20 Септември, 2023 04:25, обновена 20 Септември, 2024 08:53 5 292 27

20 септември 1916 г.: Иван Вазов е предложен за Нобелова награда за литература

  • иван вазов-
  • нобелова награда за литература

Творчеството му допринася за развитието на българската литература

 20 септември 1916 г.: Иван Вазов е предложен за Нобелова награда за литература - 1
Снимка: БГНЕС

На 20 септември 1916 г. е издигната кандидатурата на Иван Вазов за Нобелова награда за литература за 1917 г.

Наградата обаче е връчена на Вернер фон Хайденщам от Швеция.

Един от най-известните български писатели – Иван Вазов е роден на 9 юли 1850 година.

Неговото творчество оставя ярка следа в родната литература, като приживе той неслучайно печели определението „Патриарх на българската литература”. В своята дългогодишна творческа кариера, Иван Вазов успява да предизвика революция в българската литература. Днес той продължава да бъде един от най-големите и успешни български писатели.

Иван Вазов е роден в семейството на заможен търговец. Майка му е видна обществена дама, която се радва на голямо уважение сред съгражданите си. Писателят има трима братя. Двама от тях са военни дейци, а третият е политик. Вазов още от ранна детска възраст проявява своята любов към българската литература и чуждите езици.

Писателят завършва местното класно училище, изучава гръцки и турски език в Калоферското училище, а през 1866 година се записва да учи в гимназията в Пловдив. Там се оформят литературните предпочитания на Вазов. Той започва да проявява интерес към руските и френските автори, като успоредно с това се отдава все по-често на творческа дейност. През 1870 година е публикувано първото стихотворение на Иван Вазов – „Борът”. То излиза в „Периодическо списание” на Браилското книжовно дружество.

Същата година писателската дейност на Вазов е прекъсната. Неговият баща решава да го изпрати в Румъния, за да може младият мъж да усвои тънкостите на търговията от своя чичо. Верен на своя свободолюбив дух, писателят бяга в Браила и прекарва няколко месеца сред българските хъшове. Там получава вдъхновение за повестта „Немили-недраги” и започва да публикува патриотични стихотворения в списание „Читалище”, вестник „Отечество” и други.

По време на Руско-турската война, писателят работи в Свищов при губернатор Найден Геров. През 1879 година е назначен за председател на Окръжния съд в Берковица. Съдебната дейност, с която се занимава през този период, го вдъхновява да напише поемата „Грамада”. През 1880 година Вазов се мести в Пловдив, столицата на Източна Румелия. Там заема длъжността на депутат от Областното събрание на Народната партия. Паралелно с това писателят не изоставя публицистичната си дейност. Заедно със своя приятел Константин Величков започват редактирането на вестник „Народний глас”. Двамата се занимават с издаването на списание „Зора”, което е първото литературно списание в България. По време на престоя си в Пловдив, Вазов създава някои от най-успешните си литературни произведения. Там пише „Епопея на забравените”, „Българският език”, „Новото гробище над Сливница”, „Иде ли?”, „Чичовци” и други. През 1886 година, писателят решава да посети страната на своите мечти – Русия. Той заминава за Одеса, където създава един от най-емблематичните романи в българската литература – „Под игото”. Това е първото българско произведение, за което български издател се съгласява да плати хонорар на автора. Романът „Под игото” е издаден в България от Тодор Чипев.

След завръщането си у нас, през 1889 година Вазов се мести в София. Той започва да издава списание „Денница”, а негови разкази излизат в два тома под заглавието „Драски и шарки”. През 1894 година Иван Вазов е избран за народен представител, като неговата кандидатура е издигната от Народната партия. През 1897 година той заема длъжността на министър на народното просвещение в правителството на Константин Стоилов. Напуска този пост през 1899 година. Трагичният край на Първата световна война за България, кара писателя да преосмисли ценностната си система. Вазов тежко приема провала на любимата си родина. Въпреки всичко през 1920 година той тържествено отбелязва своя 70-годишен юбилей, като получава отличието „народен поет”. Иван Вазов умира на 22 септември 1921 година, като малко преди това е станал почетен член на Българска академия на науките.

Творчеството на Иван Вазов допринася за развитието на българската литература. Неговите произведения се отличават със своя реализъм, вълнуващи природни описания и фино чувство за хумор. Иван Вазов е определян за първия професионален писател у нас, а неговите творби са еталон за качество.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 40 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 САТЪРА НА ХАНА

    25 0 Отговор
    ЧОРБАДЖИ МИНЧО И БАБА СЪБС
    ИМАТ 6 СИНА
    ...
    ИВАН МИНЧОВ ВАЗОВ
    ...
    ГЕНЕРАЛ ГЕОРГИ МИНЧОВ ВАЗОВ РУСКИ И БЪЛГАРСКИ ОФИЦЕР ,ПРЕВЗЕЛ ОДРИН
    ....
    ГЕНЕРАЛ ВЛАДИМИР МИНЧОВ ВАЗОВ
    РАЗБИЛ БРИТАНЦИТЕ ПРИ ДОЙРАН
    ....
    ПОДПОРУЧИК МИХАИЛ МИНЧОВ ВАЗОВ ЗАГИНАЛ
    НА 24 ГОДИНИ , РУСОФИЛ
    ....
    ДОКТОР КИРИЛ МИНЧОВ ВАЗОВ
    ...
    БОРИС МИНЧОВ ВАЗОВ БЪЛГАРСКИ ДИПЛОМАТ
    ....
  • 4 САТЪРА НА ХАНА

    29 0 Отговор
    ИВАН ВАЗОВ НЕ Е ЗАМИНАЛ ЗА ОДЕСА
    АМИ БЯГА ТАМ ЗАЕДНО С БРАТ СИ ГЕОРГИ ВАЗОВ
    .... ЩОТО РУСОФОБИТЕ СА ИСКАЛИ ДА ГО УБИЯТ
    КАКТО УБИХА КАПИТАНА ОТ РУСКАТА АРМИЯ
    ПЕТКО КИРЯКОВ ВОЙВОДАТА
    ..
    ГЕОРГИ ВАЗОВ ЗАВЪРШВА РУСКО ВОЕННО УЧИЛИЩЕ И СЛУЖИ В РУСКАТА АРМИЯ
    ....
    А КОГАТО СЕ ВРЪЩА В БЪЛГАРИЯ СЛЕФ ЛИКВИДИРАНЕТО НА СТАМБОЛОВ ,
    СЛУЖИ В БЪЛГАРСКА АРМИЯ И
    ЗАЕДНО С ГЕНЕРАЛ НИКОЛА ИВАНОВ
    ВОДЯТ ПРЕВЗЕМАНЕТО НА ОДРИН 1913
  • 5 гост

    3 5 Отговор
    Иван Вазов се ражда когато България е под турско робство, където баща му е заможен търговец,а майка му е почетна дама

    Коментиран от #7, #18, #20, #21

  • 6 Полит.коректен расист

    1 5 Отговор
    Това с нобеловата награда....той знаел ли е 🤔 ?
    Щото ужким за нобелова награда трябва да си известен и извън наше село.
    По принцип де ама за него със сигурност са направили изключение.
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 мишо

    2 0 Отговор
    Той нали е бил дептат от лъжесъединистите в Източна Румелия и след 6-ти септември се е крил по мазета и тавани, или това не е истина
  • 13 !!!?

    9 6 Отговор
    Иван Вазов - отрезвяването на един русофил !
    !!!?

    Коментиран от #17, #22, #23

  • 14 И напълно

    14 2 Отговор
    заслужено. Ако французите имат Юго, англичаните Дикенс, ние имаме Вазов. Човек вдъхновен, с богато творчество , който и днес се чете и препрочита, и днес е мерило за доброто и стойностното в литературата.
  • 15 Иван Грозни

    3 3 Отговор
    Ако в имената му имаше нещо като фон, сър или нещо подобно може би.
  • 16 Госあ

    8 4 Отговор
    интересен факт е, че полуграмотния (в абсолютния смисъл на думата) чърчил взема Нобелова награда за литература. Затова Пастернак, Солженицин и Сартр изобщо не отиват да си вземат наградите. Случаят с Лев Толстой е много стар.
  • 17 Сандо

    10 3 Отговор

    До коментар #13 от "!!!?":

    Така и елементарното ви евроатлантическо мозъче няма да разбере идеята и смисъла на това стихотворение.И непрекъснатото му цитиране издава само колко крайно ограничена е способността ви да анализирате събитията по света и у нас,а също намеква за сериозната ви зависимост от някои враждебни и чужди на България фактори.

    Коментиран от #26

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Якото турско "съжителство"

    11 2 Отговор

    До коментар #5 от "гост":

    Кoгa тoвa бe, 18 вeк!! Кoгaтo импeриятa вeчe зaпoчвa дa ce клaти и зoрлeм прaвят някaкви рeфoрми. Чoрбaджии и бoгaти търгoвци e рaзрeшeнo и имa 18 вeк, нo бeзпрaвни. Прeди тoвa три вeкa пoгoлoвнa ceч, нacилcтвeнo пoтурчвaнe, тoрмoз и издeвaтeлcтвa.
    И Въпрeки тoвa нa чoрбaджиятa/търговеца и вceки eдин хриcтиянин, винaги пo вcякo врeмe ca мoгли дa му взeмaт дeцaтa, жeнaтa, coбcтвeнocттa, или рeзнaт глaвaтa. Тoвa e пo-лoшo и oт гeнoцид- дa "живeeш" цял живoт в cтрaх,изтeзaниe,гaврa...
  • 21 Якото турско "съжителство"

    10 0 Отговор

    До коментар #5 от "гост":

    п.п.
    За в случая - "Бащата на Иван Вазов, Минчо Вазов, беше убит от турците и опожаряват родния му град Сопот през Освободителната война, убит е и един от братята му, Михаил.
    Другия му брат – Владимир Вазов с майка си са заточени в манастир около Асеновград..."
  • 22 Якото турско "съжителство"

    10 4 Отговор

    До коментар #13 от "!!!?":

    Че, през 1916 г. държавите ни са били от двете страни на фронтовата линия. Русия в Антантата, а България в Тройния съюз. А това не е по волята и на двата народа. Факт са и масовите побратимявания на войнишките маси. Тук Вазов е просто поддръжник на официалната политика И сега нещата не са по-различни. Но, тежко ни, ако се озовем срещу Русия след три поредни предателства спрямо нея...
  • 23 Якото турско "съжителство"

    9 3 Отговор

    До коментар #13 от "!!!?":

    И още нещо - цитирал си стих от "На руските воини" на Вазов от преди сто години, но отдавна тук няма руски войни. Имаме американски, и ако бе жив Вазов би написал "На американските воини".

    Елементарно е, големият български патриот Вазов е писал и недоволствал срещу окупационните войски, тогава руски, а днес са американските. Стихотворението е актуално и днес, независимо от къде е окупаторът.

    Коментиран от #25

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 !!!?

    6 3 Отговор

    До коментар #17 от "Сандо":

    Возов много точно е изразил в стихотворението отношението си към руските орди:
    „Защо сте дошли в полята балкански
    немили, неканени гости ?”
    ......!!!?
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.