Вече имах възможност да споделя, че Румъния ще помогне на България по въпроса за "Шенген". Помня, че при преговорите за присъединяването ни към ЕС, имаше много критики, че те протичат в тандем с Румъния, която тогава изоставаше. Това заяви в Proинтервю лидерът на „България на гражданите” Меглена Кунева в отговор на въпрос каква е Вашата позиция по въпроса - трябва ли София да настоява за отпадане на наблюдението и кога е най-благоприятната ситуация това да се случи.
Според Кунева, ситуацията днес е променена. „Много се надявам, че очакваният доклад на ЕК ще бъде малко по-добър, защото предишният беше толкова лош, че е много трудно да има по-лош от него. При срещите си в Брюксел продължавам да търся подкрепа за страната ни, нищо, че престъпността продължава да е висока, а с разкритите престъпления да се цели предимно публичен ефект. Важно е да влезнем в Шенген. Механизмът за сътрудничество и проверка ще отпадне, рано или късно, но дали това ще подобри условията ни на живот, ще ни направили по-дисциплинирани и ще знаем ли, че чувството за справедливост е възтържествувало?”, коментира Кунева.
Тя е оптимист за бъдещето на ЕС. Не вярва, че ще се стигне до отказ на държави от съюза. „Впечатление ми направи, че политическите партии в Гърция, които подкрепят спасителните планове на ЕС и МВФ си възвръщат доверието на хората, а 80% от гръцките граждани искат да останат в еврозоната. Важно е ние да не повтаряме грешките на южните ни съседи”, заяви Кунева.
Запитана къде ще е мястото на „България на гражданите” в център или дясно, тя отговори: „Какво ще е мястото на "България на гражданите" - нека решат хората. Мога да кажа, че не ни допада ролята на балансьор, нито сме се обявили за такъв. Решението да учредим нова партия дойде от енергията на хората и в никакъв случай не бих си позволила да я пропилея. Категорична съм, че в задкулисни договорености няма да влизаме. Изминалите президентски избори доказаха това.
Не ми допадат етикетите. Дали сме новото дясно - вероятно, след като хората припознават ценностите на десните партии в "България на гражданите". "България на гражданите" си поставя за цел да възстанови усещането за нормалност в българската политика, коментира Кунева.
Според нея инициативите на Лисабонския съвет са дългосрочни и целят да изпреварят проблемите, предлагайки решения. Инициативите са свързани с иновациите, като ключ към работни места, модерното икономическо развитие, дигиталната икономика и правителството на бъдещето, предприемачеството и развитието на човешкия капитал чрез растеж и създаване на стратегията „ЕС 2020” – платформа за дебати за предизвикателствата пред икономиката.
”Един от последните форуми беше кръгла маса на високо равнище за малките и средни предприятия (МСП). Те представляват 99% от европейските компании и осигуряват над 2/3 от заетостта. Европейското схващане е, че именно те, чрез иновации, са двигателите на растежа, заетостта, бъдещия напредък. Зад тази идея с мнения и конкретни мерки застават най-големите европейски авторитети – политици, действащи министри, учени, икономисти, юристи, предприемачи. И в този случай присъствието ми в групата е прекият път да съм полезна на белия бизнес в България съвсем конкретно. И не е случайно, че при многобройните ми срещи в страната, представителите на МСП идват с проблемите си и с конкретни мнения”, подчерта Кунева.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 наблюдател
18:28 28.05.2012
2 геофизик
По-добре чиновник, отколкото му.ри.
18:51 28.05.2012
3 Пинокио
18:56 29.05.2012
4 Зъмта
20:19 29.05.2012
5 Геврека
23:07 29.05.2012
6 гостенка
20:34 30.05.2012