11 Ноември, 2019 10:05 2 601 29

Горбачов за 10 ноември: Единственото правилно решение

  • михаил горбачов-
  • 10 ноември-
  • ссср-
  • варшавски договор

Путин признава ролята на Запада в политиката и световната икономика, той е готов за партньорство. Но Западът не реагира правилно. Русия няма да приеме второстепенна роля в световните дела, казва първият и последен президент на СССР

Горбачов за 10 ноември: Единственото правилно решение - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Промените започнаха под влияние на перестройката. Не можехме да отказваме на нашите съседи и приятели правата и свободите, на които вече се радваха хората в СССР! Не се намесихме в техните дела. И когато ме критикуват за това, че “дадох Източна Европа”, аз отговарям: “Но на кого ги дадох? Полша на поляците, Унгария на унгарците, Чехословакия на чехите и словаците”. Пред “Фигаро” бившият съветски лидер Михаил Горбачов, носител на Нобелова награда за мир, разказва за падането на Берлинската стена и единодушното решение на Политбюро да не се намесва. В това интервю, направено писмено, той говори също за тревогите на Митеран и Тачър по онова време, днешната роля на Путин и необходимостта Русия да бъде приета като европейска страна и да се води диалог с нея.

- Преди 30 г. падна Берлинската стена. Какви са вашите спомени за това събитие?

- Стената падна в нощта на 9 срещу 10 ноември 1989 година. Уведомиха ме сутринта. Първата получена информация не даваше пълна представа за случващото се, беше очевидно, че става нещо много интересно и че то ще има много сериозни последствия. Но това не беше неочаквано. Няколко седмици по-рано, по време на 40-ата годишнина на ГДР, успях да се убедя, че недоволството от режима е масово и дълбоко.

Проведохме заседание на Политбюро и се запознахме подробно с хода на събитията. Политбюро бе съставено от много различни хора, някои от които впоследствие поеха по пътища, различни от моя. Но в този ден имаше пълно единодушие. И дума не можеше да става за употреба на сила, за използване на съветските сили, разположени в ГДР. Беше им дадена заповед да не напускат базата си. Разбира се, ние не можехме да сме безразлични към случващото се през тези дни, нито към последствията. Не знаехме как ще се развият събитията.

Поставихме си една цел: да направим всичко по силите си тези събития да протекат мирно и, същевременно, да направим така, че интересите на нашата страна и европейската сигурност да бъдат гарантирани. Дали беше трудно да вземем това решение? Мисля, че това беше отговорно и единственото приемливо решение. И пак повтарям, то бе единодушно. Министърът на отбраната и всички други администрации, свързани с националната сигурност и външната политика, приеха тази линия и я последваха. Така трябва да се случват нещата в една страна, в която решенията се вземат от политическото ръководство, което поема отговорността за тях.

- През февруари, преди падането на Стената, вие вече бяхте изтеглили съветските войски от Афганистан. Повлия ли това решение върху решението да не са намесвате в “кадифените революции” в Централна Европа?

- Изтеглянето на войските ни от Афганистан - т.е. поправянето на грешката, направена от предишния управленски екип - и нашата реакция към събитията в Източна Европа са брънки от една и съща политика. Нарекохме я “новата мисъл”. Сред ключовите принципи на този подход е свободата на избор. При първата ми среща с ръководителите на Варшавския договор им казах: “Няма да се месим във вашите дела, всяка страна трябва да взема решенията си самостоятелно. Ние трябва да отговаряме пред нашия народ си за действията си, а вие пред вашите”. Повечето от тях приеха думите ми реторично. Но ние им показахме, че става дума за конкретен проект, когато историята ускорява промените, които съзряват от години, дори от десетилетия.

Промените започнаха под влияние на перестройката. Не можехме да отказваме на нашите съседи и приятели правата и свободите, на които вече се радваха хората в СССР! Не се намесихме в техните дела. И когато ме критикуват за това, че “дадох Източна Европа”, аз отговарям: “Но на кого ги дадох? Полша на поляците, Унгария на унгарците, Чехословакия на чехите и словаците”.

- Сега всички смятат, че обединението на Германия е било неизбежно. Бяхте ли го предвидили? Не се ли опасявахте, че СССР и Варшавският договор ще се разпаднат?

- В крайна сметка, да, обединението беше неизбежно. Германците понасяха много зле разделението. Стената разделяше човешки съдби, семейства. В исторически план, то беше обречено. Но е вярно, че през лятото на 1989 г. обединението изглеждаше много далечна перспектива. Когато при посещението ми във ФРГ журналистите, както и канцлерът Кол, ме попитаха дали сме обсъждали този въпрос, ние отговорихме, че, да, споменали сме го, но това не е въпрос на близко бъдеще. Няколко месеца по-късно обаче историята се ускори. Никой не можеше да го предвиди.

Ето защо процесът на обединение не можеше да бъде лесен. Тези, които си мислят, че всичко е минало по мед и масло, се лъжат. За мнозина, за съседите на Германия, които бяха пострадали от хитлеристката агресия, това не беше лесно психологически. Раните от войната бяха зараснали, но споменът за конфликта не беше изчезнал. Имаше тревоги дали засилването на Германия няма да доведе до дисбаланс в сигурността на Европа. Президентът Митеран сподели съмненията си с мен, Маргарет Тачър също. Беше много важно да се постигне съгласие по въпросите на сигурността в рамките на преговорите “2+4”, а именно за неприкосновеността на границите и принципите, ръководещи нашите отношения.

Проведохме много трудни преговори, които през есента на 1990 г. доведоха до окончателно споразумение, което уреждаше въпроса за Германия. Някои много важни клаузи засягаха съкращаването на въоръжените сили на обединена Германия и неразполагането на оръжия за масово унищожение в бившата ГДР. Германия се отказа да създава нова военна инфраструктура и от всякакво разполагане на чужди сили. Тази територия всъщност получаваше особен статут.

По отношение на организацията на Варшавския договор, това се случи по-късно и като част от свободния избор. Що се отнася до рухването на СССР, то не бива да се бърка с 1989 г., това е друга история, която беше резултат от вътрешните процеси в нашата страна. Борех се до края срещу краха, но смятах, че трябва да водя тази битка по политически път. Това можеше да се избегне, ако не беше пучът през август 1991 г., подстрекаван от противниците на перестройката и безотговорните действия на следващите ръководители, които буквално раздробиха страната.

- 30 г. по-късно Русия се превърна в авторитарна държава. Това връщане към миналото ли е или етап от сложна еволюция?

- Защо да се съгласявам с начина, по който подхождате към този въпрос? Не трябва да опростяваме и свеждаме сложната руска реалност до примитивни формули. Разбира се, не бива да идеализираме и аз имам критичен подход към много неща. Когато сметна за нужно, ще се изкажа открито по този въпрос. Но ако препрочетете моите изявления отпреди 20 или 30 г., ще видите, че винаги съм предупреждавал, че нашият път към демокрацията няма да бъде лесен, че ще ни трябват години, дори десетилетия.

Хората, които обещават, че всичко ще се уреди за две-три години, са безотговорни. Промените в страната са в ход. Появи се гражданско общество, хората издигат правата си, защитават ги. Смятам, че политическата система ще трябва да реагира на тези искания. Днес руската власт поставя акцент върху стабилността. Наистина за повечето наши съграждани стабилността е важна, но няма да стигнеш много далеч с нея. Имаме нужда от развитие, от движение напраде. Мисля, че това е основното предизвикателство пред обществото и властта: как да осигурим това движение, без всичко да се изроди в хаос?

- Русия и Западът отново ли са противници? В новата си книга говорите за заплахата от война. Дори се обърнахте към президентите Макрон и Путин по този въпрос. Чия е вината и какво трябва да се направи?

- Въпросът кой е виновен не е съществен, имаше доста спорове по тази тема. Състоянието на отношенията между Русия и Запада не е просто, но не мисля, че това е началото на “нова Студена война”. Между Русия и Запада няма идеологическо съперничество, икономическите взаимодействия са тесни, има свобода на движението, контакти, културно сближаване. Хората не се възприемат като врагове. Но аз съм разтревожен от милитаризацията на международната политика. Това е една от идеите в новата ми книга. Убеден съм, че можем да предотвратим нова Студена война. Но имаме нужда от диалог.

Виждам, че световните лидери се опитват да го съживят. С голям интерес прочетох речта на президента Макрон пред френските дипломати. В много неща в нея отекват моите собствени мисли и му го казах в кратко писмо. Една от ключовите му идеи е, че Русия трябва да се смята за европейска страна. Не може да се изгради архитектура на доверие и сигурност в Европа без Русия. Обсъждахме това с президента Митеран. Жалко, че следващото поколение не продължи тези разговори. Струва ми се, че Франция би могла да изиграе роля във възстановяването на доверието между Русия и Запада.

- Как оценявате правителството на Путин? Възможно ли е размразяване в Русия, втора перестройка, нов цар реформатор?

- В книгата си говоря подробно за моето отношение към президента Путин. Той стана президент, когато Русия беше отслабена и се намираше в състояние на хаос. Страната беше в състояние на оцеляване. Руските граждани, от които аз съм част, оценяват много това, което президентът направи, за да преодолее политическия хаос и икономическите неуспехи през 90-те години. При Путин Русия направи ясен избор във външната политика: ние сме за многополюсен свят.

Путин признава ролята на Запада в политиката и световната икономика, той е готов за партньорство. Надявам се, че помните стъпките, които той направи към Запада, към САЩ. Но тези стъпки не бяха приети така, както заслужаваха. Както през 90-те г., комплексът на победителя попречи на Запада да реагира правилно. Те не взеха предвид интересите на Русия и я поставиха пред свършен факт. Трябва да имаме предвид всичко това, за да оценим действията си.

Русия няма да приеме второстепенна роля в световните дела. Що се отнася до царя реформатор, очевидно това е ролята, за която претендираше Борис Елцин. Но той не успя. Разбира се, Русия има нужда от промени и ролята на президента е много важна. Много ще зависи от избора, който Владимир Путин ще направи в бъдеще. Надявам се, че този избор ще бъде в полза на демокрацията и разширяването на политическите и икономически възможности за руските граждани. Убеден съм, че те ще съумеят да се възползват отговорно от тези възможности и демократичните права. Нашето общество съзря, то е готово.

Източник: "Гласове"

Превод от френски: Галя Дачкова


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 сори сорос

    26 10 Отговор
    Най-големият предателски боклук на тоя свят! Съсипа всичко с лека ръка!
    Бутна камиона в пропастта като преди това скочи от него. Китайците, които изгониха твоите мекерета в Тайван и смазаха Тянанмън сега са първа икономическа сила, докато Русия едвам оцеля и от империя в момента е 1/20 от Китай.

    Коментиран от #5

  • 2 ай де бе

    26 7 Отговор
    Слуга на Дявола, продал Родината си за шепа долари!
  • 3 Гаргамел

    8 18 Отговор
    Евала пич
  • 4 Бай Тодар Цървула

    14 17 Отговор
    Социализъмът е едно недоносче.
  • 5 Borislav Popov

    9 9 Отговор

    До коментар #1 от "сори сорос":

    На крива ракета космоса ѝ пречи.
  • 6 Тръмп

    7 15 Отговор
    Русия все още е СССР и вярва в Ленин и Сталин,та няма как да просперира докато не се Освободи сама от Комунизма,както направиха поробените от нея Европейски държави!!!:):):)Ленин и Иисус не могат да съжителстват заедно на Кремълския площад,единия е излишен!!!:):):)Тръмп
  • 7 Тръмп

    5 14 Отговор
    Титлата Цар или Император е тясно свързана с Християнството и няма как комунист да я придобие!!!:):):) Путин,Ленин и Сталин са Атеисти и Антихристи,на тях им приляга само титлата Вожд на езическо племе,такива сте в момента руснаците!!!:):):)Комунизма така се е оказал в лъжи,че не знаете и точно от кое племе сте!!!:):):)Даже си измислихте племето Славяни за да избягате от позора,но от 102години сте прости комуноиди,деца на Маркс-бога на лъжата и измамата!!!:):):)Тръмп
  • 8 Тръмп

    5 9 Отговор
    Горби си остава заблуден комунист и прехвърля вината за нищетата на Русия,на Запада а не я търси в себе си,защото това противоречи на Ленин и Сталин!!!:):):)Тръмп
  • 9 555

    16 5 Отговор
    Гурбачов?
    Това е най-големия глупак на 20 век!
  • 10 Прав е!

    15 5 Отговор
    Това беше единственото правилно решение да се спаси САЩ и Западна Европа от абсолютен разпад. САЩ бяха на ръба от банкрут и имаха хипер отчаяна нужда да се сдобият със суровините на СССР, Африка и Арабските страни, които бяха защитавани от Русия. САЩ вербухава продажници като Горбачов и почти цялата чиновническа сган в СССР се продаде на западняците, срещу обещания, че при разпад на системата ще разграбят парите и имотите на СССР. Така се и случи! Благодарение на разпада на СССР САЩ започна да граби суровини от Африка, Арабските страни, България и останалите страни в състава и под защитата на СССР. Така САЩ си спаси кожата и рестартира криминалната ДЕМОНкратична идеология. СССР беше технологично малко по-изостанал от Запада, но 100 пъти по-добре уреден като суровини и управление. Тези кризи с тока, храните и държавните дългове БЯХА АБСОЛЮТНО ИЗКУСТВЕНО СЪЗДАДЕНИ ОТ ПРОДАЖНАТА ЧИНОВНИЧЕСКА СГАН, КОИТО ИСКАХА ДА САБОТИРАТ КОМУНИСТИЧЕСКАТА СИСТЕМА. Дори Чернобил е саботаж! Изявлението на Тодор Живков, че Социализмът е недоносче, е НАПРАВЕНО ОТ СТРАХ И НУЖДА НА ЖИВКОВ ДА СЕ ХАРЕСА НА НОВИТЕ ЗАПАДНИ ГОСПОДАРИ, ЗАЩОТО РАЗБРА, ЧЕ ЦЯЛАТА ЧИНОВНИЧЕСКА СГАН НА СССР СЕ Е ПРОДАЛА И НЕ МОЖЕ ДА СЕ БОРИ С ТЯХ. Затова Живков започна да се мазни на Западняците и да говори срещу социализмът, за да не го очистят. Истината е, че СОЦИАЛИЗМЪТ изпреварваше ДЕМОНкрацията по качествено управление на суровините и задоволяване на нуждите на обществото от храна, ток, лекарства, сигур
  • 11 Прав е!

    14 7 Отговор
    Истината е, че СОЦИАЛИЗМЪТ изпреварваше ДЕМОНкрацията по качествено управление на суровините и задоволяване на нуждите на обществото от храна, ток, лекарства, сигурност. Социализмът дори започна да догонва по технологично производство Западните страни и до максимум 2000-2005 година щеше да достигне нивото на Германия в качеството на машини и технологии

    Коментиран от #12, #15

  • 12 Borislav Popov

    4 10 Отговор

    До коментар #11 от "Прав е!":

    Лекувай се.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 До 13 - тролчето

    8 1 Отговор

    До коментар #13 от "Я русский полюционер":

    Сега можеш да критикуваш като мишка в интернет форумите. Отиди на пленума на някоя демократична партия и почни да ги критикуваш, да видиш как ще ти спрат микрофоните и какви шутове ще изядеш, а после такава репресия ще се осъществи срещу теб, че на този свят няма да си намериш място

    Коментиран от #16

  • 15 Я русский полюционер

    4 9 Отговор

    До коментар #11 от "Прав е!":

    Защото социализЪма изпреварваше технологично и по качество Запада, за това взе, че катастрофира и то така, че Варшавския договор, СИВ, СССР и целия соц. строй отекоха в канала като прокиш, а сега повечето бивши соц. страни влязоха в ЕС и НАТО и други драпат със зъби и нокти за тях. Ма мно'о си прост бе, Саше, земи се лекувай и не забравяй редовно да си пиеш хапчетата, важно е.
  • 16 Я русский полюционер

    2 4 Отговор

    До коментар #14 от "До 13 - тролчето":

    Видно е, че имаш богат опит с отнасянето на шутове. Дупето как е?

    Коментиран от #17

  • 17 До 16

    9 3 Отговор

    До коментар #16 от "Я русский полюционер":

    С примитивни индивиди, които си продават свободата за парцалки и джунджурийки и пишат под диктовка няма какво да споря! Взимай 50 лева и отивай да гласуваш за правилните хора, измекяр!

    Коментиран от #18

  • 18 Я русский полюционер

    1 5 Отговор

    До коментар #17 от "До 16":

    Викаш, друго си е езика залепен за руските задници - хем вкусна, хем безплатна храна.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Къде е уловката?

    7 1 Отговор
    Горбачов казва, че дал Полша на поляците, България на българите и така нататък. Но защо ли е този ход? Ами защото малките държави бяха защитени в съюза на СССР и враговете нямаше как да проникнат в тях. Абсолютно немислимо беше западни компании да източват българското злато, да закрият земеделието и да ни продават леща от САЩ, да ни отпускат потребителски кредити от западни банки, както и да си горят отпадъците в БГ. Обаче малките държави като самостоятелни елементи са абсолютно беззащитни на глобалната сцена пред имперските интереси на Западните кръвопийци. Точно затова Горбачов искаше да даде Полша на поляците и България на българите, за да сме слаби и да дойдат от Запад да ни поробят. Точно така стана! След падането на строя БГ беше разграбена и богатствата внесени в Западни банки. На Полша се случи същото и ведната се построиха чужди военни бази и всяко политическо решение се взима след одобрение от Атлантическите "партньори"
  • 21 Червен плащ

    6 1 Отговор
    ,,Прокятие предателю и теб да сполети с много здраве Бог да те дари !! Последен във рода си дано останеш ТИ!
  • 22 Шломо

    1 5 Отговор
    Социализмът вече не е възможен, кой евал - евал. Той беше експеримент доколко хората са пораснали във интелектуален аспект. И показа , че не са повече от маймунки, ръководени от инстинктите си. Толкоз. Кой разбрал - разбрал.
  • 23 Стига глупости!

    1 1 Отговор

    До коментар #13 от "Я русский полюционер":

    Никой не е влизал в затвора за изявления.
  • 24 ПЕНКО

    4 0 Отговор
    ЕВРЕИТЕ ГО КУПИХА ЕВТИНО !!! ТАКИВА БАХА ИЗГАРЯНИ ЖИВИ ОТ ИНКВИЗИЦИЯТА !!!!!!!!!
  • 25 Горби евтин продажник,

    4 0 Отговор
    Махни се жалко същество. 4/5 от населението на Земята те МРАЗИ.
  • 26 Мордор

    3 0 Отговор
    Трагикомедията продължава вече 30 години и нищо градивно!
  • 27 На баня

    4 0 Отговор
    На мен това ми приличат , на оправданията на импотентен мъж , който се обяснява с много думи на своята партньорка , защо не може да го вдигне.
  • 28 На война като на война

    3 0 Отговор
    Дал бил Полша на поляците , Чехословакия ( тя между другото се разпадна на две) на чехите идр. На практика Даде Полша на американците , даде Чехословакия на американците , Даде Румъния България идр. на американците и техните васали . Това в геополитически план се прави само след тежко загубена война с десетки милиони жертви. За това хората воюват и дават жертви , за да завладеят пазари , суровини ,работна ръка , политическо влияние , Горби даде всичко това , без да пукне и една пушка. Хак им е сега да ги ограждат с бази , ракети , и американците редовно да идват да си препикават новите колониални територии.
  • 29 НЕКОЙ

    1 0 Отговор
    СеСеСеРето загина от глад. Браво на Горбачов за далновидното решение.