Тричасовите разговори на министъра на здравеопазването, управителя на НЗОК и началниците на клиники в "Пирогов" не дадоха резултат.
Надзорният съвет на НЗОК ще се събере в четвъртък, за да бъдат преразгледани бюджетите на големите болници в София, включително и на "Пирогов". Това каза след срещата министърът на здравеопазването в оставка Десислава Атанасова. Д-р Пламен Цеков, управител на НЗОК призна, че има направени грешки в прогнозните обеми за "Пирогов" и те ще бъдат коригирани. За януари и февруари "Пирогов" ще получи парите за изработеното в пълен обем.
Лекарите обаче продължават да отстояват исканията си. Срещата беше неконструктивна, не бяха дадени ясни гаранции за отпадане на лимитите, заяви след нея доц. Стоян Миланов, директор на "Пирогов". По думите му вътрешното преразпределение на клинични пътеки не е направено правилно, не е получен ясен отговор как лекарите ще си получат изработеното в пълен обем и изобщо не приемат методиката, по която НЗОК ще плаща.
След срещата е имало общоболнична среща, на която лекарите продължават да настояват за своите искания - оставка на управителя на касата и отпадане на лимитите. След като д-р Цеков се е убедил, че е направил грешки, някой трябва да понесе отговорност, заяви пред БНР доц. Миланов.
Според него за "Пирогов" са определени 6 милиона лева по-малко за тази година, в сравнение с миналата. Относно заявеното вчера искане за промяна на статута на "Пирогов", доц. Миланов уточни, че в "Пирогов" трябва да има два центъра - център за спешна медицина, финансиран от държавата, и многопрофилна болница, която да работи с касата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА