12 Август, 2024 09:21 7 601 8

Изкупуват милиони непродадени жилища

  • китай-
  • държава-
  • изкупуване-
  • жилища

Новината доведе до скок на акциите на големите китайски строителни компании

Изкупуват милиони непродадени жилища - 1
Снимка: Shutterstock

Държавният съвет на китайското правителство обмисля да поиска от местните власти в цялата страна да купят милиони непродадени жилища.

Това трябва да е един от най-амбициозните опити за спасяване на колабиращия пазар на недвижими имоти. Продажбите на жилища в Китай паднаха с почти 47% през юни, а предлагането на пазара ще бъде на най-високото си ниво от 2016 г.

Китай вече експериментира с няколко пилотни програми за премахване на излишния жилищен фонд с правителствено финансиране, но новият план изглежда е в много по-голям мащаб.

Местните държавни компании ще бъдат помолени да помогнат за закупуване на жилища от затруднени строителни предприемачи с големи отстъпки, като използват заеми, предоставени от държавни банки, казаха източници, близки до правителството. Много от тези имоти ще бъдат превърнати в достъпни жилища.

Министерството на жилищното строителство на Китай не е потвърдило статуса на предложението. Въпреки че може да отнеме месеци, за да научите подробностите за плана и да разгледате неговата жизнеспособност на първо място. Кризата в сектора на недвижимите имоти в Китай е един от основните проблеми на втората по големина икономика в света.

„Този ​​план може директно да осигури ликвидност на строителните предприемачи и да подобри финансовото им състояние, както и незабавно да рециклира излишните запаси. Необходими са обаче много средства, поне един трилион юана, за да стане въздействието по-значимо“, каза Реймънд Ченг, ръководител на отдела за проучване на недвижими имоти в Китай в CGS International Securities HK.

В края на април Комунистическата партия обеща да проучи нови подходи за облекчаване на кризата с недвижимите имоти. Политбюро, съставено от 24 от най-високопоставените лидери на Китай, заяви, че страната проучва начини да "смила" съществуващия си жилищен фонд.

В миналото Пекин разчиташе на държавни покупки на жилища, въпреки че повечето по-малки инициативи нямаха особен успех. В началото на 2023 г. Народната банка на Китай предостави 100 милиарда юана (12,76 млрд. EUR) на някои финансови институции чрез специализирана услуга за кредитиране. Парите бяха предназначени да помогнат на осем града да закупят пробно имоти за използване в местни социални схеми за отдаване под наем.

След срещата на Политбюро няколко големи града, включително Ханджоу, премахнаха всички ограничения върху покупките на жилища, за да насърчат транзакциите. Междувременно повече от 50 китайски града стартираха програми за „суап“, които предлагат стимули на жителите да продават старите си домове и да ги преустроят в нови като част от усилията за увеличаване на търсенето.

Запасът от непродадени жилища в Китай се е увеличил до над 334 млн. кв.м през 2023 г. – най-високото ниво от 2016 г., според официални данни.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 грес

    31 3 Отговор
    Щом китайците се виждат в чудо от техните милиони непродадени имоти, смятайте в малка България, какво е дереджето! Въпреки че милиони къщи по-запустелите села са унищожени, идва ред на градовете, първо по-малките от селски тип, след това общинските и областните, накрая и Софето......... В този ред! При 29 хиляди родени за година смъртността е 117 хиляди починали за 2022г. Тоест смъртността е 4 пъти по голяма от раждаемостта и скоро това няма да се промени, може би близките 100 години!

    Коментиран от #2, #7

  • 2 мъник

    21 6 Отговор

    До коментар #1 от "грес":

    Аз съм от малък град. При нас, в момента в който се появи къща за продажба, веднага се купува от другите братя. Цената почти не е от значение. Купуват къщи на килограм.
  • 3 Аз Кочо

    20 5 Отговор
    Колкото и да се опитва една държава да спаси даден пазар толкова повече тя създава предпоставки той да закъса в бъдеще. Пазара е пазар и да купува държавата и да не купува купувача и продавача са факторите на този пазар. Другото е безнадежден опит да се влияе на неговата свобода.
  • 4 ЯМБОЛИЯ

    12 9 Отговор
    Китайският балон се спука отдавна. Няма соцкапитализъм,както няма и полудевствена жена. Или е капиталистическа икономика или е социалистическа. Китай се опитват като,,умни,, да развиват нещо средни, но се замообслужиха с това средното. Помагат и на диктатора Путин с което позагубиха нашия Запад като огромен за тях пазар(над 72% от износът на Китай сме). Загубиха и наши немски,американски,френски и др. инвеститори ,които преди масово инвестираха в Китай.

    Коментиран от #5

  • 5 Гошу

    8 9 Отговор

    До коментар #4 от "ЯМБОЛИЯ":

    Ямбол, далеч си от истината
  • 6 Порно

    2 1 Отговор
    На всеки китаец се пада 0,3 кв.м. непродадени жилища
  • 7 Масльонка

    5 0 Отговор

    До коментар #1 от "грес":

    Споко, пак пускат ковито и 117 ще го направят поне х2. Раждаемостта не влияе толкова, защото имотите се купуват в пъти повече от тези, които вече имат, отколкото от безимотни! Положението е снежна топка, надолу по хълма.

    Коментиран от #8

  • 8 Точно

    3 0 Отговор

    До коментар #7 от "Масльонка":

    "Игрите" от 90те. Даваш и чакаш, първите обират, последните плащат, но качиш ли се на влака, няма спирка. За година - две, цените да се качат двойно и тройно, аре у лево!