Руската икономика се справя все по-трудно с продължаващата война срещу Украйна. Доказателствата за това са много - например финансовото състояние на регионите. В края на първото тримесечие на 2026 година почти две трети от тях са изпаднали в бюджетен дефицит, а само година по-рано едва около половината са били в такова състояние. Доходите изостават от инфлацията, а разходите (най-вече военните) продължават да растат. Ситуацията ще се влошава още, а това ще изисква от властите да приемат болезнени и непопулярни мерки, предупреждават експертите.
Какво става с бюджетите на руските региони
През първото тримесечие на 2026 година приходите на руските региони са се увеличили само с 0,5 процента, докато разходите са нараснали с 4,3 на сто, става ясно от доклад на Сметната палата на Русия. Така бюджетите на цели 56 региона са се оказали с дефицит. Година по-рано такива показатели са регистрирали 46 региона, а през 2022 - само шест.
Нараснал е и броят на регионите с високо ниво на дефицита - като Кемеровска област, където той достига 50 процента от обема на приходите.
Как войната срещу Украйна повлия на финансовото състояние на регионите в Русия
Слабите резултати за първото тримесечие не са внезапен срив, а продължение на една тенденция: от началото на войната на Русия срещу Украйна регионите не живеят според възможностите си. През 2025 година на минус са се оказали 73 региона, а тази година антирекордът вероятно ще бъде надминат. Министърът на финансите Антон Силуанов очаква дефицит от 1,9 трилиона рубли.
Основната причина за бюджетните дисбаланси е в това, че централното правителство в Москва прехвърли на регионите значителна част от военните разходи. Свързаните с воденето на войната разходи в раздела „Национална отбрана“ са нараснали от 71 милиарда рубли през 2021 година до 479 милиарда през 2025 година, т.е. повече от 6,5 пъти, сочат изчисленията на финландската банкова експертка Синика Парвиайнен.
Военните разходи в раздела „Национална сигурност и правоохранителна дейност“ (в който влизат и бонусите за воюващите по договор) са скочили над седем пъти – от 49 милиарда до 372 милиарда рубли. Увеличени са както разходите за плащания на военните и техните роднини, така и разходите за гражданска отбрана - например за строителството на бомбоубежища.
Парвиайнен отбелязва, че войната е оказала пряко влияние и на приходите в регионалните бюджети. Постъпленията от данъка върху доходите на физическите лица за пет години са се увеличили с 83 процента - основно заради увеличенията на заплатите във военнопромишления комплекс. От друга страна постъпленията от печалбите на фирмите (вторият най-важен източник) са започнали да спадат, което е тревожен сигнал - колкото по-ниска е рентабилността на бизнеса, толкова по-бавно растат заплатите, а съответно и постъпленията от данъци върху доходите на физическите лица.
В Русия се опитват да намерят допълнителни пари за войната
Състоянието на регионалните финанси бе обсъдено по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург - в песимистичен аспект. Губернаторът на Челябинска област Алексей Текслер заяви: „Там, където имаше резерви, се изчерпаха. Там, където има възможност, се извършва оптимизация. Но като цяло някои вече са притиснати до стената, а други ще ги последват“.
Москва изисква допълнителни средства за финансирането на войната, повишавайки данъците. В началото на годината тя се облагодетелства от ръста в цените на нефта, предизвикан от блокадата на Ормузкия проток. Но регионите нямат възможности за съществено увеличаване на доходите - „те трябва или да съкращават разходите, или да взимат дългове“, отбелязва политическият анализатор от центъра Riddle Russia Андраш Тот-Цифра.
Имайки предвид, че през есента на 2026 година в Русия ще има парламентарни избори, регионалните власти не са склонни да съкращават съществено социалните разходи. Няма възможности и за съкращаване на разходите по набирането на военни по договор - тъкмо обратното, тези разходи продължават да растат.
Образование, здравеопазване, комунални услуги - от какво още се пести в Русия
Налага се да се правят икономии в образованието, здравеопазването, комуналните услуги. Кемеровска област например, която се оказа в особено тежко положение заради кризата във въгледобива, е планирала за 2026 година съкращение на разходите за здравеопазване с 30 процента, за образование - с 20%. Като цяло в страната разходите на регионите за здравеопазване са се увеличили номинално с 12 процента за последните пет години, но с оглед на инфлацията те са намалели. 66 региона са намалявали поне веднъж комуналните си разходи за периода от 2022 година насам.
На помощ от Москва не може да се разчита - войната е приоритет, поради което поддръжката на регионите се съкращава. Затова на тях им се налага да взимат дългове, общото увеличение на което за 2025 година е 11 процента.
"Регионалните бюджети няма да рухнат едновременно и повсеместно, но все повече региони ще бъдат принудени или да увеличават дълговете си, или да съкращават разходите, които смятат за второстепенни - например за инфраструктура и инвестиции, или да комбинират двата подхода", заключава Тот-Цифра.
Автор: Олег Логинов
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Как
Коментиран от #22
06:04 26.06.2026
2 В Киев за три дни
06:05 26.06.2026
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 клошар
06:09 26.06.2026
5 Поредната лъжа
06:10 26.06.2026
6 Да бе ,да ! 😜
06:10 26.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Някой си украинец
06:34 26.06.2026
10 Всяка сутрин милиарди 8,4 милиарда души
Коментиран от #17, #32
06:38 26.06.2026
11 Без коментар
Без коментар.
06:43 26.06.2026
12 Някой
Коментиран от #14, #27
06:44 26.06.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Титак
06:50 26.06.2026
16 Дон Корлеоне
Коментиран от #19
06:51 26.06.2026
17 А стига , бе !
До коментар #10 от "Всяка сутрин милиарди 8,4 милиарда души":
Толкова ли станахте ромите ?.06:53 26.06.2026
18 Хаха
06:55 26.06.2026
19 Капо ди тути капи
До коментар #16 от "Дон Корлеоне":
Отдавна . В украинските подземия още ли нямате ?06:55 26.06.2026
20 Ватата
06:57 26.06.2026
21 Афиж
06:58 26.06.2026
22 гост
До коментар #1 от "Как":
Европа е икономика за 23 000 милиарда , 23 трилиона , Раша е икономика за 2,2 трилиона !! Дали Европа ще усети някакви 40-50 милиарда годишно , което е ПОД 0,5% (половин процент) от БВП или Раша ще усети едни 100-120 милиарда , което е над 10% от БВП ??? И това са официалните , неофициалните са над 300 милиарда годишно , досега Раша е похарчила над 1,5 трилиона за над 4 години !!Коментиран от #25
07:13 26.06.2026
23 Само питам
Освен това руснаците искаха да си платят външния дълг още 2022 година ама западняците не позволиха. Да не говорим че и сега може да го плати само с активите които искат да и откраднат.
07:14 26.06.2026
24 Стига лъгахте
Коментиран от #26
07:14 26.06.2026
25 я дай пак
До коментар #22 от "гост":
Колко е външния дълг на Русия и колко на ЕС ?Русия четвърта икономика според МВФ а цяла Европа е под чертата .
Коментиран от #28, #31
07:15 26.06.2026
26 и кой е виновен бе бастунчо
До коментар #24 от "Стига лъгахте":
Пак тия европейски тарикати. Скоро и ти ще се стягаш за фронта. Само да си посмял да цивриш .07:16 26.06.2026
27 Продажен копей
До коментар #12 от "Някой":
Така ли .а защо тогава минималното почасово възнаграждение е 13,50 евро.т.е.2500 месечно .07:20 26.06.2026
28 Европеец
До коментар #25 от "я дай пак":
Да ама лихвите на руския дълг са 17% а европейските 2-3%,и така той става по-голям от Американския дълг.Коментиран от #33
07:28 26.06.2026
29 Сега чакам
07:37 26.06.2026
30 Свободен
Това някакво представление ли ще бъде или ритуал?
С какво ще се занимават тези хора?
Та Русия е автокрация от африкански тип, какво общо има с парламент?!
07:37 26.06.2026
31 гост
До коментар #25 от "я дай пак":
Ейй , с тия " дългове" ще ви заровят и на да дочакате , хахаха !! А що не се запиташ кой ще и даде на Раша дългове , като знае как ще ги върне , хаха !! За Европа не се безпокой , още два пъти по толкова може да вземе и няма да усети , това е разликата между конкурентна икономика и бензиностанция с ракети , ама май вече ни бензин ни ракети останаха , хахаха !!07:39 26.06.2026
32 Свободен
До коментар #10 от "Всяка сутрин милиарди 8,4 милиарда души":
Те и нашите ватенки уж са големи поддръжници на пръдльо.то с токчетата, ама не смеят да отидат там дори и на екскурзия!07:39 26.06.2026
33 Я обясни
До коментар #28 от "Европеец":
Тези 17% лихви как ще са по държавния дълг когато този процент е определен от руската банка и се отнася за кредитите в банките а не е за държавните облигации??! С какво подкрепя държавния дълг ЕС....щото Русия има ресурси а ЕС розови понита и мигранти07:41 26.06.2026
34 В Русия има ресурси ама се хванаха за
07:47 26.06.2026
35 Познайте кой работи в банките
07:55 26.06.2026
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Дааа...
ЗАКРИВАЙ
Хихихихихи
08:04 26.06.2026
38 РУСИЯ ПОПИЛЯ КОЛЕКТИВНИЯ ЗАПАД👍
$ ДЪЛГ, КОИТО ТЪРПЯТ ОГРОМНИ ЗАГУБИ. РУСИЯ ЗАПОЧНА СВО - Според Член: 1,55,и 106,107, от УСТАВА НА ООН, СРЕЩУ МАТИОНЕТНИЯ ФАШИСТКИ РЕЖИМ ОТ 2014 В УКРАЙНА И СПОНСОРИТЕ МУ.УКРАЙНА ЗАГУБИ =2,5 МИЛИОНА НАСИЛА МОБИЛИЗИРАНИ МЪЖЕ. НАТО Е С ПРАЗНИ СКЛАДОВЕ, И ДО МОМЕНТА УНИЩОЖЕНОТО НАТОВСКО ОРЪЖИЕ Е ЗА =530 МИЛИАРДА $ !!!!!!! В МОМЕНТА В УКРАЙНА СЕ НАМИРАТ = 720 000 РУСКИ ВОЙНИЦИ,ОТ =2,4 МИЛИОНА РЕДОВНА РУСКА АРМИЯ.КАКТО СЕ ОКАЗА ШАНС ЗА ЗАЩИТА ОТ РУСКИТЕ РАКЕТИ НЯМА. А ТЕ СТАНАХА И ПОВЕЧЕ.( М.РЮТЕ ). РУСИЯ Е СЪС СТАБИЛНА ИКОНОМИКА .УВЕЛИЧЕН ИЗНОС НА ПЕТРОЛ И ГАЗ КЪМ НОВИТЕ ПАЗАРИ-ИНДИЯ,КИТАЙ..С 2% БЮДЖЕТЕН ДЕФИЦИТ, И САМО 2% БЕЗРАБОТИЦА.УВЕЛИЧЕН ЗЛАТНОВАЛУТЕН РЕЗЕРВ НА =730 МЛРД.$ И 4-ТО МЯСТО В СВЕТА ПО ПОКУП.СПОСОБНОСТ. ГР.МОСКВА ( НАЙ-ГОЛЕМИЯТ Е ЕВРОПА, Е ОПРЕДЕЛЕН ЗА НАЙ-ДОБЪР ГРАД Е СВЕТА, С ОТЛИЧНА ИНФРАСТРУКТУРА И СТАНДАРТ ,ИЗ МЕЖДУ= 54 СВЕТОВНИ МЕГАЛОПОЛИСА ОТ КОМИСИЯ В ООН ЗА 2022 г.! БРАВО 🇷🇺РУСИЯ !!!
08:10 26.06.2026