"Българската империя от ІХ-Х в. е блестяла от злато и сребро. Всъщност в значителна степен разкошът в двора на цар Симеон Велики се свързвал с блясъка на златото. В прочутото описание на Йоан Екзарх за Велики Преслав думата злато е употребена пет пъти в три изречения. Освен в дворците и църквите, благородният метал е буквално навсякъде по церемониалните одежди на Симеон.
А „…от двете му страни седят болярите със златни огърлици, пояси и пръстени”. Три български средновековни съкровища илюстрират този блясък и имат световно значение", пише археологът проф. Николай Овчаров, цитиран от "Труд".
"През 1912 г. край украинското село Малая Перешчепина е открито огромно съкровище. Монетите и находките показват, че става дума за погребение на виден владетел от VІІ в.
Когато са събрани всички предмети се оказва, че там са открити 20 кг злато и 50 кг сребро. Това са два златни сервиза за пиршества от по 12 съда всеки, състоящи се от масивни чаши, амфори и кани за вино.
В гроба са сложени и скъпите дрехи на владетеля заедно с съпътстващите ги златни гривни, огърлици, катарами и апликации. Сред тях е и 400-грамова византийска златна тока за колан, ранговият белег за високата титла патриций, носена от покойника. Особено важни се оказаха трите масивни златни пръстена със сложни за разчитане монограми.
Уникално е парадното въоръжение, положено в гроба. В обкована със златни апликации кания стои желязна сабя, чиято дръжка е изцяло от сребро и злато. Със злато е бил обшит коженият колчан за стрели, стоял до тялото на покойника. Там е бил заровен и бойният кон, от чиято изтляла сбруя са намерени десетки апликации от скъпоценни метали.
Находката от Малая Перешчепина се оказва най-голямото съкровище от VІІ в., открито в степите на Евразия.
Цели десетилетия учените не бяха наясно кой е този известен владетел. Чак през 80-те години на ХХ в. видният немски учен Йоахим Вернер доказа категорично, че става дума за погребението на Кубрат, един от най-великите ханове на Велика България.
Разковничето се оказаха трите златни пръстена, в чиито монограми се разчете името на владетеля и получената от император Ираклий в Константинопол титла патриций. Заедно с пръстените е бил дарен и патрицианският рангов колан с масивната тока, а може би и доста от скъпоценните съдове.
Не може да не направи впечатление близостта на Кубратовите церемониални одежди до описаното от Йоан Екзарх царско облекло на неговия далечен наследник Симеон. Очевидно имперската идея е била отдавна износвана от българските владетели. Все пак Велика България е обхващала огромни земи по реките Днепър, Дон и Днестър.
Второто съкровище е от времето, предшествало създаването на християнската Българска империя. То е открито през 1799 г. на територията на една стара българска област, Трансилвания.
Тогава тя е била в обширната Австрийска империя, а днес е част от Румъния. В тази далечна година от края на ХVІІІ в. един селянин попада на нивата си на уникално златно съкровище, състоящо се от 23 съда с тежест 10 кг.
Отново става дума за сервиз за пирове. Съкровището съдържа седем кани за вино, четири таса с тока за окачване на колана, четири чаши, три купи с волска глава, две патери, ритон, дълбока купа и широк поднос.
Повечето от предметите са украсени с разкошни геометрични и растителни орнаменти. На някои предмети се виждат изображения на пантери, щъркели, грифони, кентаври, морски коне и други фантастични животни. Част от тези разнообразни сюжети са свързани с богатия репертоар на елинистическото изкуство, а други по-скоро произхождат от Азия. Най-интересни обаче са митологичните композиции върху две кани.
Впечатляваща е сцената на триумфиращият конник върху кана №2. Воинът е с характерния островръх шлем и тежка ризница, в дясната ръка държи копие, а с лявата влачи за косите пленник.
Конникът-победител от златното съкровище е близък по смисъл с Мадарския релеф и редица изображения в рисунките-графити от Плиска и Велики Преслав.
Други фигурални композиции пък представят различни митологични сюжети от гръцката и персийска религия. Една от тях е похищението на Ганимед от Зевс.
Във втората сцена се вижда иранската богиня Анахита, издигана към небето от свещената птица Варган. Именно в това изображение учените видяха възможен образ на тюркската Умай, приела в хипостазна връзка облика на персийското божество.
Сюжетите и формите на съдовете са смесица от ирански, византийски и тюркски влияния. По някои от тях се откриват надписи на гръцки език и с тюркски руни. Като стил съкровището от Надь сент Миклош се отнася към първата половина на ІХ в. Това е времето на хан Омуртаг, когато се създават основите на Българската империя.
Несъмнено скъпоценните вещи са намерени на територия, владяна от българската корона. Те ярко показват вкусовете и претенциите на хановете от този период. А литургичният гръцки текст върху един от съдовете и врязаните кръстове по чашите за окачване още един път илюстрират вътрешната борба в българските владетели, която ще завърши с приемането на християнството от Борис-Михаил през 866 г.
За разлика от първите две, третата великолепна находка е вече от епохата на християнската Българска империя. Преславското златно съкровище е открито през 70-те години на ХХ в. при оран в околностите на Велики Преслав.
Според намерените византийски монети е положено в земята около средата или третата четвърт на Х в. В него липсват съдове за пируване, а представлява пълен набор от накити и регалии на принцеса от царския двор. Предполага се, че е било заровено в смутните години около руското нашествие в България и превземането на столицата от византийцитe.
При изработката на съкровището са използвани високи златарски техники. Част от предметите са отлети, а други са гравирани с инструменти. Ефирният орнамент е изпълнен с редове припоени златни топчета и фини филигранни нишки.
Използвани са и много бисери. Разнообразните изображения обикновено са правени в техниката клетъчен емайл – инкрустиране на цветни емайли в оформените от злато легла.
На главата си неизвестната принцеса е носела изящна диадема и масивни златни наушници, украсени с бисери и емайл. Диадемата се състои от златни пластини, на които чрез техниката клетъчен емайл са представени грифони и крилати кучета. Централно е изображението на Александър Велики, възнасящ се на колесница, теглена от два грифона.
Не по-малко пищна е огърлицата, изработена от 13 златни елемента, свързани чрез фини шарнирни връзки. От тях на миниатюрни верижки се спускат седем медальона. Всички детайли са обсипани с бисери. По тях в техниката клетъчен емайл са изпълнени образите на св. Богородица и други светци, на птици и растителни орнаменти.
Заедно с главните накити, в колекцията се откриват различни златни висулки, копчета, вградени в златни обкови антични теми и др.
Преславското съкровище дава възможност да се види в реалността описанието на Йоан Екзарх за пищното облекло на аристократите в Българската империя. А този блясък е твърде далеч от представата, която ни дават семплите костюми, използвани в сериала „Войната на буквите”.
С тази статия завършвам моя разказ на епохата на цар Симеон Велики, който бе предизвикан именно от този филм, завършва обясненията си проф. Овчаров.
Надявам се да съм показал поне частица от истинския блясък на Българската средновековна империя от ІХ-Х в. А тук ще съобщя, че прекрасният макет на Симеоновата столица в края на май ще бъде представен в Европейския парламент в Брюксел. Предполагам, че там той ще направи същото впечатление, което предизвика и при дебюта си в България".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Ром Бакарди
18:21 26.03.2023
3 Няма начин !
Коментиран от #4, #6
18:48 26.03.2023
4 Соваж бейби
До коментар #3 от "Няма начин !":
Аз пък имам усещане че професор Николай Овчаров е македонец или има нужда спешна помощ от доктор.Със сигурност обаче иска да напише негова българска история плод на фантазията му.19:02 26.03.2023
5 бай Ставри
Коментиран от #24
19:21 26.03.2023
6 Анонимен
До коментар #3 от "Няма начин !":
Постоянно се говори за славяни а от тях реално нищо не се открива.Професор Овчаров да покаже находки от славянитеКоментиран от #29
19:22 26.03.2023
7 1253
Коментиран от #10, #28
20:02 26.03.2023
8 1253
Коментиран от #27
20:18 26.03.2023
9 1253
20:30 26.03.2023
10 Соваж бейби
До коментар #7 от "1253":
Не само Рим,преди това гърците са били дори римляните са нямали писменост и са ги учили гърци нали ?!Професорчето не знам дали е споменало и това де ?или започва от римско време ,факт е че тук по тези земи са се засели племена,роби,войници на византииската и римска империя от къде що е събрало по тази Земя и са се умешили всяко малцинство си запазва по някоя традиция и ритуали..Изобщо сме една много цветна градина с раси и племена минавали от тук.Гледам пише и за облекло хах ?!До коя година са ходили с цървули нашите деди ами сервизите до кое време са били дървени,кратуната с дупка за вода ?откотюр сме имали видиш ли много модерни по негово мнение ,от кое време хората знаят кога са родени имаше до скоро старци ти казва че било родно по жътва ?.Това е един човек на който може някой да се възхити ако не е чел и не следи всяка стъпка на научни доказателства на историци и археолози,живее си на неговата планета20:57 26.03.2023
11 1253
Коментиран от #26
21:54 26.03.2023
12 1253
22:02 26.03.2023
13 Тото 1 и Тото 2
22:16 26.03.2023
14 1253
Коментиран от #18
22:19 26.03.2023
15 Никой
22:32 26.03.2023
16 Станислав
22:37 26.03.2023
17 1253
23:14 26.03.2023
18 Соваж бейби
До коментар #14 от "1253":
Е все пак има разлика според мен -терминът "Византийска империя" е използван за първи път от историка Джордж Финлей за да обозначи това, което някои историци наричат "период на по-късната империя". Въпреки че е екзоним, терминът „Византийска империя“ в крайна сметка е възприет и в новогръцки (Βυζαντινή αυτοκρατορία / Vyzantiní avtokratoría) и в международната общност от историци, за да се разграничи историята на Римската империя на Ориента, считана за една Гръцка история от своя страна, гражданите на Източната империя наричат държавата си Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων - Basileía tôn Rhômaíôn „Империя на римляните“ на старогръцки и никога не се наричат „византийски“, а се смятат за римляни Rhomaioi, термин възприет от персите,араби и турци, които ги наричат RoumКоментиран от #21
23:22 26.03.2023
19 1253
23:22 26.03.2023
20 1253
23:23 26.03.2023
21 1253
До коментар #18 от "Соваж бейби":
През 330 г. сл. н. е. римският император Константин I избира селището Византиум за построяване на „Нов Рим“ с едноименна столица Константинопол.Византийска Империя е название създадено от Западно Европейски историци много по-късно след падането на Константинопол,за да я разграничат Западната Римска Империя на която те се считат за наследниц, завоевателите се считат за наследници на ЗРИ.. Пет години по-рано, на събора в Никея, Константин установява християнството - някога неясна еврейска секта - за официална религия на Рим.Въпреки че Константин управлява обединена Римска империя, това единство се оказва илюзорно след смъртта му през 337 г. През 364 г. император Валентиниан I отново разделя империята на западна и източна части, като постави себе си на власт на запад и брат си Валент на изток.Съдбата на двата региона се разминава значително през следващите няколко века. На запад постоянните атаки от германски нашественици като вестготите разбиват борещата се империя парче по парче.Въпреки че ИРИ е била управлявана по римско право и римски политически институции,нейният официален език е бил латински, гръцкият също е бил широко разпространен и учениците са получавали образование по гръцка история, литература и култура.Коментиран от #23
23:47 26.03.2023
22 Време е да спрем
08:16 27.03.2023
23 Соваж бейби
До коментар #21 от "1253":
Този Константин е бил много кофти човек ,жесток пси/пат .По интересното е че се пише бил кръстен на смъртния си одър което не е с тчност доказано а въвел християнството за легално така е преди това е нямало християнски храмове крили са се по къщите дълга история .С иконите също произхода виж при нас колко са по грозновати лицата на някой икони направо страшни.А при ренесанса се правят по красиви на католиците някой ги бъркат с картини но е икона.Всичко е много объркано фактите сочат че религията е въведена заради изгодата на политиката Константин например правил си е шествия с негово чучело и свещи хората да обикалят в негова чест и е променил лично много неща в завета ....Та от там и цялата ми ирония някой ме съдят че богохулствам не е вярно ,иначе не отричам Бог напротив.Всичко е една манипулация на владетели да насъскват хората точно с религия за война примерно за някъква си кауза и да продължават войни и омраза до ден днешен .11:39 27.03.2023
24 Виж сега
До коментар #5 от "бай Ставри":
От тук много са минали и всички са решили! Камък в/у камък не е останал..... такава ми е била съдбата.....12:39 27.03.2023
25 Гост
14:06 28.03.2023
26 Гост
До коментар #11 от "1253":
Днешните тсигани в България са основно от привнесените през соца от Румъния 100 000, които уж трябвало да бачкат на полето, че да запълнят липсващата работна ръка при възродителния процес. Сметката на партийците излязла крива.14:12 28.03.2023
27 Гост
До коментар #8 от "1253":
Пак ли врели некипели? Докога? Не ви ли писна да съчинявате глупости, че нямало славяни, че били измислени преди няколко стотин години от руснаците, че не знам си какво още? Теофан Изповедник казва за славяните, когато нападат града му: "Педя земя не се виждаше от варварски крак." Сигурно защото са били малко. Славяните са били най-многобройното племе по тия земи. Те идват тук при великото преселение на народите, във време, когато от траките е останало само долната прослойка, служеща за работна ръка. Войнствените траки вече са били изтребени, а малкото останали са били асимилирани. Благодарение на неоспоримият ФАКТ, че славяните са били многобройни тук, ти днес говориш техният език, който говорят и останалите славянски народи. Ако славяните са били малко, нямаше да им се наложи нито езика, нито обичаите. Теориите ви издишат и отвращават.14:19 28.03.2023
28 Гост
До коментар #7 от "1253":
Знайко, Черноризец Храбър е писал за славяните. Теофан изповедник е писал за славяните. Хайде, посочи ми къде тия двамата са писали за някакви си траки? Я ми кажи нещо на тракийски, щом се смяташ за техен наследник.14:21 28.03.2023
29 Гост
До коментар #6 от "Анонимен":
Находки има и ще ти кажа къде да гледаш, но ти пак упорито ще отвръщаш глава. В Калето, край Монтана има открито славянско селище. В една църква в Разлог е открита славянска свастика, характерна само за славянските племена. Тази свастика не е като на оня, с мустачките, а е различна. Потърси в гигъл и ще видиш каква е. Тя е била соларен символ и на късмет за славяните. В Елена има открит славянски "гръмовник", който е бил знак на Перун. Слагали са го на къщите си, да се пазят от гръмотевици. Има и много намерени съдове от бита, от славяните. Не очаквай да намериш златни съкровища. Славяните не са ценили злато и скъпоценни камъни. Почитали са дъба. Те са живяли простичко и са практикували трупоизгаряне. Не са имали гробници, като на траките. Най-ценното за тях е бил езикът им, който говорим и днес.14:29 28.03.2023
30 Гост
14:32 28.03.2023
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Този коментар е премахнат от модератор.