Скъпи управляващи, щом майчинството е най-големият проблем в държавата в момента, не се тревожете – като го намалите, болничните просто ще се увеличат.
За това предупреди във "Фейсбук" Гергана Койчева.
Защото в детските градини и училищата има едно много досадно изискване – децата да са здрави.
Сополът може да ви изглежда безобиден. Само че при малките деца нещата се усложняват много бързо. Аз съм живият пример. Оп3рация на уши, антиби0тици, пневм0нии и още куп медицински приключения, които никой родител не си пожелава. В един момент бактериите от носа на детето стават постоянни обитатели и си ги отглеждаме, като домашни любимци.
И ако някой си мисли, че е голям кеф да стоиш вкъщи две години с дете, което непрекъснато боледува – жестоко се лъже.
"Голям кеф" беше да броя стотинки до края на месеца, защото майчинството не стига за елементарни неща. "Голям кеф" беше и да гледам как професионалното ми развитие стои на пауза, защото детето не покрива изискванията да посещава градина и няма как да се върна на работа.
Сега също ми е голям кеф.
Да ставам сутрин по тъмно. Да бързам цял ден. Да тичам вечер за детето. Да пазарувам. Да чистя. Да готвя. Да му обърна внимание. Да го изкъпя. Да го нахраня.
Къде е бащата ли?
Ами..бащите станаха р0би. Бачкат на 2-3 места, за да може да покриват по-голямата част от сметките. Понеже ние жените, сме заклеймени да вземаме по-малко пари.
И накрая.. да легна в два през нощта, за да стана отново в шест сутрина.
"Голям кеф" е и да отсъстваш от работа, защото детето е б0лно и постоянно да се чудиш, дали работодателят няма да реши, че вече си неудобен.
А бабите и дядовците?
Те работят.
Създадохте условия хората да работят почти до последно, за да могат някой ден да вземат пенсия, която пак не стига.
Имам предложение.
Нека тези, които излизат в национален ефир, да прекарат две години майчинство. Защото това са мъже, които са достигнали пик в професионалното си развитие. Убедена съм, че зад тези мъже седи по една такава жена.
Тогава много бързо ще им стане ясно, че на работа понякога е по-лесно да си починеш психически.
Защото вкъщи няма работно време. Няма обедна почивка. Няма край на смяната.
На работа поне можеш да изпиеш едно кафе на спокойствие.
И получаваш заплата.
Докато майчинството често не стига дори за най-обикновени неща.
С тези цени скоро ще трябва да работим с бебетата на ръце, за да можем изобщо да си позволим да живеем.
А пенсионерите?
Гледаме ги всеки ден. Хора, работили цял живот, изградили тази държава с труда си, днес избират между лекарства и храна.
После се чудим защо младите семейства се страхуват да имат деца.
Аз много бих искала второ дете.
Но истината е, че ми трябват пари, сигурност и условия.
Имам образование. Имам дипломи. Имам желание да се развивам.
Но когато си жена с дете, което б0ледува често, системата не ти помага. Но и да не б0ледува - има закони и те гласят, че до 12 годишна възраст децата трябва да бъдат придружавани от родител.
Летните ваканции...с мен на работа!
Частно училище, занимания и др.?
Пари нЕма.
Системата просото ми напомня колко съм неудобна. И това е всеки ден. И аз трябва да се чувствам виновна за тези думи, които се носят в национален ефир ли?
Пр0ся ли? Храните ли ме? Милостиня ли е?
Защо тогава се чувствам виновна, че съм майка?
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Тома
16:08 03.06.2026
3 Дориана
Коментиран от #10, #25, #44, #76
16:13 03.06.2026
4 Красимир Петров
16:17 03.06.2026
5 Еро
а за българи?????
16:18 03.06.2026
6 Някой
Коментиран от #81
16:20 03.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Цък
16:31 03.06.2026
9 таз пък
16:32 03.06.2026
10 Факти?!
До коментар #3 от "Дориана":
Гладът на тази жена част от демократичната либерстия и свободия, всеки да говори каквото му дойде на ума. Въпросът е кой дава трибуна на този хаос? Кой?Коментиран от #14, #77
16:32 03.06.2026
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Дръндрън
Пак и отново ...
Ей, не се научиха тия в бегето , ами беше прав царят, че трябва да им се смени чипа...
16:38 03.06.2026
13 Калмук
16:40 03.06.2026
14 Дориана
До коментар #10 от "Факти?!":
Отговорът е Фейсбук. Там всеки пише каквото си поиска без да мисли за последиците.Коментиран от #79
16:43 03.06.2026
15 хаха
Средният платен отпуск по майчинство в Европейския съюз е приблизително 20 до 22 седмици
Само тиху-миху!
Коментиран от #36
16:46 03.06.2026
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Престанете бе, наглеци
16:48 03.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 злодеида
Коментиран от #46
16:51 03.06.2026
20 Сметки
На федерално ниво някои служители имат до 12 седмици неплатен отпуск със запазване на работното място при раждане или осиновяване на дете. Хората се оправят сами и не чакат от държавата. Държавата дава само това, което е взела от работещите.
Не искайте от държавата. Тя реално ще вземе от мъжа ти 1000, за да ти даде 500.
Коментиран от #24
16:51 03.06.2026
21 Име
16:52 03.06.2026
22 фен на сидеров
16:53 03.06.2026
23 Тия па
16:54 03.06.2026
24 Е в Швеция
До коментар #20 от "Сметки":
И Норвегия не е така и здравно и социално са осигурени. Те краварите са много добре щом оранжевия психопат им е президент. А в арабския свят няма и пенсионери , сами да си се оправят дъртите а?Коментиран от #28
16:59 03.06.2026
25 Бе нали го гледах
До коментар #3 от "Дориана":
Ония волейболиста че ще го намалят майчинството на година та да стимулират майките да работят.17:05 03.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 мдааааа
Коментиран от #37, #78
17:10 03.06.2026
28 Сбъркана работа
До коментар #24 от "Е в Швеция":
За да получаваш пенсия от държавата, трябва да си работил и правил вноски.Ако същите вноски са били пенсионен влог, то като решиш, че ще се пенсионираш ще започнеш да го харчиш.
Каквото остане ще е за децата ти.
Сега държавата ти прибира вноските, но като починеш нищо не дава на наследниците. Най-фрапиращо е при починалите преди пенсия. Те никога и нищо не получават, въпреки че са внасяли половитата от заработеното.
Държавата за да ти плати пенсия е взела двойно повече от работещите. Откакто в Европа има пенсионна и всякаква социална защита, Европа потъва упорито.
Преди Маркс тук се създаде електричеството, индустриалната революция, банки, борси, изобретяваха се двигатели, самолети, ракети... После дойдоха социалните системи, профсъюзите, администраторите и развитието отиде в САЩ, Япония, а вече и в Китай.
Най-социалните в Скандинавия преди 30 години бяха с висок стандарт, но вече не е така.
17:17 03.06.2026
29 И какво стана
Коментиран от #80
17:20 03.06.2026
30 От години пиша
Коментиран от #64
17:22 03.06.2026
31 По принцип
17:26 03.06.2026
32 Хаха
Майчинство 2-3 години според вас е комунизъм. Тогава защо плачете така неистово, нали искате да сте в Европа. Майчинство там е от 3-5 месеца според държавата и няма градинки пълни с майчета опъващи цигарите! Градините започват частните от 1000 евро и помощи няма!
И там майките работят, готвят и правят всичко което вие правите и няма протести! Добре дошли в Европа!
17:31 03.06.2026
33 ФИЛИП ГЕОРГИЕВ
ДЪЛГОТО МАЙЧИНСТВО НЯМА ДА ПОВИШИ РАЖДАЕМОСТТА, НАПРОТИВ ВОДИ ДО ЕДНО БЕЗХАБЕРНО ЖИВУРКАНЕ.
Коментиран от #38
17:41 03.06.2026
34 Друга
17:42 03.06.2026
35 Заради детските ли роди, ма?
Коментиран от #43
17:43 03.06.2026
36 И майките са на мушката
До коментар #15 от "хаха":
Да, прав си, обаче в ЕС заплатите, не са като тукашните, цените вече в магазините са по-ниски, има много привилегии за децата...Ами поинтересувай се, и защо нашите "българчета" от Максуда и др. масово се изнесоха по "гнилия"запад барабар с чаветата🤣🤣🤣17:49 03.06.2026
37 Боруна Лом
До коментар #27 от "мдааааа":
ТИ СИ СПУКАН ,,ВЛАДКО,,17:52 03.06.2026
38 обективност
До коментар #33 от "ФИЛИП ГЕОРГИЕВ":
Написаното от теб показва, че ти живуркаш безхаберно.Когато лично родиш и отгледаш дете, тогава можеш да се изказваш.18:01 03.06.2026
39 Айде
18:17 03.06.2026
40 ужас
18:20 03.06.2026
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 До Филип Георгиев
18:20 03.06.2026
43 Данчо
До коментар #35 от "Заради детските ли роди, ма?":
Може да е в частна градина , защото НЯМА места за малчуганите в държавните градини .18:22 03.06.2026
44 1111
До коментар #3 от "Дориана":
Тази новина я разпространи волейболиста владо николов по бтв. Просто изпробваха реакцията на хората и подвиха опашката. Вчера посегнаха на пенсионерите, днес се отметнаха.18:22 03.06.2026
45 шаа
Коментиран от #49
18:32 03.06.2026
46 Сигурно ! Защото !
До коментар #19 от "злодеида":
Нямат !Нашите !
Високи !
Заплати !
18:35 03.06.2026
47 Смърфиета
18:36 03.06.2026
48 Гост
Дали прабаба и на село е получавала майчинство или е опъната на полето бетер с бебето.
Коментиран от #54, #62
18:36 03.06.2026
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Пак Сме !
На Експеримента !
18:47 03.06.2026
51 Я стига
18:47 03.06.2026
52 Дзак
18:47 03.06.2026
53 Берлинер цайтунг
18:48 03.06.2026
54 Смърфиета
До коментар #48 от "Гост":
Ако не беше ходила на училище да си вади дипломи, и не си трепереше за скапаното бачкане, тогава щеше да разбере, че по-добре да има три дори, защото само те ще я крепят на стари години, а иначе никак. Защото тази страна няма да се оправи, нито парите й, нито бачкането й, нито битовизмите й, нито властта й. Ако яйцеклетката на смърфовете не даваше статистически, било като дисперсия, било като стандартно отклонение, повече игрек хромозома при деленето, тогава щеше да има повече смърфкини а така аз трябва да съм едновременно Дъщеря на татко Смърф и да се грижа за всички смърфчета като майка, още повече, че поне една трета от тях са ми братчета, а приятелите им не стават. Затова не победихме Гаргамел в последния епизот, когато той направи ЗДС, а сега 25 години по-късно излиза от телевизора и казва, че от 2003г. иска реформи, и изисква от новата власт реформи, които да я самосвалят.Коментиран от #57
18:49 03.06.2026
55 Какво Може ?
Една !
Гуменетка ?
18:52 03.06.2026
56 бай Даньо
Коментиран от #58, #60, #61
18:53 03.06.2026
57 Смърфиета
До коментар #54 от "Смърфиета":
епизоот гр. επιζωοτης грешката е моя18:57 03.06.2026
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Смърфиета
18:59 03.06.2026
60 Смърфиета
До коментар #56 от "бай Даньо":
Туке си напишиме19:00 03.06.2026
61 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #56 от "бай Даньо":
Байчо, не познавам нито едно младо семейство БЪЛГАРИ, което да е останало с едно дете...Самотните майки са друго нещо.Коментиран от #63, #71
19:05 03.06.2026
62 Смърфиета
До коментар #48 от "Гост":
Трябва да се признае, че детето е било връзвано в пелените да не шава много. Който помни соца и собственото си детство, ами като гледаш балконите се виждаше. Никаква белина не помагаше да се махне жълтото от пелените. Ами как се миеше под? Да не мисли някой ,че имаше стирки и моп? Вярно, майчинството беше 3г. ама като скачахте за банани, не знаехте, че бананите идват с експлоатацията. Радвайте се, в клуба на богатите сте, пазарна икономика, памперси, стирки, безоловен бензин, саниране. Тука Държавата не може да помогне на Гергана Койчева.19:12 03.06.2026
63 Купувач
До коментар #61 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
Искам да си купя от тебе, нали си империалист, самотна майка. Какви предлагате, оглед, сделка, разплащане, нотариус, каишка за детето и у дома. На кучешка храна, за да има за памперси за второто. Ако не продаваш роби, не си империалист.19:15 03.06.2026
64 Смърфиета
До коментар #30 от "От години пиша":
Ами бъди тогава солидарен член на обществото и помагай да се поддържа илюзията у матрияьла и мартиялът.19:22 03.06.2026
65 🇺🇸 Бай ДОНЧО - тръмпа
Дава ви се болничен един месец, докато ви се събере цепката... и на работа. Ако не искате - у дома, да гледате И ВЪЗПИТАВАТЕ ДЕЦАТА.
Коментиран от #67, #68
19:49 03.06.2026
66 Анонимен
19:53 03.06.2026
67 Смърфиета
До коментар #65 от "🇺🇸 Бай ДОНЧО - тръмпа":
Първо децата да запишат гимназия, па тогава да кандидатстват вишо и да излизат на пазара на труда. Като в Америка. Обаче не знам дали има почва в умираща България.20:35 03.06.2026
68 Този коментар е премахнат от модератор.
69 забавачка
21:00 03.06.2026
70 Един журналист ми каза
21:45 03.06.2026
71 бай Даньо
До коментар #61 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
Империалисте не познаваш статистиката и няма мисирка да ти я сдъвче.... а приказаки от агенция "една цена каза пред блока" са глупости . Апропо колко майки от Факултето познаваш те колко деца имат!? Чукни на гугъл children per woman by country eu и се чеши зад врата ... България на първо място в ЕС по родени деца на жена 1.72 след нас втрои далеч назад Франция 1.61 ... Светва ли лампа че имаме друг проблем в България вече!?Коментиран от #73
21:47 03.06.2026
72 Мнение
Редно е такива безделници и безполезници да получават някакви пари само през първите три месеца след раждането - като милостиня, докато се стабилизират физически след раждането. След това сами да си берат гайлето и да искат пари от осеменителите си.
Студентките и жените, които са работили и са се осигурявали заслужават по-продължителна и добре платена отпуска по майчинство, защото те ще отгледат и възпитат деца, които ще приличат на майките си - интелигентни, отговорни, трудолюбиви. От тях държавата ще има полза.
01:36 04.06.2026
73 тц тц
До коментар #71 от "бай Даньо":
А знаеш ли, че коефициента за запазване на брой население трябва да е поне 2.10? По Живково време средният брой деца, родени от една жена беше над 2.30.Това че сме на първо място по раждаемост в ЕС нищо не значи, все пак в ЕС /особено на Запад/ 50% са гейове:) Затова и в световен мащаб сме на 177 място, а зад нас са само държави от ЕС:)
Коментиран от #82
07:47 04.06.2026
74 Та , другарке Койчева
Но честно
Летеца спечели със "смазващо " мнозинство
Вие си го назначихте
И се замислете дали да не излезете на протести като ония майки през 2013г. с белия бус
13:48 04.06.2026
75 Пенсионерка
14:20 04.06.2026
76 Някои казва
До коментар #3 от "Дориана":
Но говоренето по телевизията не пълни хладилника Нима пенсионери с пенсии1500-2000€ и заплатинад 2000€ трябва да работят и получават и двете Както в ЛЪРЗЕЛИВИТЕ ДЪРЖАВИ или пенсисия или заплата14:40 04.06.2026
77 Това е гласа
До коментар #10 от "Факти?!":
На немотията На неравенството При демокрация които получава повече плаща повече След пенсия може да работеш бесплатно по няколко часа да помагаш А не да заемаш мястото на младите14:46 04.06.2026
78 В нормалните страни
До коментар #27 от "мдааааа":
Маичиството е по малко ама има ДЕТСКИ ЯСЛИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ къдетО ти гледат детето Родителите казват с нашите данъци плащаме на училището и учителите а не проща ме децата на частни уроци
14:56 04.06.2026
79 Доротейке
До коментар #14 от "Дориана":
Като знаем много Я ми кажи /или къде да проверя/ от къде е и кои са му родители и откъдее рода на АТАНАС ПЕКАНОВ ТОЗИ ЧОВЕК СЕ СТРАМУВА ОТ РОДА СИ14:59 04.06.2026
80 Сега ще видим
До коментар #29 от "И какво стана":
Ако е крал Борисов /Сега ще спрят кражбите/ и ще има пари за всичко това са по 10 милиарда на година Трябва да се вдигнат пенсии заплати Ако продължи така ЗНАЧИ ВСИЧКО Е БИЛО ЛЪЖА И СЛЕД ДА ДОИДА АЗ15:06 04.06.2026
81 Другия
До коментар #6 от "Някой":
Пари има и мисля че майчеството ще остане и Парите ще се увеличат и то с много след като не се краде15:08 04.06.2026
82 бай Даньо
До коментар #73 от "тц тц":
Това драги означава че българките имат 1.25 точно както беше цифрата преди 20 години когато все пак българите в тая държава бяха голямото мнозизство и за да се получи днешната тая цифра 1.72 средно означава че комачите имат по 2.5 ... Това на команчите дали е над 2.1 за нормално възпроизводтсво на популацията или се случва нещо друго!?17:50 04.06.2026