Всички катастрофи и крушения на българската нация след Освобождението са ни застигали в условията на еднолични режими, отклонили държавата от демокрацията и парламентаризма. Демократичната тенденция надделява в Учредителното събрание и променя философията на първоначалния проект за Органически устав, предложен от руския император и временното руско управление. Не е приета концепцията за неограничена монархическа власт и за свеждането на парламента почти до съвещателен орган, състоящ се не само от пряко избираеми депутати, но и от значително число назначени лично от монарха. Въведени са либерално-демократични права и свободи, а политическото представителство на народа е поверено на еднокамарен и пряко избираем парламент въз основа на всеобщо, равно, пряко и тайно гласоподаване. Установено е парламентарно управление, основано на народния, а не на монархическия суверенитет. Монархическата институция е учредена власт, избрана от Великото народно събрание (ВНС), а не по естеството си учредителна и суверенна. Но този първоначален успех на демократичните среди бързо е неутрализиран от авторитарните тенденции, влияещи върху България по това време - руското самодържавие и проникващите главно чрез избрания из средите на германската аристокрация първи княз Александър Батенберг, носещ германската концепция за конституционна монархия, основана на етатизма и „здравата ръка“, а не на парламентаризма.
Първото покушение срещу демокрацията е извършено именно от Княза и подкрепящите го български политици с одобрението на руския император. Както е известно, с държавен преврат се установява т.нар. „режим на пълномощията“, а конституцията е суспендирана. Монархът назначава руския генерал Ернрот, който – по думите на Тодор Влайков в „Личният режим у нас“ - провежда насилнически избори за ново ВНС и смазва Либералната партия, която по онова време изразява демократичните въжделения на преобладаващата част от народа. След провала на този режим авторитарната тенденция пак взима връх, но в по-ожесточена форма - с диктатурата на Стефан Стамболов. Погазени са демократичните свободи, а както с основание отбелязва проф. Георги Близнашки, тази продължила цели 7 години диктатура довежда до безцеремонна корупция във всички сфери на обществения живот. Освен всичко друго, Стамболов по редица конюнктурни причини посяга и на Църквата – намалява издръжката на клира, а по-сетне дръзва дори да конвоира митрополитите с жандармерия, след като е разпуснал заседание на Светия синод. Неслучайно един от най-авторитетните британски историци, посветил научни трудове на българската история, Ричард Крамптън, обозначава периода 1887 г. - 1894 г. с носещия негативна конотация термин „стамболовщина“. Ярките лични качества и безспорни приноси на Стамболов в национално-освободителното движение, а по-сетне и в изграждането на българската държава и икономика – с построени 360 км жп линии и повече от 80 предприятия; успехите във външната политика и обстоятелството, че е „западник“, както го нарича бележитият негов биограф, писателят Антон Страшимиров (в „Диктаторът“) - нищо от това не може да засенчи историческата реалност, че неговата диктатура осакатява в дълбочина наченките на демократично развитие в България и отваря вратите за повече или по-малко открито неконституционно управление на страната и за превръщането на политическото насилие и потисничеството в норма на българския живот в дългосрочен план. Някои съвременни опити стамболовщината да бъде глорифицирана, като небивал успех в модернизацията на България, са не толкова търсене на по-комплексна оценка на противоречивата личност и политика на Стефан Стамболов, а по-скоро са извеждането на исторически индулгенции за последвалите лични, авторитарни и тоталитарни режими. След Стамболов се навлиза в личния режим на Фердинанд, който запазва само като фасада Търновската конституция, но всъщност установява едноличен контрол върху важните държавни решения и така продължава да ерозира демократичните конституционни устои.
Всеки едноличен режим значително ограничава капацитета на управлението, защото рано или късно го превръща в заложник на личните недостатъци, страсти и неспособности на властника, които не са подлагани на контрол и не са компенсирани или поне балансирани от механизмите на обществената критика и парламентаризма. Двете национални катастрофи, до които довежда страната личният режим на Фердинанд, имат непреодоляно и до днес травматично отражение върху националната ни психология. След изгонването му от страната и поредицата осеяни с политическо насилие събития около и след Деветоюнския преврат през 1923 г. демократичната тенденция в българското развитие, която издига за свое знаме именно Търновската конституция, за кратко се стабилизира. За да бъде отново погазена с авторитарния преврат от 19 май 1934 г. и последвалия личен режим цар Борис III, който се осъществява в условията на частично и мълчаливо суспендиране на Търновската конституция. Без съмнение личните монархически режими на установената в страната немска по произход династия имат своето значение и за пагубното геополитическо привързване на България към Германия през двете световни войни.
Превратът на 9 септември 1944 г. от своя страна дава началото на още по-голям възход на авторитарната тенденция в българската политика, която под съветски диктат се трансформира в тоталитарен режим от марксистко-ленински тип, изтръгнал Свободата из корен в продължение на 45 години...
Припомням всичко това, за да подчертая още по-релефно какво огромно значение има обстоятелството, че след 1989 г., вече в продължение на повече от три десетилетия, България се развива като демокрация. Това е най-дългият демократичен период в българската история. В поляризираното и лишено от устойчива демократична традиция българско общество парламентарната република е единствен гарант на общественото равновесие, защото не позволява прекомерна и трайна концентрация на власт в едни ръце. Освен поради всичко друго, това е така и защото пряката зависимост на изпълнителната власт от доверието на парламента, съчетана с представителството на всички значими обществени тенденции в НС, препятства разгръщането на авторитарни увлечения. Изминалите две години на нестихваща политическа криза, в която президентската институция до голяма степен се превърна в център на политическия процес, но често губеше мяра с опитите си да менторства партиите и да управлява пряко външната политика и националната сигурност, показват обаче колко висока е отговорността на системните партии да бъде възстановен нормалният политически ритъм, подчинен на парламентаризма. Това прави съставянето на стабилно парламентарно правителство на възможно най-широка основа истински демократичен императив след изборите на 2 април. Защото всяко залитане към еднолична власт, за каквото измамно ни припяват новоизлюпените адепти на „президентската република“, неизбежно, както ни учи историята, ще доведат до нови национални крушения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 И след
16:04 27.03.2023
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Пачо Микчу
16:04 27.03.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Лазо
Коментиран от #20
16:07 27.03.2023
7 гост
16:09 27.03.2023
8 провинциалист
16:09 27.03.2023
9 обективен
16:14 27.03.2023
10 СЗО
16:17 27.03.2023
11 ТаУмВзе
Коментиран от #15
16:22 27.03.2023
12 Фактопроверител
Единият използва недопустимата в историята дума "ако", другия свързва "отпушване" с диктатурата.
Чели, чели...недочели.
А това, че пред очите им рухва една тоталитарна държава, като русията, на това не обръщаме внимание, щото не са го написали в учебниците още. Китайците също се отказаха от колективното ръководство и др.Си сложи началото на края.
(П)резидентът Радев се оля. И ще трябва ние целокупно да му плащаме вересиите. Оня ден кобра Атанасова врещеше по телевизора, че две години нямало "лидерски решения" и затова сме на тоя хал. Явно се е превъзбудила от коженото шлиферче на мутрошефа си. Държавата е сложен механизъм и няма нито толкова умни, нито толкова морални хора, които биха управлявали еднолично и УСПЕШНО. Примери за това в историята и в настоящето - колко щеш. А на тия, дето им се привижда Козяк на всяка крачка - къде го този Козяк? Дайте ми го, да му дърпам ушите, че не си върши работата и ни управляват руски агенти.
16:28 27.03.2023
13 Вълканов
Коментиран от #16
16:32 27.03.2023
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Фактопроверител
До коментар #11 от "ТаУмВзе":
Тоя пък - не му стигат 45 г. комунизъм.Какъв си точно - наивник или мошеник?
Няма друг вид комунизъм - това което беше - това е комунизма. Вари го, печи го, дали ще е съветски, китайски, северокорейски, с човешко лице, с кучи г...з - това е комунизма.
А демокрация правена от ченгета и партийни секретари и комсомолчета е просто друг вид комунизъм - викат му посткомунизъм. Но и той ще си отиде по реда, след като такива като тебе гушнат букетчето.
16:36 27.03.2023
16 Фактопроверител
До коментар #13 от "Вълканов":
Вълканов,Усещам, че като спиш - все Македония сънуваш. Присъединена.
Ама тоя влак отдавна замина. Натовариха я на влака на коминтерна и отпраши в неизвестна посока. Всъщност известна е - сръбска посока.
И не обвинявай "демократите". Комунягите заториха македонската страница в българската история.
Коментиран от #21
16:40 27.03.2023
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Млечин
16:53 27.03.2023
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Брейй
До коментар #6 от "Лазо":
щом си чел за Стамболов със сигурно и знаеш какво е "Мемоара (Припомнювание) към Н. И. В. Султана"!Я разкажи, за да ни стене по-ясно, за "Западна Европа е била със Стамболов"?!
18:41 27.03.2023
21 Брейй
До коментар #16 от "Фактопроверител":
я дай да видим кой отвори тази македонската страница в българската история, та комунистите да я затварят?18:45 27.03.2023
22 ха ха
19:31 27.03.2023
23 ПРЕЦЕНЯЕАШ ПО ВИДА
20:09 27.03.2023
24 Киро Мицков
Коментиран от #25
20:12 27.03.2023
25 Как си го написал неразбрано,
До коментар #24 от "Киро Мицков":
така и аз не разбрах кой кво казал.Друг път отразявай/изразявай по-ясно.23:08 27.03.2023
26 Сандо
23:53 27.03.2023
27 Този коментар е премахнат от модератор.