Към 2030 година светът ще се сблъска с глобален дефицит на вода, а пандемията усложнява проблема. Това се казва в ежегодния доклад на ЮНЕСКО, публикуван по случай днешния Световен ден на водата. Тази година денят ще премине под мотото „Ценим водата“. Темата поставя акцент върху стойността на водата и какво означава тя за хората.
В момента около 2 милиарда души нямат пряк достъп до вода, а в световен мащаб не се полагат достатъчно усилия за запазване на този ресурс, сочат данните.
Тази година темата на Световния ден на водата е посветена на идеята, че този ресурс няма ценна. Стойността на водата е много повече от нейната цена - водата има огромна и важна роля за нашите домакинства, култура, здравеопазване, образование, икономика и природната среда като цяло. Ако пренебрегнем някои от тези аспекти, рискуваме да не управляваме правилно този незаменим природен ресурс. С добра координация и сътрудничество между отговорните институции, както и с активното участие на заинтересованите групи и на широката общественост с разбиране на истинската, многоизмерна стойност на този ресурс, можем да защитим водата в полза на всички, се казва в съобщение по темата, публикувано на страницата на Министерството на околната среда и водите.
България е на едно от последните места в Европа по водни ресурси на човек от населението. За това предупреждават от "Грийнпийс-България" на днешния Световен ден на водата. От организацията алармират, че въглищните централи, които потребяват огромно количество чиста вода, са съсредоточени точно в районите, застрашени от безводие.
"Доста голяма част от територията са с изключително висок риск от недостиг на вода.", казва Меглена Антонова от "Грийнпийс-България", цитирана от БНР.
Водните ресурси са не само ограничени но и неравномерно разпределени по територията на страната. На този фон въглищните централи използват огромни количества вода за производството на енергия, допълва Антонова:
"Ако работят на едно средно натоварване от около 42%, изхабяват около 30 милиона кубични метра вода. По-нагледно сравнение може да се направи, че над 800 хиляди души за една годна ако на ден използват по 100 литра вода, горе-долу използват същото количество. За България и за Европа една много реалистична дата е 2030 година."
Природозащитниците настояват за създаването на план за преход и излизане от въглищната зависимост.
Световният ден на водата
Денят се отбелязва на 22 март всяка година от 1993 г. насам под егидата на ООН и акцентира върху важността на достъпа до питейна вода. Световният ден насочва вниманието към 2,2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Фокусът е поставен върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.
Кампанията цели да се покаже как правилното ползване на водата ще спомогне в борбата с климатичните промени - за намаляване на наводненията, сушата, недостига на вода и замърсяването.
"Ценим водата"
Водата означава различни неща за различните хора.
Тaзгодишното мото, под което преминава световния ден на водата има за цел да ни накара да се замислим и да обсъдим какво означава водата за вас. Как водата е важна за дома ни и за семейството, за нашата прехрана и поминък, за нашата култура, за благосъстоянието ни, за средата, в която живеем?
Като записваме - и празнуваме - всички различни начини, по които водата носи ползи за живота ни, можем да оценим водата правилно и да я защитим ефективно за всички.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Обесен Язовец
13:36 22.03.2021
2 цербер
14:05 22.03.2021
3 Без вода,
14:53 22.03.2021
4 Бай Шиле
16:36 22.03.2021