Хостингът, на който fakti.bg разчита от 2011 г., вече е отворен и за твоя сайт! ›››

  Тема: Украйна

Антон Гицов: Имала ли е основание Русия да обяви България за неприятелска държава?

5 Юни, 2026 16:00 2 567 95

  • русия-
  • обяви-
  • българия-
  • непреиятелска държава-
  • антон гицов

И ревностно и усърдно прилагаше  гласуваните в ЕС санкции срещу Русия.  Изгони десетки руски дипломати

Антон Гицов: Имала ли е основание Русия да обяви България за неприятелска държава?  - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Съгласно Регистъра на ООН за конвенционалните оръжия (UNROCA) от началото на Руско- Украинския конфликт България е изнесла за Украйна следните въоръжения.

Чрез маршрут чрез Чехия:

- 40 леки бронирани верижни транспортьора МТ-ЛБ;
- 22 танка Т-72;
- 2 бронирани автомобила HMMWV („Хъмви“);
- 1 бойна машина на пехотата БМП-1;

Още новини от Украйна

- както и 38 артилерийски системи с калибър 122 мм.

Чрез маршрутът през Великобритания:

- 18 самоходни артилерийски установки 2С1 „Гвоздика“ с калибър 122 мм;
- 3 верижни транспортьора МТ-ЛБ;
- 3 противотанкови оръдия БС-3 с калибър 100 мм.

И директно:

- 50 зенитни установки ЗУ-2;
- 100 картечници калибър 7,62 мм;
- 100 ръчни гранатомета ATGL-L2;
- 3000 еднократни гранатомета Bulspike.

През първата половина на 2022 г. страната ни е осигурила за Украйна:

- около една трета от всички боеприпаси, използвани от украинската армия;
- близо 40% от необходимите горива за Въоръжените сили на Украйна.

В тази официална информация липсват данните за огромният износ на боеприпаси, през Полша и Румъния с подписа на Корнелия Нинова като министър на икономиката, които са заминавали за Украйна.

С тези въоръжения са убивани руски войници а и гражданско население в Донецката и Луганската отцепили се от Украйна територии.

Отделно България предоставяше на Украйна и друга икономическа и финансова помощ. И ревностно и усърдно прилагаше гласуваните в ЕС санкции срещу Русия. Изгони десетки руски дипломати. И участваше в сухоземни на наша територия и в морски Натовски учения с антируска насоченост.

Българският русофобски политически и управленчески елит с пяна на устата обвиняваше Русия, че ни е обявила за неприятелска държава.

А в светлината на горните факти, нима Русия е нямала основание да ни обяви за нещо друго, освен за неприятелска държава?


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 102 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 хххх

    32 66 Отговор
    да ама всичко това сем го продавали , а не сме го давали . И е доста малко , трябваше повече

    Коментиран от #73

  • 4 Тома

    73 11 Отговор
    Че тя Русия отдавна ни е обявила за неприятелска държава като знае какви продажни правителства ни управляват
  • 5 Така тръгва деменцията

    44 80 Отговор
    Русия е агресор, Украйна законно защитава свободата, независимостта и суверенитета си. Който изопачава фактите и казва на черното, бяло е деформиран, или функционално неграмотен. Когато години наред изопачаваш фактите, според както ти изнася - няма да се разминеш с деменцията.

    Коментиран от #61, #79

  • 6 и какво

    41 71 Отговор
    въобще не ме интересува раша за какви са ни обявили, колкото по-далече от тези пияни ватници толкова по-добре
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Боклука

    36 45 Отговор
    Си е боклук!!! Друго за автора не мога да кажа
  • 10 фен на сидеров

    34 13 Отговор
    ПЪЛНО ОСНОВАНИЕ !!!
  • 11 Евгени от Алфапласт

    3 5 Отговор
    Тц, грам!😂
  • 12 хаха

    24 47 Отговор
    Добре че почитателите на рашка природата ще си ги прибере скоро . Всичките са набори на крайцера Аврора. След тях никои няма да помни какво е това раша

    Коментиран от #19

  • 13 Последния Софиянец

    38 4 Отговор
    Оръжие от България за Украйна за 60 млрд лв.Отделно 3 000 000 снаряди.Горива за танковете за 80 млрд лв.
  • 14 Българин

    25 35 Отговор
    България е слаба държава и за това Путин ни обяви за врагове. Турция доставя десетки пъти повече оръжия за Украйна, но Турция е слина държава и за това за Путин, тя е приятелска държава.
  • 15 Запознат

    28 2 Отговор
    Това далеч не е всичко.
  • 16 !!!?

    26 45 Отговор
    Този какво иска да направи България срещу масовия убиец Путлер...да му издигне паметник ли !???
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Кую

    17 6 Отговор
    Неприятелски управляващи.
  • 19 Пашата

    19 9 Отговор

    До коментар #12 от "хаха":

    Ти глей да не превариш рашите.
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Хахахаха

    17 22 Отговор
    Ами като ни е обявила за неприятелска, вие защо я подкрепяте?

    Коментиран от #25

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Хахахаха

    17 26 Отговор

    До коментар #7 от "Виновни сме":

    Ааааа ясно. Да сме марионетка на тупин, тогава всичко е точно, нали копей?
  • 25 Защото сме българи,

    39 23 Отговор

    До коментар #21 от "Хахахаха":

    а не потурнаци, русофоби, евреи и тем подобни, и защото помним, че начело на България стояха предатели през 2022-2026 г., които ни скараха с братска Русия - тази държава, която ни освободи от турско робство и ни създаде Обединена държава - Сан-Стефанска България с над 170 хиляди кв. км. площ и с излаз на Черно и Егейско море, включваща цяла Македония (Западна Румелия).
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Някой

    37 11 Отговор
    Тук от след промените се ръси расизъм и омраза към руснаците. Така гледат по други държави и украинците, но сега са им изгодни.
    Тук точно тези докаралите го реват, как са ни определили за неприятелска държава, след като това бе тяхното постижение.
    С излитащите от тук американски самолети за зараждане на бомбардиране срещу Иран и в онази война ни включиха местните предатели евроатлантици.
    Всеки държавен служител който обслужва чужда държава е предател и мястото му е в затвора.

    Коментиран от #83

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Българин

    16 21 Отговор
    Руснаците слабаците ги бият, а със силните се съобразяват. За това нас ни презират, а на Ердоган му играят теманета до земи и му предлагат всякакви сделки и отстъпки в търговията!

    Коментиран от #45

  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 И кво?

    6 6 Отговор
    Корнелия подписа.Просто бизнесю
  • 33 Трол

    6 3 Отговор
    Има основание да ни даде безплатен нефт и газ и да ни почерпи с кафенце.
  • 34 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 35 Атина Палада

    8 14 Отговор
    Зеленият чорап ще връща ли лева?
  • 36 Въшлясал е на майка ти храстореза

    2 3 Отговор

    До коментар #8 от "хаха":

    отворко
  • 37 Град Козлодуй

    12 17 Отговор

    До коментар #8 от "хаха":

    Точен сте господине 👍.Русия е държава с отпаднала необходимост.
  • 38 малийййй

    5 12 Отговор
    Само не стана ясно Русия и Путин ли трябваше да подпомогнем за да ни ни обявят за неприятелска държава, а освен това какво бихме спечелили от цялата тази гимнастика. Достатъчно ни е колкото пъти в предишни войни сме били на страната на губещите.

    Коментиран от #46

  • 39 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 40 Мишел

    16 10 Отговор
    България винаги е била от страната на булката.
  • 41 604

    5 5 Отговор
    Тоя многу знай баш на него са му дали отчет...
  • 42 А БЕ СЛАДУР!

    13 12 Отговор
    Едно е да пишеш “България е изнесла”, а друго е “България е продала”. Г лу пен дер Си и такъв ще си останеш с твоето мнение. ЛУкоил Нефтохим изнасяше например горивото за Украйна, те отлично знаеха за къде пътува горивото и по силата на твоя риторичен въпрос Русия трябва да обяви за вражеска страна Русия, щото руската фирма е доставила 40% от горивата за украинската армия!!!???

    Коментиран от #74

  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 45 Цолоколев

    4 1 Отговор

    До коментар #29 от "Българин":

    Да ти игра азиз на гро.бо.
  • 46 Само ти ли не разбираш,

    16 6 Отговор

    До коментар #38 от "малийййй":

    че пак сме от страната на губещите?

    Коментиран от #48

  • 47 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 48 Мишел

    8 16 Отговор

    До коментар #46 от "Само ти ли не разбираш,":

    Фантазираш.Русия загуби войната.
  • 49 !!!

    5 2 Отговор

    До коментар #44 от "Сатанас Единотнас":

    Та ти непрекъсно се навеждаш!А после някой Ти е виновен🤨?
  • 50 az СВО Победа 81

    6 6 Отговор
    Пропуснал е да спомене участието на България в няколко терористични акта на руска територия.

    Коментиран от #52

  • 51 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 52 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 53 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 54 Шаран БГ

    7 12 Отговор
    Велика България трябваше да изфабрикува една ядрена бомба, да я хариже на братята украинци, да требят руснаците!! Те тогава щяхме да сме ВРАЖДЕБНИ, сега сме само за любов и ласки !!

    Коментиран от #56

  • 55 Споко

    8 11 Отговор

    До коментар #44 от "Сатанас Единотнас":

    Шепата путлероиди са дъртаци на по 65-70+.
    С единят крак са у трапа.
  • 56 Рублевка

    5 0 Отговор

    До коментар #54 от "Шаран БГ":

    Защо само една? Няколко хиляди да "изфабрикува". А също средства за доставка /с дронове не става/.
  • 57 оня с коня

    8 5 Отговор
    Уж пише в Статията че сме "Неприятелска държава",пък Русофилите казаха че дядо Иван бил вече на Дунава и затова месят усилено погачи за да го посрещат като Скъп гост...

    Коментиран от #58

  • 58 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 59 Опелото

    5 6 Отговор
    Много монголска ЛЕШ, много нещо .
    Това е добро Богоугодно дело
  • 60 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 61 да така е

    7 2 Отговор

    До коментар #5 от "Така тръгва деменцията":

    Тръгнал си! :-)
  • 62 Шаран БГ

    6 2 Отговор
    Най-много обичам темата: ИЗОПАЧАВАНЕ НА ФАКТИТЕ НА ПОЛИТИЧЕСКА ОСНОВА !!
  • 63 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 64 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 65 Факт

    5 13 Отговор
    Дядото на Зеленски се е бил с нацистите.Внукът му също.

    Коментиран от #69

  • 66 Този дъртак е пропуснал?

    8 8 Отговор
    България печели милиарди!
  • 67 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 68 Тъпа ушанка

    6 8 Отговор
    До неграмотния автор - българомразец , на пози платен пасквил: Русия ни обяви за неприятелска държава през 2007 г.
  • 69 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 70 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.

    6 3 Отговор

    До коментар #69 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":

    За това ли унуката даде името " Героите на УПА " , на некви укри на фронта?
  • 71 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 72 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 73 ама

    6 3 Отговор

    До коментар #3 от "хххх":

    си у гуема заблуда, как например дарихме 100бр бтр, че били морално стари, а нищо им немаше!? и само това ли.....
  • 74 нашто

    7 0 Отговор

    До коментар #42 от "А БЕ СЛАДУР!":

    Лукойл отдавна е национализирано, само логото е останало от некога....
  • 75 Алооо

    8 11 Отговор
    И Вучич
    Е продал оръжие
    За над 1 милиард долара
    Оръжие на Украйна .

    Какви ревеш бре
    РУБЛО ИДИОТ?
  • 76 Евроатлантически Ганьо

    14 5 Отговор
    Същото бе и през Вт.Св. война, когато бяхме с нацистка Германия и предоставяхме огромна помощ, а евроатлантическия неофашист рева що руснака ни бил окупирал.

    Сега, като знаете, да не ревете пак!?
  • 77 И така

    10 12 Отговор
    Русия не връща архивите ни, откраднати от тях.1944 г.Изнасяла артефакти от България с камиони.. Винаги на страната на Сърбия.

    Коментиран от #78

  • 78 Ми така я

    11 4 Отговор

    До коментар #77 от "И така":

    Ако не бе правил пакт с хитлериска германия, която изгуби войната, нямаше да ти вземат архивите, и нямаше да ревеш сега
  • 79 Рилски

    13 5 Отговор

    До коментар #5 от "Така тръгва деменцията":

    Пренаписването на историята и нагласянето на исторически "факти" както ни е изгодно, никога не е било сред "ценностите на цивилизацията", нито пък слагането на етикети, кой бил терорист, агресор и диктатор. Според определенията на ХlХ век, участниците в априлското въстание са разбойници и терористи, а Ботев е агресор и пират, защото е отвлякъл кораба "Радецки"
    И престенете да пишете че Русия е агресор и е нарушила международното право, като е окупирала украински територии!Тя по същият начин наруши международното право и през 1877/78, като окупира едни международно признати турско-османски територии и после взе че ги провъзгласи за български!А в последствие пъклено-ревизиостиченият „Берлински конгрес“ с главни сатани-ревизионисти Англия и Австро-Унгария разпокъсаха тези „окупирани“ територии и създаде предпоставки за бъдещите балкански войни!
    13:50 04.06.2026
  • 80 ситуацията във фермата

    9 4 Отговор
    ПЪРВО България обяви Русия за вражеска държава. Това стана в доктрината за нац сигурност по времето на Банкенския яскет! И това бе обявено. Русия беше изннадана от това отношение. Добре е ,че изобщо не обръщат внимание на територията с името България.

    Коментиран от #86

  • 81 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 82 Верно ли бре

    2 3 Отговор

    До коментар #28 от "нАТО е тотална вреда":

    ЧЕРВЕН ГЕЙТЪР,?
  • 83 Ромика със сако дънки и ушанка

    2 2 Отговор

    До коментар #27 от "Някой":

    Аийде нема нужда
  • 84 Тука мн тъжно нешо, пък ненада🙄

    4 0 Отговор
    1300 годишни сте бре! Аиде малко вдигнете брадичките, ш ги и у палячовците и отляво и отдясно, изгонете мозерницоте от власта, и да продължава българската семка юнашка да векува.
    Не ни трябват блатни или бургери.
    България над всичко !!
  • 85 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 86 Кой първи

    4 0 Отговор

    До коментар #80 от "ситуацията във фермата":

    "Докладът на правителството за състоянието на националната сигурност за 2016 година, в който се посочва, че Русия представлява риск за националната ни сигурност и за стабилността на Балканите...", на 07.03.2022г.-"Правителството на Руската федерация одобри в понеделник списък с държави и територии, които извършват „неприятелски действия“ срещу Русия, нейните компании и граждани. Списъкът включва Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, всички държави от Европейския съюз, включително и България."
  • 87 Дебили

    4 6 Отговор
    Какво му трябваше на Путин да окупира Украйна Още малко нас ще изкарат виновни защо помагаме на жертвата

    Коментиран от #90

  • 88 Калин21

    2 4 Отговор
    Безспорно най доброто нещо което България е направила в най съвременната си история. Ако бях аз лично, щях да им ги подаря защото това е свято дело

    Коментиран от #91

  • 89 АМИ РЕШЕНИЕТО Е ПРОСТО

    5 1 Отговор
    ПРАЩАМЕ ПОМАГАЛИТЕ НА УКРАЙНА ДА ПОМАГАТ ЛИЧНО
    НАРАБАР С МАЛОУМ.....НИЦИТЕ РУСОФОБИ ОТ САЙТА
    БОНУС Е БЕЗПЛАТНОТО ПОГРЕБЕНИЕ ЗА СМЕТКА НА ФИРМИТЕ ПО ЧИСТОТАТА
  • 90 ГЛЕЙ СИГА

    2 1 Отговор

    До коментар #87 от "Дебили":

    НЕ СИ ВИНОВЕН ТИ
    ТАКА СИ СЕ РОДИЛ
    БЕЗМОЗЪЧЕН
  • 91 И ДО СЕГА

    3 0 Отговор

    До коментар #88 от "Калин21":

    ЛИЧНО КОЛКО ЕВРО ПРАТИ ЗА УКРАЙНА
    КОЛКО БЕ
  • 92 Краткият отговор е НЯМАШЕ!

    1 2 Отговор
    А иначе много често ние Българите( ако този индивид може да се нарече така) сме си най-големият враг!
  • 93 Цензура

    4 1 Отговор
    Има и друго. България втора в европа затвори небето си за руски самолети. България отказа на два пъти да пропусне руски ДИПЛОМАТИЧЕСКИ мисии, което е нарушение на ратифицираната от България и всяка цивилизована държава Виенска конвенция.

    Рано или късно ще трябва някак да възстановим нормални отношения с Русия, като за целта ако трябва ще обecим такива изpoди като тагаренко. Подобни твapи, които даваха оръжие в огромни количества на укpoпските нaцисти, за да убиват нашите руски братя, единствените проливани кръвта си, за да ни има днес като народ, живи не трябва да бъдат оставяни !!!
  • 94 Характерна особеност

    1 1 Отговор
    ЕСТЕСТВЕНО ! Ние сме пословични в това отношение ! Вижте напр. състава на т.н.атлантически съвет!
  • 95 Иван

    2 0 Отговор
    Та ние винаги сме били неприятелска държава още преди да се появим на картата през 1878 г.