9 Май, 2023 21:00 1 464 15

Защо ПП-ДБ и ГЕРБ трябва да погледнат назад към 1990 година

  • герб-
  • дб-
  • пп-
  • бойко борисов-
  • кирил петков-
  • румен радев-
  • сдс-
  • бсп-
  • предсрочни избори

Вече е почти сигурно, че отиваме отново на предсрочни избори

Защо ПП-ДБ и ГЕРБ трябва да погледнат назад към 1990 година - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Веселин Стойнев:

Вече е почти сигурно, че отиваме отново на предсрочни избори. ПП-ДБ призовават ГЕРБ да си поеме отговорността и да си реализира мандата, без да помръдват от предложения от тях кабинет. В ГЕРБ пък не изглеждат готови да съставят де факто правителство на т.нар. "хартиена коалиция" под формата на кабинет на малцинството. Ако двете страни не направят отстъпки, лятото отиваме на избори, от които може да спечели единствено "Възраждане".

Напоследък често поглеждаме към модела на правителството на Димитър Попов, създадено преди Коледата на 1990 година. Мнозина от сегашните политически лидери или не са били родени тогава, или са били в детската градина и този модел им изглежда също "хартиен". Но съвсем невръстната тогава българска демокрация, която зад гърба си имаше само едни избори - за Велико народно събрание, успя да намери вярното решение в далеч по-тежки времена. Ако се връщаме към опита от онова време, то не е за да търсим външни аналогии, каквито има много, а за да открием структурни сходства на ситуацията тогава и сега и през тях да се опитаме да видим възможните решения днес.

В края на 1990 година България бе фалирала държава и още не бе започнала пазарните реформи и институционалния градеж на демокрацията. БСП се нуждаеше от демократична легитимация в съвместно управление със СДС - както сега ГЕРБ търси антикорупционна легитимация от споделена власт с ПП-ДБ. Разбира се, и СДС тогава се боеше от колаборация с комунистите както ПП-ДБ днес. Но все някой трябваше да започне непопулярните мерки, зрееше и голяма стачка.

Приемливо за всички от Шареното политбюро

На 20 ноември СДС излезе с декларация за оставка на кабинета на Андрей Луканов и създаване на "коалиционно служебно правителство". При президента Желев, бивш лидер на СДС, се свикваха политически консултативни съвети, т.нар. Шарено политбюро, с участието на партийните лидери и той настояваше за политическо споразумение между партиите. То трябваше да постави срок за приемането на новата конституция и за продължителността на работата на великия парламент. А правителството, по думите му, трябваше да е по-неутрално и да е приемливо и за двете страни.

Съдията Димитър Попов бе секретар на ЦИК на изборите на 10 юни и стана добре разпознаваем с харизматичния си телевизионен образ. СДС освен на икономическите министерства държеше много и на МВР, но БСП също не отстъпваше. Накрая за вътрешен министър бе избран адвокатът монархист Христо Данов, а Луджев стана силов вицепремиер. В гласувания на 20 декември кабинет с едва два гласа мнозинство за финансов министър бе избран неизвестният все още Иван Костов. А социалдемократът Иван Пушкаров, оглавил министерството на индустрията, търговията и услугите, събра най-малко гласове "против", но после бе изключен от БСДП, защото лидерът ѝ Петър Дертлиев не искаше директно да обвързва партията си с кабинета. В деня, в който излезе указът за новото правителство - 22 декември, парламентът почти единодушно гласува за членството на България в Европейската общност и в Съвета на Европа. Програмната декларация на кабинета "Попов" бе представена едва месец по-късно.

СДС се доказа през участието си във властта

Няма да изброяваме колко много свърши това правителство и как надскочи половингодишния си срок до 11 месеца. Важното в случая е, че СДС не загуби от участието си в него, въпреки че разцепленията в коалицията започнаха още при създаването му. Просто това беше начин СДС да се докаже през властта - че знае и може да управлява. Кабинетът "Попов" бе наричан "програмен" и "експертен", но също и "кабинет на националното съгласие", защото бе твърдо подкрепен от БСП, СДС и БЗНС. След него СДС спечели изборите през октомври 1991 година "с малко, но завинаги", според тогавашното синьо самочувствие, каквото имат и днес някои нови демократи, и управлява заедно с ДПС година и два месеца.

Днес ПП и ДБ на пръв поглед вече са се доказали по един или друг начин през властта - в осеммесечното управление на кабинета "Петков". Този актив обаче избледнява, защото ако за втори път не успее с втория мандат, ПП (повличайки и ДБ) ще е толкова виновна за провала на 49-ия парламент, колкото и ГЕРБ с провал на първия мандат - още повече, че вторият мандат беше разигран първи. Големият проблем обаче е, че за разлика от СДС през 1991 година, ПП-ДБ не са във възходяща тенденция, след като и заедно получиха по-нисък резултат на изборите през април 2023.

Но дори и при предсрочен вот лятото да се представят по-добре и даже да станат първи, ситуацията в парламента ще е все така патова. Че и много по-зле, защото вече са в изолация. Ако през 1991 година СДС можеше да се коалира с ДПС, днес всички парламентарни партии са загърбили ПП-ДБ. Ако пък ПП-ДБ изпадне до трета сила, тогава или трябва да загърби позицията си "никога с мандат или с участието на ГЕРБ" и вече от третия път да кандиса за евроатлантическо мнозинство с нея; или да се маргинализира като опозиция, която обаче така е легитимирала управление на т.нар. "хартиена коалиция", а защо не и на една нова голяма коалиция между първия и втория, като вторият този път е "Възраждане", която вече ще се легитимира като системна партия.

С втория мандат без Денков, Василев и Лорер

Затова, за да не са губещи и ГЕРБ, и ПП-ДБ, а да са печеливши и двете, днес един кабинет като онзи на Димитър Попов дори е още по-възможен. Ситуацията не е катастрофална като през 1990 година, постигнато е съгласие по законодателна и донякъде по управленска програма, а след три десетилетия демократичен опит предателството трябва да е останало като мисловна матрица само за ултрасите.

Ако все още е останал шанс за кабинет с втория мандат, подкрепен от първата политическа сила, за него има две възможности. Ако правителството е начело с акад. Николай Денков, то в него ще трябва да влязат най-малкото 5-6 партийни лица от ГЕРБ, за да балансират политическите фигури на ПП - но тогава ще имаме чисто коалиционно правителство, което ПП-ДБ не желаят. Другият вариант е всички политически фигури, вкл. Николай Денков, Асен Василев и Даниел Лорер да излязат от този състав, а на мястото им да застанат още такива като Тодор Тагарев, Андрей Янкулов, Христо Хинков, Яна Генова…

Колкото и работа да свърши такъв един експертен кабинет, все ще е повече от нищото при нови избори и продължаващо до конституционна перверзия служебно управление на Румен Радев. Мотиката е на една ръка разстояние, но в България продължаваме само да я настъпваме. Ако перифразираме Антоан дьо Сент-Екзюпери, политикът е толкова голям, колкото са малки илюзиите му.


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 родител

    8 4 Отговор
    Ама ГРАБ са ОПГ , и който ги подкрепи -директно гори !! Не власт , а затвор на герберистките депутати , защото те окрадоха държавата и народа , и изгониха милион млади !

    Коментиран от #5, #8

  • 2 Егати и

    6 1 Отговор
    Поръчковата стария
  • 3 Тоя главанак

    8 3 Отговор
    Анализатора призовава ПП- ДБ да простят всички нанесени на Народа ни от Баце ЗЛИНИ
  • 4 Спецназ

    5 1 Отговор
    Ще има "експертен" кабинет... ама пак Президентски :))
  • 5 То си има

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "родител":

    Има си такива, дето все "нещо" ги гони...
  • 6 Има една основна разлика

    1 3 Отговор
    Има една основна разлика с тогава и сега и тя е в наличието на паричен капитал. В момента за младежите от ПП-ДБ няма много значение дали ще има правителство или не, защото те са в голямата си част финансово независими от това какво се случва в държавата. И от тази гледна точка те могат да издържат още няколко тура избори без проблем. За другите играчи обаче, това е проблем.
  • 7 Ясно Виждам

    3 4 Отговор
    ПП-ДБ са фалшиви партии създадени за да отглонят вниманието на народа. Активистите им са отрочета на останалите в сянка кредитни милионери на Жан Виденов. В същност целта е да попаднем в капана на Възраждане. Всичките го искат. И Путин и Митрофанова и Радев и Петков.
  • 8 надигаща се вълна

    2 3 Отговор

    До коментар #1 от "родител":

    Младите ги изгони Жан Виденов. Дотогава българите се надяваха "нещо да стане". И като не стана нарамиха торбичката и тръгнаха. А когато първите научиха пътеката, другите ги последваха. Всъщност при Бойко нещата тръгнаха. Но хибридната атака на Путин успя да препъне колата. И Бойко Рашков успя да оплете престъпната мрежа. Нека подкрепим прокуратурата да постави престъпниците където им е мястото.
  • 9 Емо

    4 0 Отговор
    Кабинетът на Димитър Попов беше на мафията и имаше пърночално пробна цел - да провери колко може да търпи народа и до каква степен може да вярва на лъжите за пазарни реформи. Той свърши най-важната си задача - с псевдопазарната реформа, наречена либерализиране на цените. С пускането на мутрите по улиците. С бездействието на МВР по отношение на престъпността. С кражбите в икономиката, нарочното фалиране на предприятия с цел създаване на социално напрежение. След като народа си затрая, мафията стана доста по-смела и "реформите" продължиха. Тогава се положиха основите на унищожаването на 2.5 българи, на демографската криза, на бедността, неравенството, най-ниската продължителност на живота, най-ниския естествен прираст, най-ниските доходи. Такава "държава" на мен не ми трябва. Да изчезва. Пръста няма да си мръдна.
  • 10 ПарапетПетко

    2 0 Отговор
    Пази Боже от правителство като а Димитър Попов, много розов ни го рисуват от зелето, а той хич не беше цвете за мирисане без противогаз!
  • 11 Мария

    0 1 Отговор
    ДБ най- добре да си взимат чантичките и дим да ги няма
  • 12 Циник

    1 0 Отговор
    "за финансов министър бе избран неизвестният все още Иван Костов" - ерго, пълен провал, от тогава та чак до днес. По-бързо да идва Възраждане и да играе метлата. Бай Ставри и той да си поизмете килиите, че тия дето идват са свикнали да им е чисто.
  • 13 Фифо

    0 1 Отговор
    ПП и ДБ не могат да гледат назад, напред не могат също, те не виждат по-далеч от носа си.
  • 14 Живка

    0 0 Отговор
    Според мен просто ПП и ДБ трябва да спрат играят ролята на ощипаната мома. Цялата работа е, че спонсорът на ПП и ДБ не може да се разбере, с когото трябва и за това те сега се въртят около оста си. Чакат просто какво ще им каже олигархът Прокопиев да направят.
  • 15 ДИмо

    0 0 Отговор
    ДБ и ПП накъдето и да гледат няма да видят нищо заради политическото им късогледство