Текстът от проекта за нов Наказателен кодекс, предвиждащ затвор за хора, които снимат или записват някого без негово съгласие, ще отпадне.
Това заяви в студиото на "Здравей, България" по Нова телевизия правосъдният министър Зинаида Златанова. Реакцията й идва след коментар на правозащитни организации, според които въпросният текст няма за цел да защити личния живот на гражданите, а да ограничи правата им.
„При такъв широк консенсус от страна на медийната гилдия срещу този текст, бих била склонна да се откажа от него”, подчерта Златанова.
Новият Наказателен кодекс ще преследва цензурата, стана ясно от думите на Златанова. Така например, ако журналист иска да пусне даден репортаж, но главният му редактор или собственик на медията го цензурира, тогава журналистът трябва да подаде оплакване в прокуратурата.
„Колкото по-малко се възползваме от правата си, толкова по-зле ще живеем”, подчерта Златанова.
По думите на правосъдния министър, при законите, както и да бъдат приети, най-важно е прилагането. „Когато системата започва да съди по този закон, е много важно как ще се подходи”, коментира тя.
Във връзка с текста, предвиден в новия Наказателен кодекс за отмяна на доживотния затвор без право на замяна, Златанова поясни, че за нея това е по-скоро уеднаквяване на европейски и световни указания на наказателното право. Тя очаква дискусия в Народното събрание по този казус.
Извън всякакво съмнение е, че поведението на лидера на „Атака” Волен Сидеров е недопустимо, защото народните представители трябва да служат за пример на гражданите, а не обратното”, заяви вицепремиерът Златанова по повод на последните изстъпления на политика.
Златанова подчерта, че би призовала Сидеров да се извини на служителката от Френското посолство , защото „най-малкото е кавалерско”.
„Има две неща, които ме притесняват – опитваме се да прехвърлим отговорността на всеки друг, но не и на себе си. Сидеров не е назначен в НС, той е в парламента по волята на хората”, подчерта министърът.
Тя отбеляза също, че нейните възгледи и тези на лидера на „Атака” са диаметрално различни. „Няма как да се чувствам аз зависима от него”, заключи Златанова.
Зинаида Златанова прие тази сутрин професионални видеооператори и фотожурналисти. Тя ги увери, че проектът за нов Наказателен кодекс и по конкретно чл. 146 от него по никакъв начин не е насочен срещу работата им. Правосъдният министър потвърди, че текстовете в проекта се обсъждат и е възможно прецизиране на спорния чл. 146 и дори неговото отпадане още преди влизането на НК за обсъждане от Министерския съвет.
Златанова прие декларацията на професионалните фоторепортери и фотожурналисти и бе категорична, че авторите на текста, изготвили го преди две години, са целяли с него да гарантират правата на всички граждани от навлизане в личното им пространство. Никъде в проектотекста не е посочено, че той има за цел налагането на цензура или възпрепятстване работата на представителите на медиите.
Вицепремиерът Зинаида Златанова запозна фоторепортерите и видеооператорите и с текста на чл. 193 от проекта за нов НК, който за първи път дава възможност за криминализиране на упражняването на цензура над медиите, над публичните изяви и др.
„Чл. 193. (1) Който противозаконно контролира или ограничава печатни произведения, публични изяви, спектакли или дейността на средство за масово осведомяване, се наказва с лишаване от свобода до три години, с пробация или с глоба”.
Видеооператорите и фотожурналистите благодариха на правосъдния министър за проявеното разбиране.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА