Астероид ще премине в близост до Земята в събота - без риск от сблъсък, и ще може да бъде наблюдаван с малки телескопи или мощни бинокли, информира АФП, позовавайки се на Европейската космическа агенция (ЕКА).
"Близко преминаване покрай Земята на обект с подобни размери се случва на всеки няколко години, като този път ярката и близка Луна може да попречи на наблюдението му в момента, когато астероидът ще бъде най-близо", каза Хуан Луис Кано от отдела за планетарна отбрана на ЕКА, цитиран от БТА.
Открит през 1997 г. и кръстен (152637) 1997 NC1, скалистият обект е с приблизителни размери между 750 и 1650 метра, според изчисления, базирани на оценката на неговото албедо (количеството слънчева светлина, което отразява). Според други оценки на албедото му, астероидът може да е по-малък, отбелязва ЕКА.
Обектът ще премине най-близо до Земята в събота в 11:14 часа по Гринуич със скорост 8,9 километра в секунда. Тогава той ще се намира на разстояние 2 559 461 километра от нашата планета. Това се равнява на 6,66 пъти разстоянието между Земята и Луната, което означава, че вероятността от сблъсък е нулева, отбелязва АФП.
Астероидът ще може да бъде наблюдаван от регионите на Северното полукълбо по време на приближаването си, почти навсякъде в момента, когато ще се намира най-близо до Земята, и само от Южното полукълбо, когато се отдалечава от нашата планета.
В частите от света, където ще бъде нощ, теоретично той ще може да бъде наблюдаван с малки телескопи или дори мощни бинокли, посочват от Европейската космическа агенция.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 жгхйд
14:03 26.06.2026
2 Брах, бряг,
14:35 26.06.2026
3 Георги Филипов
Изкусително е да речем, да прасне Вашингтон, където тъкмо са се събрали всички милиардери и трилионера. Или Пекин, тъкмо като заседават комунистите в някой дворец.
Обаче, няма да е добре, защото ще предизвика глобално понижаване на теппературите, страшен глад и мор за хората. И то в продължение на 5-10 години.
14:49 26.06.2026
4 УдоМача
14:49 26.06.2026
5 Идеее идеее...
15:35 26.06.2026