Комунистическият режим започна с едно голямо престъпление и завърши с друго голямо престъпление. Започна с т. нар. "Народен съд" и завърши с т. нар. "Възродителен процес". Като последствие от "Народния съд" и от 45-годишната изолация на България, обществото се лиши от своя елит, от своите международни академични контакти, от възможността да имаме нормални икономически, културни и образователни връзки със свободния свят.
Това коментира във "Фейсбук" Джемал Осман.
Това имаше тежко отражение и върху мюсюлманската общност. Ако преди комунистическия режим тя все пак имаше определен елит от образовани хора, включително личности, получили висше образование в страни като Франция и Швейцария, то по време на комунистическия режим цялото общество беше лишено от подобен елит. Той беше заменен с послушни партийни кадри на БКП и с агенти на ДС.
Да сменяш имената на хората е една от най-големите глупости и ясен израз на страхливостта на режима. Защото ако един режим смята цяла една общност за заплаха за националната сигурност, това не се решава със смяна на имената. Ако един човек е заплаха за националната сигурност, той няма да престане да бъде такава само защото вместо Мехмед вече се казва Михаил.
Комунистическият режим нямаше смелостта за по-крайни действия, но срещу себе си срещна хора, готови да платят и с живота си за своето достойнство, идентичност и право на избор.
Турците и мюсюлманите в България през различните периоди на българската държава са показвали лоялност и са били част от нейното развитие. Те не са били заплаха за България, а често са заставали в нейна защита в трудни исторически моменти.
Показателен пример е участието на Шефик бей от Стара Загора, учил медицина във Франция, на Парижката мирна конференция, където като представител на мюсюлманите в България той защитава българската позиция в международното политическо пространство в един изключително тежък момент след Първата световна война. Това показва ясно, че дори в най-трудните за страната времена мюсюлманската общност не се е отказвала от своята родина, а е заставала зад нея.
По време на комунистическия режим те не са били някаква вътрешна заплаха, както режимът се опитваше да внушава, а хора, които честно са се трудили, работили са в заводите, по строежите, в земеделието и са допринасяли за икономиката на страната със своя труд.
Вместо уважение за тази лоялност и принос, те получиха насилие, унижение и опит за заличаване на тяхната идентичност. Именно това прави "Възродителния процес" не само политическа грешка, а морално престъпление срещу хора, които не бяха врагове на държавата, а нейни лоялни граждани.
Най-тежкото последствие от това престъпление обаче е появата на Движение за права и свободи. Голяма част от кадрите на ДПС бяха хора, обвързани с БКП или с ДС, а днес виждаме как техните деца и внуци продължават да са част от същата политическа система.
Лъжата, че защитават права и свободи, е част от партийна пропаганда и нищо повече. Те не защитават права и свободи. През цялото време защитаваха единствено личния си интерес, фирмите си, имотите си, колите си и часовниците си. Толкова елементарно е.
Истинската защита на права и свободи означава образование, икономическа независимост, реални възможности за развитие и достойно участие в обществения живот, а не политическа зависимост, страх и контрол чрез партийни мрежи. Най-голямата трагедия е, че една историческа несправедливост беше използвана като инструмент за създаване на дългогодишна политическа зависимост, от която мнозина продължават да се възползват и днес.
След Майските събития и масовото изселване България се лиши от част от своите най-работливи и достойни граждани. Страната загуби медицински сестри, помощен персонал, лекари, учители, инженери, преподаватели, земеделци и хиляди трудолюбиви хора, които със знанията, труда и таланта си можеха да допринасят за развитието на България.
Вместо това, чрез една погрешна и престъпна политика, техният потенциал започна да служи за развитието на други държави. Това беше тежка загуба не само за засегнатите семейства, но и за самата България, която сама се лиши от човешки капитал, от интелектуален ресурс и от поколения граждани, доказали своята лоялност и принос към държавата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 И на миясъсед вСАШ му смениха името
Коментиран от #5, #73
10:05 02.06.2026
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 И на моя съсед в САЩ
До коментар #2 от "И на миясъсед вСАШ му смениха името":
му смениха името. Вече не е Иван, а Джон.10:06 02.06.2026
6 Фесовете ,които останаха тук
До коментар #4 от "хехе":
си запазиха българските имена. Имам доста такива колеги10:07 02.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Последния Софиянец
10:08 02.06.2026
9 колко
Само като прочетеш коментарите и ти става ясно за какви хора иде реч.
Коментиран от #13
10:08 02.06.2026
10 име
10:11 02.06.2026
11 малцинствата страдат по света
10:11 02.06.2026
12 Жалейка
Коментиран от #62
10:11 02.06.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Пачо
Коментиран от #39
10:14 02.06.2026
15 провинциалист
10:14 02.06.2026
16 Възродителен процес
че прати турците на "Голяма екскурзия"
за да се "Възроди" МААЛАТА,
светлото бъдеще на страната.
10:16 02.06.2026
17 Хайде, без драми
10:16 02.06.2026
18 то и сега няма кандидат президент с
10:18 02.06.2026
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 реалистъ
Коментиран от #22, #48
10:24 02.06.2026
21 ?????
То тука няма квои да се коментира.
Къде и кога се изучиха активистите на ДПС?
Та т.н. преход започна с това че пуснаха от затвора атентаторите, а май ще свърши с ликвидацията на България като независима държава.
10:31 02.06.2026
22 хъхъ
До коментар #20 от "реалистъ":
Докога ще се самоунижаваме с този т.нар. Възродителен процес? Някой от Турция извинява ли ни се за 500 години робство?10:33 02.06.2026
23 Свободата, Санчо ......!
Коментиран от #30, #37
10:34 02.06.2026
24 за кой ли път
Коментиран от #34
10:38 02.06.2026
25 Да бе ,да ! 🤔
10:38 02.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Сандо
10:39 02.06.2026
28 Яяяяя
10:41 02.06.2026
29 мдаааааааа
10:42 02.06.2026
30 Сандо
До коментар #23 от "Свободата, Санчо ......!":
Я стига си писал глупости - такива неща можеше да чуеш само на сините сбирки с откачалници,които се надвикваха кой по-голяма простотия да измисли,че да го пишат по-голям седесар и антикомунист.Тогава имаше келепир от това,сега обаче предизвиква само смях и гняв заради погубената ни Родина от тези "демократи".10:45 02.06.2026
31 дядо поп
10:47 02.06.2026
32 ИВАН
10:48 02.06.2026
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Сандо
До коментар #24 от "за кой ли път":
Всъщност този закон е наложен на държавите,не само на България,от страните-победителки във Втората световна война.И в други държави е прилаган много по-строго и с много повече смъртни присъди.И този закон е акт на справедливост,в края на краищата всеки трябва да носи отговорност за постъпките си!Иначе се получава това,което в момента е България - някакво жалко подобие на държава,която е на път да заеме мястото си на историческото гробище.10:50 02.06.2026
35 Грешка беше да се сменят имената
10:50 02.06.2026
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 пиш ми яжката, кьопек
До коментар #23 от "Свободата, Санчо ......!":
голямо изправяне направиха като взривяваха беззащитни майки с деца резбите, малко им беше. Трябваше да им запалят селата, че да няма къде да се върнатКоментиран от #59
10:53 02.06.2026
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Д,мин
До коментар #14 от "Пачо":
"...атентатите са дело на ДС...", не пиши глупости! Всичко беше под контрола на МИТ, да имаше сред тях агенти на ДС, но го играеха двойни! Докато руснаците не пратиха техни специалисти, които изработиха психологочиски портрет и даваха насоки какво да се прави, едва тогава ги разкриха! Месеци в командировки и дни и нощи не са се прибирали работещите по случаите! Плямпате, щуротии надъхани с етническа и религиозна нетърпимост!10:55 02.06.2026
40 Смър на резаните
10:56 02.06.2026
41 29.05.1989 светла дата в историята
10:57 02.06.2026
42 Трябваше да влезне аскера
Коментиран от #46, #47
10:59 02.06.2026
43 Тургут Йозал беше добър човек!
Турците заплашваха, че за 3 часа аскера е в София!
Коментиран от #44, #68
11:01 02.06.2026
44 Всъщност
До коментар #43 от "Тургут Йозал беше добър човек!":
И за 3 минути след това руските ракети шаха да заличат Анкара , Истанбул , Измир ...Коментиран от #45, #69
11:05 02.06.2026
45 Фантазьор
До коментар #44 от "Всъщност":
Колкото руските ракети заличиха Киев!11:09 02.06.2026
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 Реалността
До коментар #20 от "реалистъ":
Завърших образованието си във висше учебно заведение в Североизточна България. И преди 40 години се коментираше, че мюсюлманите в този район не са по-малко от българите. Но в школото, сред хилядите студенти, ние, турците, бяхме... Абе, ние сме малко кът с четмото и със сметките, та констатирах че бяхме почти, колкото пръстите на двете ръце. Питах един "ариец "какво означава това, та той изчисли - на 100 човека, един "връзкар " с ниска оценка и без качества. И мога да кажа, че всички тези момчета и момичета "неарийци" бяха много добри ученици; някои от тях завършиха даже с отличен успех. Само аз бях калпазанин. Ко да прайш, брато ?! След 2 години и кусур див чанч в трудови войски, попаднах в общежитие с моми .Не е ли грях да си губиш времето с науки мауки?!Коментиран от #49
11:15 02.06.2026
49 Реалността
До коментар #48 от "Реалността":
Попаднах в общежитие с 300 моми.....11:18 02.06.2026
50 Гожи
11:24 02.06.2026
51 Турски провокатор
Коментиран от #52, #60
11:34 02.06.2026
52 Ботев е убит
До коментар #51 от "Турски провокатор":
от Обретенов!Всеки историк ще ти го каже!
Коментиран от #53, #58
11:40 02.06.2026
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Коч байрам
12:13 02.06.2026
55 Ива
12:18 02.06.2026
56 Имаше ВИЦ
12:33 02.06.2026
57 Анти комунист
12:48 02.06.2026
58 Турски провокатор
До коментар #52 от "Ботев е убит":
Оооо, да, турското рабство е съжителство, Левски убиец, Ботев терорист убит от съратник, Априлското въстание - сбъркана свада срещу законната власт, а мюсюлманите вечните онеправдани. Красота.13:04 02.06.2026
59 Ех, таварищи!
До коментар #37 от "пиш ми яжката, кьопек":
Защо не дават Нобел за Безмазговие, Злоба и Омраза?! Колко ли Нобелисти щяхме да "начукаме" за 80 години, откакто тровим България?! Злобеете, защото мюсюлманите в страната се оказаха по-достойни от вас - изтъркалите дюшеметата на Кремъл с теманета за "16-та республика ". Да не говорим за това, че вие разрушихте и разграбихте онова, което мюсюлманите и ромите построиха в строителни войски. Пък с"Възродителния процес " се опитахте да прикриете чудовищните си престъпления към българския народ. Затова сме на този хал днес - "Немили Недраги" и в НАТО и в ЕС. Първи по бедност, смъртност, гайдутлук......безнадеждност.13:26 02.06.2026
60 безпартиен
До коментар #51 от "Турски провокатор":
Това с въоръжената борба за сваляне от власт е само за идеалисти! Няма законна власт колкото и да са несправедливи законите,да не предприеме ответни мерки с използване на оръжие!А основните подбудители си стоят на сянка,на топло обикновено зад граница!Така е с всяка революция, въстание!И за ВСЯКА РЕВОЛЮЦИЯ се иска и някой да плати, така,че да си върне "инвестицията" многократно!13:54 02.06.2026
61 Инж1
Коментиран от #64
14:53 02.06.2026
62 Българските турци
До коментар #12 от "Жалейка":
Е кво сега ?...Тапегьоз !... Тогава като ги юркахте към анадола им ограбвахте спетяванията , имотите и имуществото а сега ви боли когато идват да си вземат оноваа което им принадлежи по трудовия закон на България . Трудили са се в България и са си плащали данъка за общ доход и ако са направили минималния стаж за пенсия идват да си я вземат, какво толкова ?... Няма смисъл от низости за да си показваш яда и злобата си .18:29 02.06.2026
63 Якото турско "съжителство"
Къде е заповедта на БКП за изселването?
Възродителен процес започва веднага след Освобождението в Царска България- стотици хиляди българи мохамедани от 1878 до 1944 сменят мюсюлманските си имена с християнски, какъв режим е бил тогава??
Защо се дава трибуна на толкова неграмотен и объркан помак и то точно в деня на годишнината от гибелта на Ботев!!
Коментиран от #65
19:02 02.06.2026
64 Българските турци
До коментар #61 от "Инж1":
Е, да!... Образовахте ги толкова доколкото да се трудят и строят грамотно за Родината в България без да ги допускате в управата , в армията ,в академичния свят,в изкуството и културата ,в спорта без народната борба и Наим на щангите!... Затуй днес ви умря земеделието и животновъдството,тютюневата индустрия , разнообразието и рентабилноста в Селскостопанските продукти . Умря ви инфраструктурата изградена и поддържана от Строителни войски и ЖП войски!...Прогонихте ги първо към анадола ,а после останалите и тия които се върнаха ,изтекоха към Европа на гурбет за поминък и оцеляване . За 39 години преход към демокрация тъй и не проуяхте що за БАЛОН сте без турците !...💖19:04 02.06.2026
65 Българските турци
До коментар #63 от "Якото турско "съжителство"":
Христо Ботев и Васил Левски са български национални герои защото едновемено са олицетворение на СРАМА и ДОСТОЙНСТВОТО на българската нация !.. Тяхният ентусиазъм,героизъм и саможертва е СРАМНО да се експлоатират за евтина емоционална манипулация !!!.. 💖❤Коментиран от #67
19:23 02.06.2026
66 Информацията е свободна, има я в нета
И не са най много жертвите в б България - франция води класацията! Излагаш се, Джемалчо!
Умишлено ли се дава думата на разни "експерти"
21:10 02.06.2026
67 Якото турско "съжителство"
До коментар #65 от "Българските турци":
Кое от изброеното е гавра и евтина манипулация:На 2 юни България отбелязва Деня на Ботев, жертва на турския режим и на този ден, от Турция идват пари за провокация за напомняне на "Възродителния процес"!
или
26 декември при Тюркян чешма помаците отбелязват смяната на имената от комунистическия режим, и на този ден България отпуска пари за провокация - и по медиите върви информация за смъртта на Ботев от турския режим!
23:21 02.06.2026
68 Помним
До коментар #43 от "Тургут Йозал беше добър човек!":
Тогава Горбачов каза, че нито един руски войник няма да излезе извън границите на СССР. Канцлерът на Западна Германия обаче заяви нещо друго: "България е наш съюзник от Първата и Втората световна война. Ако само дори един турски войник пресече българската граница, в срок от 24 часа ние ще изгоним всички турци, които се намират на територията на ГФР."02:09 03.06.2026
69 Дано да няма войни
До коментар #44 от "Всъщност":
Тогава и ние имахме от тези ракети.Освен това, всяка язовирна стена има така наречената "мека точка". Ако тя бъде взривена, рухва цялата стена. Затова такъв един наш язовир е проектиран така, че ако стената му рухне, към Турция да тръгне вълна, висока 39 метра. Тогава нищо не може да спаси Одрин и Одринско, а вълната продължава пътя си чак до Истанбул, постепенно намалявайки своята височина. Когато стигне Истанбул е само толкова висока, че да направи невъзможно движението и на колите на градския транспорт, и на частните автомобили.
Но да се надяваме, че до такива неща няма да се стигне. Не бива да умират хора, нито българи, нито турци.
02:15 03.06.2026
70 По-натегливи
07:23 03.06.2026
71 Българин
Коментиран от #72
15:30 03.06.2026
72 Българските турци
До коментар #71 от "Българин":
Аве с кво общо има това да юркаш Мюмюн към Анадола с това , че "англосаксонските кюрета са срещу православните християни"!... Хайде налси "бабайигит българин",ако ти стиска юркай ги от утре към Анадола да видим "ко ша стане" ?...😊 Те и пуделчетата умеят да джафкат от скута на "уруспуйките" си !...😊16:31 03.06.2026
73 Стамболов главния виновник!
До коментар #2 от "И на миясъсед вСАШ му смениха името":
Шалвар тъпак, Австрия отдавна смени имената, Румъния и тя отдавна смени имената. Деда ми е живял в Тулча и след Крайовския договор той е бил принуден от румънците или да се изсели или да си смени името и стане румънец. Него са го изселили в БГ принудително. Вас амуджите требеше да ви сменят имената веднага след освобождението, при Стамболов. Но Стамболов не е виждал главния враг а това са амуджите! Но румънците и австрийците са го видели. Затова страдаме и до сега.09:53 04.06.2026
74 "Върви НАРОДЕ, "възродени" !
11:06 04.06.2026
75 4Нека 8 mo54
20:49 04.06.2026