Според предварителните планове раздържавяването на електродружествата в три пакета трябваше да приключи до края на 2003 г. Сред потенциалните инвеститори са германски, френски , италиански, щатски и руски компании. Предварителен интерес са проявили германските компании Е.ON и RWE и "Сименс". Те вече бяха поканени от министъра на енергетиката Милко Ковачев да участват в приватизацията на електродружествата по време на визитата му в Германия през май т.г.
"Електрисите дьо Франс", която преди 2 г. искаше да закупи столичното "Електроразпределение", също не е оповестила намеренията си. Причината е, че сериозните инвеститори изчакват парламентът да одобри условията за продажбата на ЕРП-тата, обясниха експертите.
Водени са и предварителни разговори с италианската "Енел", която стана стратегически инвеститор в проекта за модернизация на ТЕЦ "Марица изток 3".
Руската РАО" Енергийни системи" също се спряга като потенциален кандидат. Намеренията на компанията е да се намести на балканския енергиен пазар с покупката на български енергийни фирми, както и да си осигури възможности за износ на ток за Турция, Гърция, Сърбия и Черна гора, припомнят от "Буленерго".
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА