Договорите за наем обикновено съдържат клауза, която позволява на наемодателя да увеличава наема всяка година или в съответствие с индекса на потребителските цени, което е особено често срещано на пазара на частни наеми във Финландия. Следователно ускоряването на инфлацията може да доведе до значително увеличение на цената на наема, отбелязват местни експерти.
Договорите могат също така да съдържат клауза, която свързва увеличението с индекса на потребителските цени, като същевременно определя минимално годишно увеличение. Ане Вийта, главен оперативен директор на финландските наематели, казва пред Helsingin Sanomat, че в последния случай минималното увеличение обикновено е около 3%.
Някои договори за наем предвиждат, че наемът трябва да се коригира чрез сравняване на индекса към момента на корекцията с индекса и наема към момента на първоначалното подписване.
Наемател, който в момента плаща 800 EUR на месец за наем, може скоро да трябва да плати още 46 EUR, ако договорът за наем включва увеличение в съответствие с индекса на потребителските цени.
През 2022 г. финландските потребителски цени се повишиха по-бързо, отколкото през последните десетилетия. Финландската статистика съобщи, че годишната инфлация през април е била 5,7%. Междувременно Eurostat публикува предварителни данни, според които инфлацията продължава осезаемо да се покачва през месец май.
„Много вероятно е наемодателите да запазят причините си за увеличаване на наема, тъй като разходите, които правят, също се увеличават поради таксите, свързани с разходите за притежание“, каза Ан Вийта. Тя също така подчерта, че много наемодатели са отказали увеличението на наемите по време на пандемията от коронавирус. „Беше много необичайно. Вярвам, че самите наемодатели може да са под известен натиск да повишат наема си, ако не са го повишили през периода на коронавируса и собствените им лихвени проценти се покачват“, добави тя.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 А бе
и малко наематели - пак ли се дигат ???
При тази неблагоприятна обстановка : война, енергийна криза,
инфлация, суровина и продоволствена ситуация и ....
Малко ме съмнява да се дигат наемите, по си мисля, че
ще падът. Наемодателят ще е по - доволен и на по-малък наем,
от колкото на липса на такъв.
Коментиран от #2
14:18 04.07.2022
2 Коментар
До коментар #1 от "А бе":
Не се пъни да обясняваш. Милена всеки ден пуска многобройни статии пропагандиращи за ръстове в имотния пазар. Също така от началото на войната пуска и русофилски и анти НАТОвски и анди-украйнски статии. В редица западни държави цените на имотите вече падат. Нито една статия не е публикувала за спада на цените в Канада, САЩ, Австралия, Китай ..Коментиран от #3
15:30 04.07.2022
3 Найо Loado Цицин
До коментар #2 от "Коментар":
На пазара на имоти има неписано правило - когато цените на имотите падат, се покачват цените на наемите. И ако случайно не си забелязал/а, наемите в София вече се повишиха.23:07 04.07.2022
4 Реститута
07:26 05.07.2022
5 хазаин
03:09 06.07.2022