Last news in Fakti

2 Май, 2023 13:31 5 702 3

Често допускаме тези грешки със зехтина

  • зехтин-
  • олио-
  • съхранение-
  • консумация-
  • мазнина

Полезни съвети за това как най-добре да използваме и съхраняваме зехтина

Често допускаме тези грешки със зехтина - 1
Снимка: Shutterstock

Зехтинът е една от най-полезните мазнини, които можете да включите в ежедневното си меню. Можете и да приготвите вкусни и ароматни гозби с него. Той е богат на мастни киселини, ценни за редица функции в организма. Но при употребата му могат да възникнат много грешки, които да ви костват пари, а и да нарушат полезните свойства на зехтина, пише az-jenata.bg.

Купувате рафиниран зехтин

Рафинираните видове зехтин са представени като по-лека версия с по-малко калории и мазнини. Това обаче не е никак добра идея, защото пречистените видове зехтин са преминали обработка, която ги лишава от полезните им вещества.

Нерафинираните версии на зехтина са сред най-здравословните. Ако се плашите от калориите на зехтина, просто консумирайте по-малко количество заедно с балансираната ви диета.

Не готвите със зехтин екстра-върджин

Студено пресованият зехтин или наричан още екстра-върджин е известен с това, че е подходящ за салати и сурови ястия, дресинги, сосове. Много хора правят грешката да не готвят с него, защото смятат, че студено пресованият зехтин не става за готвене.

Това не е така. Той е подходящ за готвене при температура не по-висока от 200 градуса, което ви дава свобода да се възползвате от качествата му.

Изхвърляте зехтина, ако ви горчи

Студено пресованият зехтин, а и не само той, започва да горчи след известно време. Това е напълно нормален окислителен процес, който съвсем не означава, че зехтинът е развален. Антиоксидантите в зехтина реагират при пряк досег с въздуха, като оксидират. От значение е и сортът маслини, от който е направен зехтинът. Някои са по-горчиви от други.

Държите зехтина близо до фурната

Зехтинът трябва да се съхранява на сухо, проветриво и по възможност отдалечено от нагряващи уреди място. Топлината и влагата от фурната могат да увредят качествата на зехтина и да ускорят процесите на разваляне.

Купувате твърде много зехтин

Презапасяването не е добра опция, защото въпреки че зехтинът е траен продукт, той губи качествата си с времето. Не се изкушавайте от промоциите и намаленията, поне не в прекомерни количества, защото зехтинът се хаби бавно, а продължителното му стоене в шкафа може да доведе до разваляне и загуба на вкусови и хранителни качества.

Това се отнася най-вече за студено пресования зехтин.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 22 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 инж технолог по хранене

    1 5 Отговор
    И аз оксидирам,дишам си въздух,образно казано. Зехтин не купувам,не барам зехтин,ни горчив,ни сладък,нито солен.
  • 2 цумбрум

    2 0 Отговор
    Пресовам мацки в леглото.

    Коментиран от #3

  • 3 Борис

    0 0 Отговор

    До коментар #2 от "цумбрум":

    а те знаят ли?