• евро 2016-
  • европейско

Чехите имат богат опит на европейски футболни финали

Евро 2016: Чехия - 1

Чехия се изявява като инвивидуална нация на световната футболна сцена от 1994-а година насам. Оттогава насам представителният тим на страната е неизменен участник на европейски финали.

Още при първата си поява сред най-добрите на Стария континент през 1996-а чехите грабват сребърните медали, оставайки подгласник на Германия. Точно изпълнена дузпа от Патрик Бергер през второто полувреме им дава предимство във финала и титлата е на минути разстояние, но два късни гола на Оливер Бирхоф, единият от които златен, ги „смразяват“.

Така „Бундестима“ взима своеобразен реванш за загубата на финала на европейското през 1976, когато бившата Чехословакия триумфира. Тук трябва да се отбележи, че несъществуващата вече република има и още два загубени финални мача – през 1934 и 1962 година.

Най-добър резултат: Шампион (1976 – като Чехословакия)

Старши-треньор: Павел Врба

Голмайстор на всички времена: Ян Колер (55 гола)

Най-много мачове с националната фланелка: Карел Поборски (118)

Създаване на футболната асоциация: 1901

Играе мачовете си на: Различни стадиони из страната

Знаете ли, че: Чехия успя да спечели групата си на Евро 2012, въпреки че стартира турнира, губейки от Русия с разгромното 1:4

Мачове на европейски първенства: 29 – 13 победи, 5 равенства и 11 загуби с обща голова разлика 40:38

Паметни мачове на европейски футболни финали:

19.06.2004 Холандия – Чехия 2:3, групова фаза

Чехите правят запомнящ се обрат от 0:2 до 3:2 в своя полза, за да се изстрелят към четвъртфиналите на надпреварата.

26.06.1996 Франция – Чехия 0:0 (5:6 след дузпи), полуфинал

Вратарят на чехите Петр Куба се превръща в герой за своя тим, хващайки решаваща дузпа на Рейнал Педрос. Чехия е на финал на европейско първенство.

Състав:

Вратари: Петър Чех (Арсенал), Томаш Вацлик (Базел), Томаш Коубек (Слован Либерец)

Защитници: Теодор Селасие (Вердер), Роман Хубник (Виктория Пилзен), Давид Лимберски (Виктория Пилзен), Павел Кадерабек (Хофенхайм), Михал Кадлец (Фенербахче), Томаш Сивок (Бурсаспор), Онджей Загустел (Спарта Прага), Марек Сухи (Базел).

Полузащитници: Даниел Пудил (Шефилд Уензди), Владимир Дарида (Херта), Борек Дочкал (Спарта Прага), Ладислав Крейчи (Спарта Прага), Лукаш Маречек (Спарта Прага), Ян Коваржик (Виктория Пилзен), Даниел Коларж (Виктория Пилзен), Давид Павелка (Касъмпаша), Ярослав Плашил (Бордо), Томаш Росицки (Арсенал).

Нападатели: Иржи Скалак (Брайтън), Йозеф Шурал (Спарта Прага), Давид Лафата (Спарта Прага), Томаш Нецид (Бурсаспор), Патрик Шик (Бохемианс), Матей Видра (Рединг), Милан Шкода (Славия Прага).