4 Октомври, 2010 11:34 4 126 6

НАП ще картографира от въздуха луксозни имоти в цялата страна

  • лукс-
  • имоти-
  • нап-
  • хеликоптер

През тази седмица Националната агенция за приходите (НАП) съвместно с Авиоотряд 28 ще направят видеозаписи от въздуха на луксозни имоти в цялата страна. Освен кварталите около София, ще бъдат засечени координатите на къщи и вили по Черноморието, около Пловдив и Велико Търново и на други места във вътрешността на страната, съобщи в интервю за Дарик радио изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. След като бъдат идентифицирани адресите на къщите, инспекторите на НАП ще изяснят собствеността на имотите и ще извършат проверка на фирмите или гражданите, които ги притежават.

По първоначални данни на агенцията в над 50% от случаите най-скъпите имоти в страната са собственост на фирми, а не на физически лица. Това е така, за да могат всички разходи за построяването и текущата им поддръжка, включително режийните разноски, да са за сметка на корпоративните печалби. Освен това повечето фирми са ползвали ДДС кредит при строителството на имотите, който ще трябва да върнат в бюджета, ако се докаже, че къщите се използват за жилищни нужди, а не за фирмени цели.

Очакваният фискален ефект е поне 10 млн. лв. Това, което лично аз видях около София, надхвърли очакванията ми. Има къщи, чиято видима пазарна цена е от порядъка на няколко милиона евро. Редно е да проверим дали собствениците им са изрядни в данъчно отношение, дължим това на обществото, каза по повод проверките Красимир Стефанов.

От НАП припомнят, че Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 8 години за укриване на данъци в особено големи размери и конфискация на част или цялото имущество, включително на луксозните имоти, ако вината на собствениците се докаже в съда.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 dragnev

    6 0 Отговор
    Тези интелигентни хора не са ли чували за Google Earth?
  • 2 tenero

    1 1 Отговор
    Там са много стари снимки.
  • 3 Жоро Алексиев

    3 4 Отговор
    Ние спецчасти, които да взривят подстъпите към тез царски палати нямаме ли? И после прокурор, бърза процедура за кражба на държавни пари и 10 г. в затвора! Ей така за радост на народа!Обикновения българин, си е беден човечец, а тия тарикати явно са се оляли да лапат!
  • 4 мишле

    6 0 Отговор
    Има платена версия на GOOGLE EARTH, съдето снимките са в реално време! Поредното малоумие на държавната администрация. Дори не си дават сметка, че като отидат да попитат, защо не си го декларирал, ще получат отговор, защото няма Акт 16, а защо няма Акт 16? Защото общината не е направила инфраструктура, защото те не могат да си я направят сами, тъй като нямат право да се разпореждат в имоти и парцели, които не им принадлежат. И ето го омагьосания кръг!
  • 5 митничарче

    1 1 Отговор
    Това не е истинско ,това са макети ,несе връзвайте ,това е PR ,живейте си и лапайте мухите.А и друго направете си и вие защо завиждате.
  • 6 chovek

    0 0 Отговор
    TI SI EDNA MISHKA PRETEJAVASHTA BALGARSKOTO CHUVSTVO ZAVIST...I TOVA SHTE TE OSTAVI VINAGI MALAK....