18 Април, 2022 12:29 2 379 2

Три религии празнуват заедно

  • великден-
  • рамазан-
  • пасха-
  • религии-
  • празнуват

На всеки 33 години големите празници на трите големи религии - Великден, Рамазан и Пасха, се падат по едно и също време

Три религии празнуват заедно - 1
Снимкa: Shutterstock

На всеки 33 години големите празници на трите големи религии се падат по едно и също време. 2022-а е от забележителните години, в които католическият Великден, мюсюлманският Рамазан и еврейската Пасха съвпадат, предава "Дойче Веле".

В неделя западните християни празнуват Великден - Възкресение Христово. За евреите е времето на Пасхата, която напомня за излизането на израилтяните от Египет и за края на тяхното робство. По същото време за мюсюлманите тече Рамазанът, който започна на втори април и ще завърши на втори май.

Съвпадението с Рамазана не се случва толкова често, но еврейската Пасха и Великденът на западните църкви винаги се падат календарно близо един до друг. Нерядко са и на една и съща дата. През тази година Пасха започва на 16 април, а западно-християнската Страстна седмица, започнала на десети април, достига своята кулминация от Велики четвъртък вечерта на 14-и април до сутринта на великденската неделя.

Йерусалим празнува

В Йерусалим човек може да усети как и трите религии "очакват с нетърпение тези дни", споделя пред DW германският бенедиктински монах Никодемус Шнабел. "Градът буквално гъмжи от поклонници, сякаш има нужда да наваксаме след коронавируса, да празнуваме отново навън и да се съберем за празниците", посочва той. Шнабел от години живее в покрайнините на Стария град на Йерусалим.

Християните преминават в молитвено шествие през Стария град в няколко поредни дни. В петък сутринта мюсюлманите отиват на молитва в джамията на Храмовия хълм. В същите дни много евреи се молят при Стената на плача.

Православният Великден

Но и след този интензивен уикенд великденските празненства няма да приключат. В православните църкви смъртта и възкресението на Исус се почитат през следващата седмица.

Причината е, че през 1582-а година източните християни, водени от папа Григорий XIII, правят календарна реформа, с която утвърждават т. нар. Григориански календар.

През 2022-а година българската, гръцката, руската и останалите източноправославни църкви празнуват Великден седмица след западните християни. В Германия украиноговорящите общности се подготвят за сериозно струпване на хора по време на тазгодишния празник. Очаква се да присъстват много хора, избягали от войната, която започна на 24 февруари.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 7 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 космополит

    4 8 Отговор
    всички религии би трябвало да се разтурят,а не да се делим на будисти,християни,мюсюлмани и т.н.,защото ние сме сигурно само една клетка в та шаците на БОГА-КОСМОС!
  • 2 Светнат

    1 0 Отговор
    "Причината е, че през 1582-а година източните християни, водени от папа Григорий XIII, правят календарна реформа, с която утвърждават т. нар. Григориански календар."
    .................
    Пълни глупости. Нищо общо с Грегорианския календар, а по простата причина, че ортодоксалният канон не позволява да се чества Великден едновременно с Пасха. Затова е често се разминаваме с католическия Великден, където такова ограничение няма.