Когато в САЩ пристигат чуждестранни държавни глави, кулминацията на визитата им обикновено е посещение в Белия дом. За унгарския премиер Виктор Орбан, който следващия месец ще пътува до Съединените щати, обаче водещото събитие ще бъде обръщението му към участниците в конференция на активисти консерватори в Далас.
Появата на унгарския премиер на Конференцията за консервативно политическо действие (ККПД), на която ще бъде придружаван от бившия президент Доналд Тръмп и от една икона за консерваторите, каквато е депутатката Марджъри Тейлър Грийн, е най-драматичният досега знак за това как лидер, критикуван за прокарването на антидемократични принципи, се е превърнал в герой в някои среди на Републиканската партия.
Орбан ограничи имиграцията и създава спънки пред хората, които имат визия за изграждането на една по-умерена европейска демокрация. Той постигна това, като иззе контрола върху унгарското правосъдие и медии, което накара много международни анализатори да го определят като лице на нова вълна от авторитаризъм. Орбан е обвиняван и в това, че е допуснал широкото разпространение на корупция и семейственост, като е използвал държавни средства за облагодетелстване на малък кръг от свои политически съюзници.
Американското консервативно движение засвидетелства своята близост с Орбан в момент, в който отново повтаря лъжите на Тръмп, че не е загубил изборите за президент през 2020 г. и същевременно представлява наказателна мярка срещу тази част от републиканците, които се опитаха подведат бившия президент под отговорност за атаката срещу Капитолия от 6 януари 2021 г. и да приемат нови ограничения при гласуване. Много експерти, запознати с унгарската политика, се страхуват, че Републиканската партия може да последва тактиката на Орбан.
„Тръмпистката част от Републиканската партия идва заради реториката, но остава заради автокрацията", каза Ким Л. Шепъл, която е социолог в университета Принстън и е изучавала политиката на унгарския премиер. „Опасявам се, че влечението към Орбан е свързано с темите около културната война само на повърхността и че в дълбочината си то идва от търсенето на начини да се предотврати възможността някой ден властта да се изплъзне от ръцете им“, допълни тя.
Консерваторите отхвърлят това схващане, наред с обвинението, че Орбан е авторитарен лидер.
„Това, което харесваме в него, е че той всъщност отстоява свободата на народа си и се противопоставя на тиранията на ЕС“, каза Мат Шлап, който председателства насрочената за четвърти август конференция на консерваторите в Далас. „Той привлече вниманието на много хора, включително и в Америка, които имат притеснения, свързани със западането на семейството“, обясни Шлап.
За консервативното движение събиранията на ККПД представляват нещо средно между Давос и Удсток. Това е място за срещи между активисти и знаменитости, на което те изработват стратегии, черпят вдъхновение и изграждат мрежи. По-рано тази година ККПД се събра за първи път в Европа, като избра Унгария за място на форума. Тогава Шлап покани Орбан да изнесе реч на конференцията в Тексас. Освен това миналата година звездата от Фокс нюз Тъкър Карлсън излъчи свое предаване от Будапеща.
Орбан заемаше премиерския пост в периода между 1998 и 2002 г., но се очерта като противоречива фигура, след като отново зае длъжността през 2010 година. Самобитен шампион в това, което нарича „нелиберална демокрация“, Орбан описва себе си като защитник на европейското християнство от мигрантите мюсюлмани, прогресивните и „лобито на ЛГБТК“ общността.
Партията на Орбан е заставала зад технократични инициативи, повлияли върху въображението на американската десница, и Шлап даде за пример намаляването на данъците за унгарските майки при всяко раждане на дете като мярка за противодействие на демографския спад. Въпреки това унгарският премиер е известен най-вече с агресивната си позиция по нашумели културни въпроси.
През 2015 г. неговото правителство издигна ограда от бодлива тел по южната граница на Унгария, за да спре потока от бежанци, които бягат от насилие и бедност в Ирак, Сирия, Афганистан и други страни. Карлсън посети зоната на граничната бариера и похвали съоръжението като модел, който САЩ трябва да последват.
Миналата година дясната партия на Орбан ФИДЕС забрани на медиите, които са насочени към непълнолетна аудитория, да публикуват и излъчват материали, свързани с темите за хомосексуалността или промяната на пола. Някои критици определиха този ход като атака срещу членовете на ЛГБТК общността. Освен това беше наложена и забрана за представяне на информация, касаеща въпросите за хомосексуалността, в рамките на обучителни програми на сексуална тематика в училищата, както и във филми и реклами, достъпни за непълнолетни.
Тези политики въвлякоха унгарския премиер в редица спорове с ЕС, който се стреми да овладее някои от по-антидемократичните тенденции в тях. Блокът започна редица съдебни процедури срещу Унгария по обвинение, че нарушава правилата на ЕС, а освен това Брюксел все още задържа милиарди евро по Фонда за възстановяване и кредити заради нарушения на стандартите на върховенството на закона и заради недостатъчните гаранции, които Будапеща предоставя срещу корупцията.
Конфликтите започнаха в началото на управлението на Орбан. През 2011 г. партията му ФИДЕС използва конституционното си мнозинство от две трети от местата в парламента, които спечели при съкрушителни избори предходната година, за да пренапише конституцията на Унгария. Скоро след това правителството започна да подрива държавните институции и предприе стъпки, за да укрепи властта си.
Партията на Орбан проведе съдебни реформи чрез изменение на конституцията, който ѝ позволиха да направи промени в състава на съдебната власт. Освен това правителството прие нов закон, с който създаде деветчленен надзорен съвет за контрол върху медиите и назначи свои кандидати на всички места в него.
Миналата година „Репортери без граници“ обявиха Орбан за враг на свободната преса. Организацията каза, че ФИДЕС „фактически е иззела контрола върху 80 процента от медиите в страната чрез политически и икономически хватки и чрез закупуването на медийни организации от приятелски настроени олигарси“.
Асошиейтед прес и други международни медии получиха забрана да отразяват събирането на ККПД през май, по време на което Орбан нарече Унгария „бастион на консервативните християнски ценности в Европа“. Освен това той призова консерваторите в САЩ да се преборят с „доминацията на прогресивните либерали в обществения живот“.
АП поиска интервю от Орбан при визитата му в Далас, която ще се проведе следващия месец, но получи отказ.
Анализатори отбелязват, че в Унгария липсват традиционните атрибути на авторитарните режими. По улиците няма танкове и политическите дисиденти не са хвърлени в затвора. ФИДЕС продължи да печели избори, макар и в райони, които са устроени така, че кандидатите на партията трудно да могат да бъдат преборени. Това прилича на политическите машинации в САЩ, които се извършват с избирателните райони и които в момента облагодетелстват републиканците, защото тъкмо те контролират институциите, определящи границите на тези райони.
„Никога не съм виждал автократ, който да консолидира авторитарното си управление, без да пролива нито една капка кръв или да хвърля някого в затвора“, каза политологът от Харвардския университет Стивън Левицки, който е съавтор на книгата „Как умират демокрациите“. Той и други експерти определят Орбан като авторитарен лидер, поради това, че използва правителството, за да контролира обществените институции.
Петер Креко, който е анализатор в базирания в Будапеща Център за анализи на европейската политика, каза че антидемократичните тенденции няма да представляват голям проблем в стремежа му да се съюзи с американските консерватори. Това, което в случая го поставя в много по-трудна ситуация, е близостта му с Китай и Русия, отбеляза Креко.
Унгарският експерт каза още, че правителството на Орбан става все по-изолирано в дипломатически план, но въпреки това, откакто Байдън е на власт, Будапеща изобщо не се е опитвала да изгради връзки с него. Вместо това унгарските власти се надяват, че скоро Тръмп или някой от съюзниците му отново ще застане начело на Белия дом.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 На България
Коментиран от #3, #4, #15
21:03 27.07.2022
2 не са лъжи
Коментиран от #21
21:18 27.07.2022
3 Боруна Лом
До коментар #1 от "На България":
...И ЕДИН НАРОДЕН СЪД. СЛЕД...1944 ГОДИНАКоментиран от #12
21:18 27.07.2022
4 плевен
До коментар #1 от "На България":
Нашите безгръбначни да се радват, че Орбан не може да се яви на избори в България.Коментиран от #9, #10
21:22 27.07.2022
5 Перо
21:25 27.07.2022
6 хиларито
21:30 27.07.2022
7 Край
21:30 27.07.2022
8 ДАЙ БОЖЕ
21:44 27.07.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 кирко тъ....пото
До коментар #4 от "плевен":
Е що да неможе бе .Я с канадско гражданство станах а ОРБАН що да не стане22:14 27.07.2022
11 Анонимен
22:56 27.07.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Баланс
Коментиран от #16
23:16 27.07.2022
14 оракул
23:34 27.07.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 333
До коментар #13 от "Баланс":
Извинявам се, цъкнах плюс преди да прочета последния ред от коментара. Пълен Минус ми е реалната оценка!!00:56 28.07.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Да бе...
Пък вие защитавате лъжите на Байдън и боготворите една празна кратуна.
07:49 28.07.2022
19 Дара
08:20 28.07.2022
20 567
08:28 28.07.2022
21 А също
До коментар #2 от "не са лъжи":
и едни куфари под едни маси с дълги черни покривки...09:24 28.07.2022
22 Цоко
17:24 29.07.2022