Заместник-председателят на парламента Мая Манолова и математикът Михаил Константинов коментираха в сутрешния блок на Нова телевизия промените в новия Изборен кодекс.
„Има нови неща, новият кодекс е по-добър от стария, което не значи, че стария е лош. Това, че нововъведенията не са драстични, е хубаво. В областта на изборните закони не трябва да има резки скокове, а стабилност”, заяви Михаил Константинов.
„Всяко ново нещо трябва да се обясни добре на хората. В Германия са се учили близо 10 години след Втората световна война да използват своята система, наречена „Мерцедеса на изборните системи”. Те са експериментирали, бъркали са, но са се учили от това”, добави той.
Математикът е категоричен, че по-сложна бюлетина ще създаде естествен образователен ценз, защото по-неграмотните хора имат по-голяма вероятност да стигнат до недействителен глас по невнимание.
Мая Манолова пък потвърди, че Новият Изборен кодекс ще бъде приет и ще действа на предстоящите избори.
Запитана дали очаква президентът Росен Плевнелиев да го забави, като наложи вето, Манолова заяви, че президентът няма да спечели от това.
„Кодекс ще има въпреки свирепата съпротива, която се оказва най-вече от страна на парламентарната опозиция”, заяви Манолова.
„ГЕРБ неистово се съпротивляват срещу това кодексът на Фидосова да остане в историята и следващите избори да се провеждат с нови правила”, каза тя.
Манолова смята, че новият кодекс е по-добър защото ще осигури по-честни избори, дава възможност за участие на повече малки и нови партии, дава възможност на избирателите да пренареждат листите.
Мая Манолова цитира проучване, според което 50% от българите очакват нов Изборен кодекс.
„Имаме ангажимент към гражданите да приемем правила, които да ги убедят, че изборите са честни, че гласът на хората се отчита правилно, че ще има възможност малки партии и независими кандидати да участват в изборите”, допълни Мая Манолова.
Относно скандалите в парламента около искането на ДПС агитацията за изборите да се води и на турски език, Манолова коментира, че това е бил „изкуствено раздут проблем”.
„От него се възползваха много активно не само ДПС и „Атака”, но и ГЕРБ. Явно за тях е изкусителен крайния националистически вот”.
Манолова коментира и социологическото проучване, което сочи, че парламентът се ползва с много нисък кредит на доверие.
„Рейтингът на парламента никога не е бил висок. В предния парламент беше под 10 пункта. По-важно е какво прави парламентът? Работата в парламента не е самоцел, важно е какво се гласува и дали законите отговарят на очакванията на хората”, заяви Манолова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА