Last news in Fakti

14 Октомври, 2019 12:59 2 730 15

Тази истерия е симптом за болно общество

  • дете сливен-
  • дете-
  • сливен

Случвало ли ви се е да преживеете ужас за детето си? Например докато го разхождате, изведнъж да изчезне от погледа ви и известно време да не можете да го откриете?

Тази истерия е симптом за болно общество - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Вяра Апостолова за сайта „Гласове“

Случвало ли ви се е да преживеете ужас за детето си? Например докато го разхождате, изведнъж да изчезне от погледа ви и известно време да не можете да го откриете? Нещо такова, но доста по-силно са преживели родителите от Сливен, Карнобат и Ямбол и са хукнали да спасяват децата си. Истерията се разви толкова синхронизирано, че сякаш бе добре-планиран флашмоб. И всички се питат как се стигна до тук и кому е нужно това?

Няма да е справедливо, ако нарочим само ромите, защото са необразовани и се подлагат лесно на внушения и манипулации.

Във „Фейсбук“ има група от над сто хиляди души, които ежедневно обменят информация за заплахите над българското семейство и децата. Те протестират срещу държавните политики за закрила на детето, обявени за анти-семейни. Страхуват се децата им да не бъдат отнети за незначителни неща. За продажбата на деца в Скандинавието, направо да не споменаваме. Повечето от тези хора са образовани, имат професии, справят се с живота си, отглеждат добре децата си. Техните говорители също създават усещане за нормалност и искрена посветеност на каузата.

Тогава, кое прави възможно всички тези цивилизовани хора да бъдат обсебени от такъв колективен страх? Учените казват, че масовата психоза е явление, което периодично обладава обществото. Но след истерията за края на света, която сега изглежда безобидна, нашето общество не помни друга подобна по мащаб в новото си време. Масовата психоза не се появява случайно. Обществата боледуват като индивидите от депресия, тревожност, мания. И както при индивидите, вероятно и в големите групи, болестта е проява на дълго сдържани негативни емоции и страхове. Обществото ни е болно и истерията около политиките за закрила на детето са симптом за това.

Ние не сме изцяло рационални същества. Емоциите ни движат, независимо дали си даваме сметка.

Формираме убежденията си колкото на база на аргументи и знания, толкова и под влияние на чувствата си. Но когато едното започне да доминира, това е знак, че се разболяваме. Липсата на критичност е сигурен белег за това масово полудяване. Отказът да се приемат аргументите на здравия разум и примерите от реалността, отхвърлянето на твърденията на специалисти и учени, също.

Предлагам на читателите да проверят как им въздействат фактите от реалността и докато четат следващите редове да наблюдават преживяванията и мислите си.

1. Твърди се, че държавата взима неправомерно деца

Последно в медиите се завъртя случаят на три изведени деца. Първоначално бяха публикувани материали за трагедията за „отвличането“ на децата и социалните бяха анатемосани. Чуха се отново всички приказки за продажба на деца, възмущението нарасна. После Министерство на труда и социалната политика публикува покъртителни снимки от помещенията, приспособени за дом на семейството и разказа каква подкрепа е получавало то през последните няколко години. А тези дни ентусиасти от една от организациите, срещу държавните политики за закрила на детето, започват благородна акция за събиране на средства за семейството.

Истината е, че в този случай, както и в много други в които, децата се настаняват при роднина или при приемни родители, а ако липсват такива - в Център за настаняване, става въпрос за нещо повече от бедност. Видно е от снимките. За всеки, който работи в сферата на психичното здраве, е ясно, че водещият проблем в това семейство вероятно е свързан с психично разстройство, което не позволява на родителите да се възползват от помощта, която получават. Колкото и средства да се налеят, след известно време те отново ще бъдат в същото състояние. Социалните съвсем правилно са преценили, че за да запазят децата и за да им дадат шанс, е добре да им потърсят алтернативна грижа. Ако се вярва на пресата, извеждането не е станало по най-добрия начин. Възможно е това да е бил единственият възможен. Но ако бъдат отглеждани в тази среда, децата също ще станат жертва на социално и емоционално занемаряване и ще развият психични разстройства, които няма да им позволят да живеят пълноценно. Те също ще имат деца и те вероятно ще бъдат намерени един ден в същото състояние.

Макар и да изглежда атрактивно и благородно, всъщност е доста опасно адвокати да връщат деца, които по преценка на социалните служби са изведени от семействата. Много често става въпрос за психични проблеми, които са видни само за специалистите и които правят тези хора непригодни за родители, ако не се лекуват. Върнатите по този начин деца отново се налага да бъдат извеждани и това само възпрепятства адаптацията им към нови условия на живот. За това манипулативно звучи твърдението, че вместо да се подкрепят бедните родители, децата се дават на приемни семейства, които печелят от това. Бедността понякога е симптом на психичен проблем, който в повечето случаи е недиагностициран, защото няма остри проявления, лечението е дълго, без подкрепяща среда то е невъзможно, а засегнатият не признава проблема си и отказва да се лекува. Как бихте постъпили вие в такава ситуация, ако бяхте социален работник? Здравият разум предполага да се погрижим поне за децата. Приемната грижа, настаняването в Център или при роднини, не ограничава родителите да общуват с децата си всеки ден, ако искат. За съжаление повечето майки като тези, които оплакват в социалните мрежи, бързо забравят за децата си, а някои се втурват към следващата връзка и раждат следващото бебе. Тъжно е, че за такива хора няма реална грижа, но толкова са възможностите на социалната система и на здравеопазването в България.

Делата срещу ОЗД се печелят лесно, защото системата за закрила не разполага с добри адвокати, за да я представлява в съда. А хора като тези родители се привличат лесно за клиенти, защото им се обещава това, което здравият разум им отказва. В хода на тези дела се търсят процесуалните нарушения и старателно се избягват психиатричните експертизи и доказателствата за отсъствие на психично здраве и умения за грижа при родителите. Делата се печелят заради процесуални нарушения, а не заради обективната обстановка. Това в интерес на децата ли е?

Вярно е, че имаме множество основания да сме недоволни от социалната система в България.

Но тя не е нито по-добра, нито по-лоша от всички останали – здравеопазване, образование, правосъдие и т.н. Пропуските и грешките, както и в другите могат да са много болезнени и да променят съдби. Но такова е положението - липса на квалифицирани кадри, текучество (за година по един случай се сменят няколко социални работника), ниско заплащане (около 600 лв.), мизерни битови условия на работа, огромна претовареност (на един социален работник се падат над 100 случая). Не може да се очаква вникване във всички аспекти на случаите и качествени интервенции. За да се справи с липсата на кадри държавата смъкна образователния ценз на социалните работници, които могат да бъдат и със средно образование, но пък трябва да разбират от деца, семейства, право, психология и психично здраве, да могат да медиират, да удържат кризи, да влизат в мизерия, да понасят агресия, да правят точни преценки (понякога въпреки натиска), да спазват професионална етика и през цялото време на бъдат емпатични.

Ето това са реалните проблеми на системата за закрила на децата в България, но до тях не можем да стигнем, защото е много по-лесно и възбуждащо да критикуваме норвежката.

2. Твърди се, че чрез детската телефонна линия децата могат да бъдат примамвани в социални услуги и да бъдат пласирани на приемни родители, осиновители, че дори и в чужбина.

Истината е, че Детският телефон няма право да насочва обаждащите се никъде другаде, освен към Отдела за закрила на детето (ОЗД) по местоживеене. От телефона нямат право да препоръчват или да дават информация нито за държавни услуги, нито за частни практики. Едва след намесата на ОЗД и по тяхна преценка детето, заедно с родител(и) може да ползва услуга като мярка за закрила в семейна среда. Няма как след телефонен разговор дете да отиде където и да е само.

Нещо повече, никой, никоя организация, услуга, програма няма право да приеме и да работи с дете без изричното съгласие на неговия родител/настойник. Ако го направи, е в нарушение. Родителят довежда детето по собствена инициатива или след насочване от ОЗД. Той подписва декларация, с която се съгласява, детето му да се среща с психолог или социален работник. Родителят получава редовно информация за напредъка в работата с детето и това е регламентирано. Когато се работи с дете, винаги се консултират и родителите, за да се промени средата, създала проблемите му. Ако родителят спре да води детето, работата по случая спира. В случай, че са насочени от ОЗД, той се информира за това. Такъв е правилникът, така работят всички услуги в страната. Често се преценява, че е достатъчно да се консултират само родителите без детето.

Казано накратко, не е възможна пряка връзка между Детския телефон и която е да е услуга и програма в страната, дори с тези, управлявани от същата организация, която работи на телефона. Ако някой твърди обратното, значи не е наясно какви са регламентите за работа с деца и е обладан от собствените си страхове и съмнения. А ако има предположения за някакви нарушения, е най-добре да се обърне към прокуратурата. Всичко останало е пропаганда.

3. Твърди се, че НПО са агенти на чужди семейни политики, получават „милиарди“ за дейността си, „вземат лъвския пай от парите за отглеждане на деца", месят се в българското законодателство, и т.н.

НПО възникват, за да запълват дупки и да решават проблеми, с които държавата не може да се справи или пренебрегва. Те се създават и от групи, които смятат, че нямат достатъчно обществено представителство или около каузи. НПО не са хомогенна маса. Сред тях има организации с дълъг опит, които успешно застъпват интересите на различни групи хора (жетви на насилие, хора с увреждания, малцинства и т.н). Има и такива, които се създават кампанийно и бързо преустановяват дейността си. Предимството на НПО е, че могат да привличат средства. Това става чрез проекти, които се представят пред различни източници на финансиране. За българските НПО това са основно европейските фондове, някои частни фондации, както и фондове от някои държави извън ЕС (САЩ, Швейцария и Норвегия). Областите и темите, които ще се финансират от големите фондове се определят от българската държава след проучване на нуждите. Държавата управлява изразходването на повечето от тези средства като създава специални т.нар. междинни звена. В отделни случаи, но все по-рядко, делегира тази дейност на външна организация.

Подготовката на успешен проект е сложна задача. Изискванията да се докаже професионален и административен опит са много високи. Проверките за това как се изразходват средствата са жестоки и много НПО банкрутират заради непризнати разходи. Всички донори държат бюджетите да се реалистични и съобразени с цените в България. Сумата от напр. 200’000 евро може да изглежда огромна сама по себе си, но след като се види за какъв период е и за какви дейности, се оказва напълно разумна. За „милиарди“ и дума не може да става.

НПО в България, които работят с деца, са регистрирани преди около 25 години, когато все още нямаше никакви програми и услуги за подкрепа на деца. Тези организации създадоха модели на работа, съответни на българската среда и нейните институции и закони и подпомогнаха стартирането на българската система за закрила с вече адаптирани практики след като Закона за закрила на детето влезе в сила през 2001. Тези „чужди семейни политики“ се прилагат все по-побългарени, с доста недостатъци вече почти 20 години.

НПО нямат силата да променят закони. Те могат да участват само с мнение и примери от практиката си, ако бъдат попитани или поканени в обществени дискусии. Често самите НПО не са единодушни по даден въпрос. Тъй като имат директен достъп до хората с проблеми, НПО имат най-ясна представа за техните трудности. На база на този опит, те могат да изготвят становища, препоръки и др., да организират различни форуми и така да напомнят на държавата да решава проблемите на хората, за които забравя.

70% от социалните услуги в държавата се предоставят от общините.

„Лъвският пай“ на НПО са останалите 30%. Това става чрез държавно делегирани дейности или обществени поръчки, за които изискванията отново са много сериозни. В някои общини има голяма конкуренция, в други за съжаление няма. Нищо не гарантира, че ако услугите са предоставени от общините, те ще бъдат по-качествени. Но пък ако се предоставят от НПО, то подлежи на редовни проверки, дали спазва разписаните от държавата методики за работа по случаите. Също така, НПО може да допълни бюджета и така да създаде по-добри условия за работа, да се погрижи за повишаване на квалификацията на персонала си, да задържи служителите си. Там, където има услуги, управлявани от НПО, обикновено има и такива, управлявани от общините. Ако на някой не му харесва, може да отиде в общинска услуга. Всеки има по регламент право на избор.

НПО работят в обществена полза и нямат право на печалба. Всеки лев е планиран и се изразходва за конкретна дейност. Легитимните НПО публикуват годишни финансови отчети и одити. Те винаги посочват източниците си на финансиране. Ако някое НПО разпространява печатни материали и организира конференция, без да са посочени на видно място, източниците на финансиране, това е знак, че не става въпрос за легална дейност, а за корупционна схема, пране на пари или в действителност за недобронамерени чужди влияния и пропаганда. За съжаление именно такива НПО се появиха по повод атаката срещу държавните политики за детето.

***

Какви мисли и реакции свариха читателите у себе си от горните редове?

Въпросът е могат ли хората да противодействат на пропагандата и на манипулацията, да избират източниците си на информация, да си задават въпроси „това възможно ли е?“, това „разумно ли е?“, „това истина ли е?“. Понякога човек е склонен да отрича фактите, за да остане верен на възгледите си. Науката твърди, че убежденията се създават най-бързо на емоционална основа и се променят най-бавно, чрез средствата на разума. А също и че връзката с реалността е основен белег за психично здраве, включително що се отнася и до обществото ни.

Обикновените хора не е нужно да познават социалното законодателство. Не са длъжни да знаят разликата между „извеждане”, „отнемане” и „полицейска закрила”, между, „мярка за закрила” и „социална услуга” и т.н. Много хора се обявиха за „експерти“ по темата и започнаха да я обсъждат разпалено и гневно в медиите, да разпространяват заблуди (като горните три твърдения) и възбуждащи фалшиви новини по всички правила на пропагандата. Не смятам, че това е напълно осъзнат процес у тези хора. Когато си се формирал в корумпирана, враждебна и лъжлива среда и си оцелявал в нея започваш да си обясняваш света през нейните правила и неписани закони.

Наскоро чух, нещо, което не помня да са ни учили в училище - Бай Ганьо крие мускалчетата в пояса си и трепери да не го оберат, защото самият той е шмекер и не би се посвенил да открадне. Всичко, което прави човек отразява директно или индиректно собственото му мислене.

Обществото ни е болно, защото все повече хора започват да се отнасят към света не чрез усещане за базисно доверие, а защитно, през страховете си, за което съвсем не могат за бъдат обвинявани. Това създава изкривена реалност, в която образите са изопачени, а нещата се свързват по абсурден начин – напр. „щом някой взима пари от норвежки фонд и има телефон за деца, значи ги продава на норвежки двойки (гей)“, „сексуалното образование ще учи децата в детската градина да мастурбират“, а „детското правосъдие (ювенална юстиция) е срещу семейството“. Сега предстои нова вълна на тази истерия по повод новия Закон за социалните услуги, който влиза в сила от януари 2020.

Ако държавата не успее достатъчно авторитетно и аргументирано да успокои хората, че няма да се отнемат деца по анонимни сигнали и социалните няма да нахлуват в домовете, ако отново се огъне като безхарактерен родител пред истерията на детето си, ако никой не желае да чуе специалистите, ще ставаме все по-болни и по-вредни за поколенията след нас. Чудя се, ако хората наистина вярват, че светът е толкова опасно място за децата им, как изобщо заспиват?


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    12 5 Отговор
    Публикувано във факти.бг: "Чудя се, ако хората наистина вярват, че светът е толкова опасно място за децата им, как изобщо заспиват?"
    Заспивам с две ловни автоматични пушки заредени до горе.
    С тази статия пак се опитват да ни втълпят колко е хубава "Стратегията за детето".
  • 2 мислещ

    11 3 Отговор
    Много долна манипулация...
    Да, обществото е болно, но то е болно до голяма степен заради системата, ази болест е насила предизвикана, защото на изродите по върховете им е удобно ние да сме болни. А "истерията" е признак на болестта по-скоро на държавата и институциите. Хората очакват да се случи подобно нещо, защото просто имат повод да очакват всичко най-лошо от държавата, институциите и хората около тях, работещи за престъпната машина.
  • 3 Не на Стратегии

    11 3 Отговор
    Наистина, много долна манипулация!
    Мили хора, моля ви, прочетете внимателно следното, за да разберете как ви лъжат:

    Официално бумагата, наречена "Стратегия за детето" беше изтеглена.
    Но се приемат поправки в закони точно по нея.
    СТРАТЕГИЯ НЯМА, А ЗАКОНИТЕ ИЗМЕНЕНИ ПО НОВАТА СТРАТЕГИЯ! - в Държавен вестник са публикувани !
    Първо взеха Барневернските пари да затрият децата и семействата, а сега "големи грижи" за децата! Кой (от Норвегия) дава ей тъй над 200 мил.евро за черните ни очи и благото на българските деца? Може ли да мислите?
    Аз, за моите деца на измамниците от ГЕРБ и на автора с антибългарски манталитет ли да вярвам, или какво пише черно на бяло в законите ?!

    В чисто новият закон за социални услуги, който влиза в сила от 01.01.2020 е допуснато НПО като Норвежкия фонд да бъде доставчик на социална услуга !
    Фашистката организация Барневарн е допусната до българските деца:

    ЗСУ - Частни доставчици на социални услуги
    Чл. 30. Частни доставчици на социални услуги могат да са:
    1. български физически лица, регистрирани по Търговския закон, и юридически лица;
    2. физически лица, извършващи търговска дейност, и юридически лица, регистрирани по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

    Тези доставчици, частните имат възможност сами да финансират приемните семейства и да си пишат доклади, как е детето и дали биологичните родители

    Коментиран от #4

  • 4 Не на Стратегии

    12 2 Отговор

    До коментар #3 от "Не на Стратегии":

    Тези доставчици, частните имат възможност сами да финансират приемните семейства и да си пишат доклади, как е детето и дали биологичните родители, са преминали ПЛАТЕНИЯТ курс при тях, дали са издържали изпита, и евентуално да върнат децата.
    Борисов е прав, държавата няма да взима децата, а Барневарн финансиран от Норвежкия фонд.
    Това е национално предателство и легитимиране със закон на нов бизнес, отвличане на деца и искане на подкуп от родителите, за да им върнат децата.

    Ето какво гласи текстът на чл. 10, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето ( Обн. ДВ. бр.66 от 25 юли 2003г., … посл. изм. и доп. ДВ. бр.37 от 7 май 2019г.)
    Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г.) Сигналът може да постъпи в дирекция "Социално подпомагане" писмено, устно или чрез активно набиране на информация от социалните работници в дирекцията.
    (5) Анонимни сигнали не се разглеждат, освен в случаите, отнасящи се до насилие над дете, или по преценка на директора на дирекция "Социално подпомагане".
    Борисов и този плужек Петков ЛЪЖАТ, че не може да се отнемат деца по анонимни сигнал.
    А текстовете на чл. 36г и 36д, във връзка с чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето /ЗЗДт/(Обн. ДВ. бр.48 от 13 юни 2000г., … посл. изм. и доп. ДВ. бр.24 от 22 март 2019г.)
    се дава ред и основание, още преди да се е произнесъл съдът, детето да бъде изведено и временно настанено по реда на чл. 27 (административен ред).
    Сега идва въпросът, колко време ще е необходимо

    Коментиран от #5

  • 5 Не на Стратегии

    11 3 Отговор

    До коментар #4 от "Не на Стратегии":

    Сега идва въпросът, колко време ще е необходимо на човек да докаже пред съда, че не е употребил насилие над детето, че неправомерно му е отнето (изведено) и прочие ?!
    Пълна измама е, че родителите могат да се защитят в съд !
    В производството пред районен съд, който гледа мярката за отнемане на детето, НЕ СА КОНСТИТУИРАНИ РОДИТЕЛИТЕ КАТО СТРАНА !
    Можете да обжалвате заповедта за извеждане на детето, но само пред административен съд !
    В чл. 27 от ЗЗДт е указано, че актовете (т.е. обжалване на законността на издадения ИАА) за извеждане на дете се обжалват по правилата на Административнопроцесуалния кодекс. Излишно е да обяснявам колко време отнема това, но …
    Представям бърза справка по първото ми попаднало такова дело – без да обръщам внимание по същество правилни или не, са актовете на административните съдилища:
    - Заповед № ЗЛ/Д-С-СЛ-033/13.07.2017г на директора на дирекция „Социално подпомагане“
    - Решение № 5019 от 26.07.2018г. на Административен съд София град по адм. дело № 9321/2017г.;
    - Решение № 2096/13.02.2019 на Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение, по адм. дело № 13614/2018


    Видно, сроковете за постигане на пресъдено нещо (окончателен съдебен акт) са
    необходими около една година и осем месеца.
    Кажете ми, кой нормален родител няма да се поболее, камо ли да води битка с властта, поради която, по анонимен сигнал са му отнели децата ?!

    А съгласно чл. 27, ал. 2 от ЗЗДт, директора на дирекция „Социално п

    Коментиран от #6

  • 6 Не на Стратегии

    10 2 Отговор

    До коментар #5 от "Не на Стратегии":

    А съгласно чл. 27, ал. 2 от ЗЗДт, директора на дирекция „Социално подпомагане“
    /ДДСП/ издал заповедта за настаняване на детето по административен ред, е длъжен в рамките на един месец да направи искане до съда за настаняване по съдебен ред по чл. 28,
    ал. 1 от ЗЗДт.
    Т.е. родителят каквото и да предприеме, най-малкото един месец детето ще бъде отделено от него съвсем законно, по анонимен сигнал!

    Но какво следва … чл. 28, ал. 3 от ЗЗДт напълно изключва родителите да присъстват на заседанието в районен съд въпреки, че се засягат техни права и то уредени в Конституцията !!
    Това е възпрепятстване на правосъдие и е отказ от такова, защото не ти се дава възможност да се защитиш в съда. Този текст на ЗЗДт, практически въвежда доктрината, че детето и родителите не са семейство и нямат взаимно законни права и задължения по между си, нито чувства на обич и привързаност, а са просто отделни биологични индивиди.
    Първоинстанционният съд се произнася в срок от един месец съгласно чл. 28, ал. 4 от ЗЗДт. Т.е. месеците стават два, в които съвсем законно може всеки родител да бъде с отнето дете само по анонимен сигнал !
    Но ЗЗДт, не предвижда ред по който родителят да бъде уведомен за решението на районен съд, което да обжалва пред окръжен. Видно от текста на чл. 28, ал. 6 въобще не дава разяснение кои са страните, които могат да подадат жалба, за протеста ясно, това е прокурорът.
    Видно, законодателят е предвидил само ДДСП да участва в производството пред районен и о

    Коментиран от #7

  • 7 Не на Стратегии

    10 3 Отговор

    До коментар #6 от "Не на Стратегии":

    Видно, законодателят е предвидил само ДДСП да участва в производството пред районен и окръжен съд, а родителите не са конституирани като страна в процеса.

    Горното положение е в противоречие с всяка нормална човешка логика, нашите традиции и бит като народ, но и противоречи на чл. 47, ал. 1 от Конституцията на Република България:
    Чл. 47. (1) Отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата.

    След като родителите имаме права и задължения, редно е да имаме и правната възможност да ги защитим в съда, а в чл. 28 от ЗДДт сме лишени от тази възможност против изричен текст на Конституцията.
    В чл. 15 от НПК изрично е предвидено правото на защита на обвиненото лице, а по чл. 28 от ЗДДт, родителите сме лишени от право да се защитим.
    Излиза, че убийците (тези, които отнемат живот) имат повече права от родителите (тези, които даваме живот). Смешно, тъжно …, и трагично...
  • 8 Не на нас тея

    7 2 Отговор
    Авторката да не се прави на ощипана, всичко идва от опитите за насаждане на разни неадекватни и деградивни стратегии, конвенции, пактове и тн. Ако се вижда, че държавата се стреми да действа на базата на нормалните принципи и ценности, няма и да има почва за подобни истерии.
  • 9 Георги

    9 1 Отговор
    Вера Апостолова, НПО тата не създават закони, но упражняват натиск върху законодателя в определена посока. Можеш ли да познаеш каква е посоката на соросоидните НПО та, към които както разбирам принадлежиш? Пари, Верче! Мангизи! Децата ги интересуват колкото ланския сняг. И разбира се, че обществото ни е болно. Ама иди виж американското или шведското общество и ми кажи кое не е болно. Къде няма насилие срещу жени и деца? Може би във Франция, която е ратифицирала Извратеняшката конвенция през 2014 г., а според последната им статистика насилието срещу жени е нараснало с 20 процента. Или в Кьолн, където кметицата им посъветва жените да носят дълги поли, за да не дразнят мюсюлманите? Болен е светът! Ама моабет да става.
  • 10 Един адвокат

    10 3 Отговор
    Статията е платена соросова пропаганда. Достатъчно е да се прочете внимателно закона: Чл. 36а. (Нов - ДВ, бр. 24 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) (1) Всеки, на когото стане известно, че съществува непосредствен риск от изоставяне на дете или че дете е пренебрегвано, е длъжен незабавно да подаде сигнал до дирекция "Социално подпомагане". (2) Сигналът по ал. 1 се проверява незабавно при условия и по ред, определени в наредбата по чл. 5, ал. 2. Ключовата дума е "пренебрегвано". Нарочно не е използван общоприетия юридически термин "неполагане на достатъчно грижи", който не може да се тълкува и сака, и вака. В какво се състои пренебрегването е оставено на усмотрението на чиновниците и НПО. Потресе ме лицемерната загриженост за децата на бедни родители, които често били бедни, защото били с психични отклонения. Една трета от българите живеят под чертата на бедността. Официално. За такива като авторката само псувни ми идват на ум.
  • 11 Катя

    10 2 Отговор
    Приспивни приказки за лека нощ!
    Остана и за децата да си затворим очите и сме мъртви! Хиляди деца отнеха в Норвегия, привлякоха хората с пари, точно както молеца се гори на свещта... сега и Господ не може да им помогне на тия хора, децата им отдавна са раздадени на хора, които не са в състояние да имат деца - Господ ги е наказал! Някой ще попита ли, защо стратегията и разни НПО загрижени за децата в България се финансират от Норвегия? Защото хората вече знаят, а знанието е защита, когато си защитен, взимаш мерки да се противопоставиш... няма да ни унищожат, нека ме смятат за тъпа и глупава - когато видя изправни домове за грижа не само за децата, но и за възрастните, ще повярвам в приказки за Лека нощ!
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Родител

    7 1 Отговор
    Коментарът ми е корегиран, моля, не го трийте!

    Тази жена(автора) да си каже на нея кой и плаща? Тя към кое НПО е? Показва иключително йезуитски подход към проблема. Защо не е пояснила ЧИИ е телефонът за т.нар. защита на децата - не е чувала за Анимус, не знае те от кого се спонсорират? Не е чувала за наредба 10? Не знае, че има промени в над 20 закона, позволяващи всякакви организации, забележете дори без лиценз, да предоставят социални услуги? Толкова ли не разбира, че тук става въпрос за едно зараждащо се чудовище?

    Да, у нас още не е като в Норвегия, нокой не го твърди, но се предприемат всички необходими стъпки да стане като в Норвегия. Това ще се случи след 10-15 години, а ние, "истеричните" и необременените от чуждите загрижени за нас фондове, не искаме да оставим такова бъдеще за децата си.
  • 14 Хамелеонът

    1 0 Отговор
    Болно общество може да се оправим когато живта му стане ПЕСЕН !
    Това се отнася за мен, а възможно е и за други хора !!!
  • 15 Като лед

    1 0 Отговор
    Болно общество може да се оправи, когато животът му стане песен !
    Друг вариант няма !