Около 200 природолюбители се събраха в 18 часа на Ларгото в столицата, за да протестират под мотото „Да спрем застрояването на Карадере” за запазване на това девствено кътче на Черноморието. Повод за недоволството е подписването снощи от Министерски съвет на меморандум с инвеститор за строителство там. Карадере е част от защитената територия Натура 2000.
Сред протестиращите имаше и малки деца, граждани на велосипеди, а най-отпред - петима активисти, носещи плакат с надпис „Природата няма глас, има нас”. Протестиращите носеха българското знаме, надуваха свирки, думкаха тъпани и се чувахо скандирания „Оставка”.
Полицейското присъствие в района бе засилено. Движението по бул. „Цар Освободител” в посока Народно събрание беше блокирано. Част от протетсиращите, които сред 19 часа вече видимо бяха станали хиляди, спряха движението и пред СУ „Св. Климент Охридски”, други продължаиха към „Орлов мост”, където също последва блокада.
Хората скандираха „Искаме природа, не искаме бетон”, „Оставка”, „И преди, и сега БСП е мафия”. Малко преди шествието да стигне пред Народното събрание полицейското присъствие зад огражденията пред парламента се засили още. След 19 часа вълната на протеста досдтигна до кръстовището на Орлов мост, след като премина по традиционния маршрут на антиправителствените шествия. Кръстовището бе затворено за движение, но протестиращите пропуснаха да премине линейка.
По-късно шествието се върна пред Народното събрание и започна да оредява. Малкто след 20 часа протестната проява приключи, като до паметника на Цар Освободител останаха само неколцина участници.
ххх
Решението за строителство е било взето в сряда вечер по време на изнесеното заседание на кабинета във Видин, припомни бТВ. Засега то било само проект за подкрепа на стратегически инвеститор. Вече стана ясно, че институциите, които имат отношение към проекта, още не знаят детайли и тепърва ще преценяват неговата законосъобразност.
Екоорганизации обаче категорично въстанаха срещу решението на кабинета, даващо зелена светлина за застрояване на защитената местност. Затова и незабавно те пристъпиха към демонстрация, която беше организирана в социалните мрежи.
След като прекараха около час пред сградата на Министерски съвет, демонстрантите в защита на Карадере се отправиха в шествие към икономическото министерство.
От Министерство на икономиката заявиха по-рано, че проектът отговаря на всички изисквания по екологичното законодателство и Закона за устройство на територията. Освен това, вчерашното решение на кабинета не давало зелена светлина за начало на строителните работи, а било само „Меморандум за разбирателство за изпълнението на приоритетен инвестиционен проект”.
От ведомството подчертават, че проектът все още е в идейна фаза и тепърва предстои да мине през всички процедури по екологичното законодателство. Така или иначе, казусът Карадере изкара природозащитниците на улицата, доведе и до люта размяна на реплики в парламента днес.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Румен Янев
01:10 21.03.2014