• визитка-
  • европейско-

Феновете в страната отново мечтаят за славните мигове, изживяни на Евро 2008

Евро 2016: Турция - 1

Националният отбор по футбол на Турция направи върховото постижение в своята история през 2002 година. Тогава, напук на всички очаквания, възпитаниците на Шенол Гюнеш направиха истински фурор, класирайки се на трето място. Всъщност, това беше тяхното второ и последно участие на световни футболни финали до момента.

Първите девет евроквалификационни цикъла също са неуспешни за Турция. На първия си голям форум на Стария континент - Евро 1996, южните ни съседи се "сгромолясват". Те отнасят три загуби, в които дори не отбелязват нито едно попадение. Все пак четири години по-късно, под ръководството на Мустафа Денизли, отборът успява да достигне 1/4-финалите, където отпада от Португалия с 0:2.

Без съмнение, едно от най-запомнящите се европейски първенства за всички турски фенове ще си остане Евро 2008. Тимът, предвождан от Фатих Терим, загуби откриващата си среща, отново срещу Португалия, но след това започнаха и лудите емоции... Домакинът Швейцария бе "ударен" с гол във 92-ата минута, за победа с 2:1. Беше ред на мача с Чехия, пряк сблъсък за излизане от групата. Чехите водеха с 2:0, а до края на двубоя оставаше четвърт час. Някак си, немислимото се се случи и с попадения в 75-ата, 87-ата и 89-ата минути турците ликуваха за крайния успех.

На 1/4-финалите съперникът бе Хърватия, но победител не бе излъчен в редовното време. Всички предвкусваха дузпи, но в 119-ата минута Иван Класнич наказа сурово грешка на Рюстю Реджбер - 1:0 за "шахматистите". Е, Турция успя да се върне и в тази среща, изравнявайки в 122-ата минута за нов спиращ дъха обрат с дузпи. Момчетата на Терим почти сториха същото и на полуфинала срещу Германия. "Бундестима" водеше с 2:1, но в 86-ата минута Семих Сентюрк вкара - същинско дежавю. Все пак в последната минута на мача Филип Лам даде на турците от собстевеното им "лекарство" - гол в последната минута и 3:2 за Германия.

Най-добър резултат: 1/2-финал (2008)

Старши-треньор: Фатих Терим

Голмайстор на всички времена: Хакан Шукур (51 гола)

Най-много мачове с националната фланелка: Рюстю Реджбер (120)

Създаване на футболната асоциация: 1923

Прякор: "Полумесеците", "Ай-Йълдъзлълар"

Играе мачовете си на: Различни стадиони из страната

Мачове на европейски първенства: 12 - 3 победи, 2 равенства и 7 загуби с обща голова разлика 11:18

Паметни мачове на европейски футболни финали:

20.06.2008 Турция - Хърватия 1:1 (3:1), 1/4-финал

Един от героите за Турция на финалите през 2008-а Семих Сентюрк изравнява резултата в 122-ата минута на продълженията, пращайки родината си в делириум. Минути след това дузпите също са спечелени.

19.09.2000 Турция - Белгия 2:0, групова фаза

Два гола на Хакан Шукур "изстрелват" тима на първия в историята му четвъртфинал на европейско първенство.

Състав:

Вратари: Волкан Бабаджан (Истанбул), Харун Текин (Бурсаспор), Онур Киврак (Трабзонспор).

Защитници: Гьокхан Генюл (Фенербахче), Шенер Йозбайраклъ (Фенербахче), Мехмет Топал (Фенербахче), Джанер Еркин (Фенербахче), Ахмет Чалик (Генчлербирлиги), Хакан Балта (Галатасарай), Семих Кая (Галатасарай), Исмаил Кьойбаши (Бешикташ).

Полузащитници: Емре Мор (Нордселанд), Волкан Шен (Фенербахче), Озан Туфан (Фенербахче), Хакан Чалханоглу (Байер Леверкузен), Нури Шахин (Борусия Дортмунд), Огужан Озякуп (Бешикташ), Олджай Шахан (Бешикташ), Селчук Инан (Галатасарай), Арда Туран (Барселона).

Нападатели: Бурак Йълмаз (Бейджин Гуан), Ченк Тосун (Бешикташ), Юнус Мали (Майнц 05).