте разказали за този човек - сякаш е някакъв национален герой и пример за подражание!
    А от самия разказ се вижда - че не е бил такъв!
    Дори само от това, че е искал да обира манастир на Атон - това само безбожник може да го мисли!

    Ако е бил читав човек - нямало е да свърши така!

    Коментиран от #25

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Некой си

    2 1 Отговор
    Такива българи вече няма ! Вечна му памет .
  • 23 Оракула от Делфи

    2 0 Отговор
    Добра, документална истина , дали тя се харесва на всички , едва ли!

    - След като, на мода днес е ,
    "Шиши" да се "курдиса" за Премиер на България!!

    Благодарим ти Светлозаре ,за труда , който положи , да обогатиш историята ни
    с още един българин , "Че Гевара" за времето си!

    Че такива днес ,са много, много кът!
  • 24 Ванче кажува

    1 2 Отговор
    смърф на русофилите !!!
  • 25 Бг историеска ДС истина с тераси

    0 0 Отговор

    До коментар #20 от "Мъдрият":

    проф.д.ист.н. СВЕТЛОЗАР ВЛАДИМИРОВ ЕЛДЪРОВ (p.03.10.1956г. в гр. Пловдив); Разконспириран като не снет от отчет действаш и в момента ДС-агент "Антон" ДС-упр.VI-III-II от 05.02.1987г. с водещ офицер ст.лейт. Веселин Димитров Сираков,
    исторически да уточни каква е ДС-връзката между жилището, в което са били разстреляни Сарафов и Гарванов на ул. Осогово в София
    и
    ТРИЗОНЕТА от 360 кв.м + 120 кв.м тераси на ул. Осогово 55 в София (Кад.Ид.№68134.301.538.1.16) h t t p s : / / b i v o l . b g / k a r a k a c h a n o v - m e z o n e t . h t m l
    на д-р по межд. право (без да е юрист!) от ЮЗУни-Благоевград КРАСИМИР ДОНЧЕВ КАРАКАЧАНОВ (р.29.03.1965г. в гр. Русе); Разконспириран като не снет от отчет действаш и в момента оперативен ДС-агент "Иван" ДС-упр.VI-III-III от 11.05.1989г. с водещ офицер о.р. Новак Георгиев Новев
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове