11 Март, 2021 14:48 2 651 8

Бум на фишинг измамите, сред потърпевшите е и Милена Славова

  • фишинг измами-
  • милена славова

Каква е схемата?

Бум на фишинг измамите, сред потърпевшите е и Милена Славова - 1
Снимка: БГНЕС

Бум на измами с източени банкови карти след покупки в интернет. За това сигнализират десетки зрители на NOVA. Сред потърпевшите е и рок певицата Милена Славова. Защо банковата ѝ сметка „олекна” с над 700 евро? И как работи най-новата схема на киберпрестъпниците? Отговорите от Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна”.

Само за ден в ГДБОП са постъпили 70 сигнала за измами в интернет. Излъганите до този момент са хиляди. При най-новата схема, за да създават легитимност, измамниците използват името и логото на куриерска компания.

В мишени този път се превръщат не купувачи, а търговци, публикували оферта за продажба на различни стоки. За им бъде платено за поръчката, те са препращани към фалшиви страници за разплащане, които имитират сайта на куриерски фирми. Вместо да получат парите си обаче, банковите им сметки оставали празни. Преди месец певицата Милена Славова открива, че и нейната е сериозно олекнала.

„Една сутрин видях, че от картата ми липсват 29 евро”, разказа тя.

След бърз преглед на транзакциите разбира, че сумата не е еднократно теглена, а всеки месец. „Скритите” такси, оказва се, започват да се трупат след покупка от чуждестранен сайт. При регистрацията певицата въвежда име, както и информация за картата, за да плати автоматично при поръчката в платформата. Без да разбере обаче, с личните ѝ данни се активира месечен абонамент към напълно непознат сайт.

„В продължение на две години на всяко 5-о число от месеца са ми дърпали по 29 евро”, каза оше Милена.

Така за две години картата ѝ е на минус повече от 700 евро. Милена търси съдействие от банката. Оттам веднага ѝ блокират картата.

„За да се стигне до възстановяване на парите, трябваше да наема адвокат. От банката ми казаха, че могат да ми ги върнат само ако са минали не повече от 45 дни, а в крайна сметка са минали две години. И след няколко такива срещи с хора от банката се стигна до това, че обещаха да ми ги възстановят”, каза още певицата.

Милена твърди, че немалко нейни приятели също са пострадали при подобна измама след покупка в интернет. За певицата това също не е първи случай на измама. Преди 10 години сметката ѝ олеква с 9000 паунда, докато живее в Англия.

Схемата е класически пример за фишинг, при който хакери събират лични и банкови данни при покупки от непроверени онлайн магазини, разкрива експертът по киберсигурност Георги Димитров. За да не се усетят „скритите” такси от абонамент, при този тип фишинг сайтове киберпрестъпниците обикновено теглят малки суми, но често.

„Човек много пъти не усеща разликите в движенията на сметките си, защото ако абонаментът е 1-2 евро на месец, няма да го открием”, поясни Димитров

Бум на опитите за измами в интернет по време на пандемията, отчитат и от МВР. Хакерите източват сметките на потребителите по 5 схеми, а най-често става дума за фишинг атаки, разкриват експертите.

Сюжетите и сценариите са най-различни, но крайната цел е винаги една – да се достигне до банковите данни на жертва. През последните дни стотици потребители са атакувани по нова схема. Този път в мишени на хакерите се превръщат не купувачи, а търговци в платформи за безплатни обяви. Сред потенциалните жертви е и Милена Киркова. След публикуване на оферта за продажба на сувенири, на телефона оставен в обявата, с нея се свързва кандидат-купувач.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 НЕАМ НЕРВИ

    2 3 Отговор
    СЕГА СВЕТЯ КАТО КРУШКА😂
  • 2 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    5 0 Отговор
    БОГ да ги накаже всички престъпници
  • 3 Убитак

    5 2 Отговор
    Тая овца, 2 години не си е проверявала сметката. Никой не и е виновен.

    Коментиран от #5

  • 4 Да кажа

    1 0 Отговор
    Ама и банките тука са много некоректни по този въпрос , прибързано платих чрез кредитна карта и явно са я докопали , от банката ми казаха да пиша молба за разглеждане на случая, за да ми върнат парите евентуално , очевидно правят някакво разследване и според мен много добре виждат, че не съм този, който е удостоверил плащането , и въпреки, че никога не съм и чувал за сайта или услугата към която е плащането, но заключението им беше, че лично аз съм се регистрирал в този сайт, което според мен е възможно само и единствено ако ми знаят никнейм и парола т.е. безочливо излъгаха, не че са много парите, хванах още първото плащане понеже съм заявил СМС за всяка транзакция , и все пак, ще е по-добре да не излизат с глупави заключения, че съм се регистрирал в сайт, в който никога не съм влизал или въобще чувал за него

    Коментиран от #6

  • 5 Наркос

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "Убитак":

    Точно. И от какъв зор продавач си въвежда номера и пина на кредитната карта... Мен защо никога не ме скамнаха , а от 15 години се занимавам онлайн продажби... В момента коронния номер е писмо от банката , че сметката е спряна и с линк към фишинг сайт клонинг на банковия сайт. Гледам в пощата имам 50-на само за март.
  • 6 Наркос

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Да кажа":

    Ползвай 3 - d парола или виртуална карта за еднократно плащане. Данните на картата могат да изтекат по безброй начини включително и след плащания в легитимни сайтове. Добре , че си включил смс известие... в крайна сметка банките винаги печелят при транзакции и нямат интерес да ги блокират и проверяват. Да не коментираме, че и банковите служители са опасни...
  • 7 Г-ца от Казанлък

    2 0 Отговор
    Тая статия странно завърши... Като филм с неясен край!...
  • 8 Пламен

    0 0 Отговор
    За всяко "движение" по картата, би трябвало да получава SMS на тел.? Какви две години? Да не говорим, че има опция да потвърдиш плащането, и тогава парите се превеждат.