3 Октомври, 2024 23:01 5 468 26

Чудото от Атина: как Гърция се пълни с пари

  • икономика-
  • гърция-
  • атина-
  • пари-
  • ес-
  • данъци-
  • корупция

Дълго време Гърция не успяваше да се справи със сенчестата икономика. Но сега Атина обяви война на укриването на данъци и вече постига успехи.

Чудото от Атина: как Гърция се пълни с пари - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Някои финансови министри в ЕС биха могли да завидят на гръцкия си колега Костис Хацидакис. Държавната хазна на Гърция е добре запълнена, става ясно от данните, които гръцкият министър на финансите представя всеки месец, пише "Ханделсблат". През първите осем месеца на 2024 данъчните приходи са надхвърлили плана с 1,9 милиона евро, което е с пет процента повече от предвиденото, посочва икономическото издание.

Увеличението на приходите се дължи до известна степен на силната конюнктура, пише "Ханделсблат" - ръстът на гръцката икономика през второто тримесечие е 2,3 процента, при положение, че за държавите от еврозоната този показател е средно едва 0,6 на сто. Големите приходи обаче се дължат най-вече на това, че Гърция успешно се бори с укриването на данъци.

Как Гърция постигна този успех

Дълго време гръцките правителства не успяваха да се справят с този проблем. Но консервативният премиер Кириакос Мицотакис обяви "войната" срещу укриването на данъци за един от своите приоритети. Сега промените, които мнозина в Гърция смятаха за невъзможни, бяха приложени. Същевременно премиерът не смята да спира дотук – за него борбата срещу укриването на данъци е борба за социална справедливост.

"Ханделсблат" припомня, че укриването на данъци бе една от причините за гръцката дългова криза около 2010 година, особено що се отнася до ДДС. По данни на ЕК обаче Гърция е успяла от 2017 до 2021 година да намали възлизащите на шест милиарда евро липси в приходите от ДДС почти наполовина. Оттук следва, че е постигнала особено голям напредък в това отношение и се подрежда след Германия, Унгария и Нидерландия. На Гърция все още ѝ се губят 15 процента от дължимия ДДС, но финансовият министър иска да намали тази квота до 9% до 2026 година.

Успешната рецепта е в последователната дигитализация на данъчните дела. От миналата година бе въведено задължението всички каси и терминали в търговските обекти и в заведенията да са свързани чрез мобилна телефония или интернет с фиска – по този начин данъчните власти имат представа за оборота в реално време. Търговците по пазарите и таксиметровите шофьори също бяха задължени да започнат да приемат банкови карти. И това веднага даде резултат, изтъква "Ханделблат": през второто тримесечие обемите на безкасовите плащания се увеличиха с 15 процента спрямо предходната година.

Как самонаетите лица укриват данъци

По данни на икономистите от университета в Тюбинген, цитирани от медийната мрежа RND, сенчестата икономика в Гърция миналата година е възлизала на 21,7 процента от БВП. Според други оценки обаче става дума дори за 30 на сто. В Италия показателят е 21,8%, докато в Германия е 10,9%, в Австрия - 7,9%, а в Швейцария – 6,1%.

Високото ниво на сенчестата икономика в Гърция се дължи най-вече на самонаетите лица, които там са 27,3 процента, т.е. двойно повече, отколкото средно в ЕС (13,8 на сто). Те имат много възможности да укриват доходите си, посочва германското икономическо издание. А това се случва основно с въпроса "Със или без фактура?" - който я откаже, получава намаление, а така се създават възможности за укриване на ДДС. Това важи както за водопроводчика, който отива да отпуши запушена тръба, така и за лекаря с частен кабинет.

Според информацията, публикувана от "Ханделсблат", за 2022 година седем от десетима самостоятелни предприемачи в Гърция са обявили приходи от под 11 000 евро, а 400 000 от общо около 750 000 самонаети са декларирали средно едва 3216 евро годишно. По този повод финансовият министър Хацидакис казва: "Не мога да приема, че някой живее с 268 евро месечно".

От тази година самонаетите лица вече са длъжни да плащат данъци поне за минималния доход. В зависимост от бранша и стажа той е между 10 920 и 50 000 евро годишно. А който не се съгласи с изискванията за деклариране на минимален доход, трябва да приеме да му бъде извършена данъчна проверка – акт, от който повечето се боят.

Така във финансовото министерство на Гърция очакват само покрай промените в закона за данъчно облагане на самонаетите лица допълнителни приходи от 874 милиона евро. А това ще улесни покриването на дължимите от Гърция лихви по заемите.

Биляна Михайлова (редактор)


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 33 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 бою циганина

    28 18 Отговор
    гърция е фалирала държава а ние сме отличниците на геюропа
  • 2 12343211

    40 7 Отговор
    А нещо за 324 000 000 000 евро !?
  • 3 Факт

    39 5 Отговор
    Всичко това го има в България, която ударно трупа дългове! Каква може да бъде причината?

    Коментиран от #22

  • 4 Може ли да сравните

    33 11 Отговор
    премиерът на Гърция с Киро простото. Да може . И двамата са възпитаници на Харвард . Възниква обаче въпросът кои са различията между тях и кой е с истинска диплома и кой имали въобще такава.

    Коментиран от #5

  • 5 Ами нашия

    4 11 Отговор

    До коментар #4 от "Може ли да сравните":

    има бакалавърска диплома. Ония е един обикноовен студент.
  • 6 Kaлпазанин

    26 4 Отговор
    Да не се окаже балон добре запълнете хазна ,някой видял ли ги е ?с ония там опростените 200 милиарда евро ще ги връщат ли или и те отидоха в Давоските чакали ,викат като се роди грък ,евреите започвали да плачат
  • 7 някои забравят

    12 2 Отговор
    че Гърция притежава най-големия търговски флот в света. А държавата открай време се управлява от корабособствениците.

    Коментиран от #24

  • 8 Напреднал

    19 8 Отговор
    Поредната Дойче пропаганда пак се опитва да ни набие в главите, че като пребориме корупцията и всички ще "цъфнем и вържем". С две думи, ЕС не ни е виновен, че си затрихме всичко и се колонизирахме. Като че през целия ни преход, съветниците им не ни бутаха в тази посока с "Шокова Терапия" и "Ударна Приватизация
  • 9 Да Бе Да,

    20 6 Отговор
    Като че ли не знаем, че Гърция "фалира от преяждане" и ЕС стъпка по стъпка им опрости всичко. И точно когато беше време и България да получи нещо повече, парите хвърчаха за фалиралата Гърция, а после за укро-хунтата в Украйна
  • 10 Наблюдател

    17 6 Отговор
    Дойче пропагандата с две думи ни казва: българи, оправяйте се както можете, защото парите на ЕС летят за Украйна
  • 11 Радостта

    7 0 Отговор
    На дв - властите дерат кожите на гърците и то защо, защо? Ахаа, за да плащат дебелите лихви на банките-кредиторки, които съсипаха гръцката икономика!
    Леле, какъв успех за гръцкото правителство - да коли кокошките, които снасят златните яйца!
  • 12 факуса

    8 1 Отговор
    а за дълговете на великите що не се говори на тез трикита колко им опростиха,били на печалба,каква печалба кат имат огромен дълг,и ква икономика имат
  • 13 псп

    6 1 Отговор
    Наблюдения от Сев.Гърция в топ летния сезон.Ако си вече познат клиент на хотелчето,таверната,местното магазинче-навсякъде пари на ръка,без фактури и касови бележки.Не,че ако поискаш,ще ти откажат.Но,резервация на устна уговорка от една година за другата-отстъпката за плащане в брой е сериозна.И предвид хилядите места за настаняване,сериозният туристически поток и завишените цени....какъв ли сив туристически паричен поток се формира?!А и от години,тази практика си върви с пълна сила.А от туризъм събират милиарди евро годишно.Та не знам,доколко статията е обективна.

    Коментиран от #17

  • 14 Артилерист

    7 2 Отговор
    Дебър пример за борба с гешефтарите! Но да обърна внимание защо е успешен. Защото, чрез министъра, в ДЪРЖАВАТА Е СЪЗДАДЕНА СРЕДА за преодоляване на това негативно явление. Как у нас да се случи подобна практика, когато самата ни държава поощрява грабежа чрез данъците, като ограбва бедните и закриля обогатяването на богаташите капиталисти. Аз не съм финансист, но чета любознателно и от чуждестранни източници разбирам, че в България ножицата на доходите на бедни и богати е най-широко разтворена. Как е възможно да има богаташи с яхти, самолети и бентлита, и бедняци, които нямат за насъщния и ровят по кофите с отпадъци. Или да имаме милиардер, който е съден по международния американски ЗАКОН "МАГНИТСКИ" и пребит в Абу Даби за нелоялни нарушения от конкуренцията, а в България НЕ САМО НЕ Е СЪДЕН, ами дори не е проверяван за данъчна изрядност. Напротив, беше предложен и почти стана ШЕФ на ДЪРЖАВНАТА агенция за национална сигурност, а наскоро се сдоби и със своя ПАРТИЯ. Да не отварям дума за мутрата с кюлчетата, къщата в Барселона, миската и дългогодишен ръководител на ДЪРЖАВАТА НИ. Или за харвардските парашутисти-измамници и тн.
  • 15 Няма чудо

    2 0 Отговор
    Има затягане на контрола, стриктни закони и огромни глоби за нарушителите, такива, че за тях да много по-изгодно да си плащат данъците отколкото да мамят държавата.Крайно време е и у нас да се процедира така!
  • 16 Хейт

    6 1 Отговор
    Като всяка година им опростяват заемите и после теглят нови. Ето как. Защото са "люлка на демокрацията" и са "дали толкова много на световната култура". Номерът все още минава.
  • 17 Имам различни наблюдения от Вашите

    5 3 Отговор

    До коментар #13 от "псп":

    За удобство плащам с карта. Не е имало случаи да не ми издадат касова бележка или да ме питат искам ли я. Същото е и за кешово плащане. Винаги са ми издавали касова бележка. Дори и на сергии. Единствено на някои зеленчукови пазари но това е изключение.
    В България много бизнеси нямат ПОС терминали. Даже там където оборота е прилично висок. "Договор" е мръсна дума.
    Ако зависи от мен много бързо с определени похвати ще изсветля БГ икономика. И доста тарикати ще тикна в дранголника. Но в БГ няма политическа воля за това. А народа ходи за гъби в деня на изборите.

    Коментиран от #19

  • 18 Гнусна ИЗМЕТ

    3 2 Отговор
    НЕ МОЖАХА ДА СЪБИРАТ ТЕЗИ ПАРИ ДЕСЕТИЛЕТИЯ ,КОГАТО СУЧЕХА ОТ ЕВРОПА СТОТИЦИ МИЛИАРДИ ? СЕГА КОГАТО ПЛАЩАЧИТЕ СА В КРИЗА ,ГЪРЦИТЕ ПАК НАЙ ГОЛЕМИТЕ ГЯВОЛИ
  • 19 не забравяй

    4 0 Отговор

    До коментар #17 от "Имам различни наблюдения от Вашите":

    че сивата икономика държи ниска безработицата. Държавата има интерес да не пребори на 100% сивата икономика, а да я поддържа на разумни нива.
  • 20 обикновен човек

    2 2 Отговор
    Кога ще се каже истината за древната Българска история и тази на гърците - данайци? Защото правенето на туризъм на база чужда история е едно, правенето на туризъм на базата истинската история е друго? Български могили, гробници са 60 000 +-, разкрити едва 1000 ако въобще и толкова са разкрити, тези с официален достъп, изключвам иманярите... на пръсти се броят... Колко от намерените артефакти са по музеите и колко са по чуждите музеи и съответно те казват ли, от къде са ги взели въпросните артефакти? За да има туризъм, трябва и инфраструктура.
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Факти

    3 0 Отговор

    До коментар #3 от "Факт":

    След ударното трупане на дългове, задлъжнялостта на държавата е колкото преди 10 години!
  • 23 Извод

    3 2 Отговор
    Ако не си връщате дълговете, ще сте богати.
  • 24 бай Даньо

    1 1 Отговор

    До коментар #7 от "някои забравят":

    Бях чувал, че носел по-вече приходи от колкото нашия БВП,
  • 25 бай Даньо

    1 1 Отговор
    Не се пали! Прочети съседната статия че България е на второ място по консумация на узо инак проста чуждестранна напитка която си има български аналог ама на пием нея щото е по така не българска ... и ще ти стане ясно какъв "народ" живее на територията .
  • 26 Сива икономика.

    0 0 Отговор
    Бялата икономика я знаем.

    А каква е черната икономика.
    Как се борят смея и как я облагат с данъци.

    А в Бг-то как в ?