• псв айндховен-
  • аз алкмаар
Аякс е новият-стар шампион на Холандия - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Аякс стана шампион на Холандия за 31-и път в своята богата история. Това е факт, след като грандът от Амстердам победи с 2:0 Венло в мач от предпоследния 33-и кръг на Ередивизи. И двата гола за отбора на Франк де Бур отбеляза Сийм де Йонг (8, 58). Кръг преди края Аякс има 73 точки на върха в класирането - 6 повече от втория Фейенорд. По този начин Аякс защити миналогодишната си титла. През сезон 2010/2011 клубът от Амстердам триумфира след победа с 3:1 срещу Твенте в последния кръг. Любопитно за отбелязване е, че в един момент от сезона Аякс бе шести в класирането, на 8 точки от върха (където се намираше ПСВ Айндховен), но след 13 поредни победи отборът на Франк де Бур успя отново да спечели титлата.

Що се отнася до Твенте, където играе българският национален вратар Николай Михайлов, тимът от Енсхаде записа поредния си разочароващ резултат в сряда вечерта. Твенте загуби с 3:4 у дома от Хеерневеен, въпреки че водеше с 2:0. Луук де Йонг (5, 20) даде добър аванс на Твенте в резултата, но само 2 минути след второто му попадение гостите намалиха на 1:2 чрез Бас Дост. Втората част се превърна в истински кошмар за Ники Михайлов и компания (българският страж бе на вратата на отбора си в срещата). Усама Асалди (63, 83) и Лусиано Нарсинг (79) направиха резултата 4:2 за Хеерневеен преди Дъглас (90) да реализира третото попадение за домакините. След този провал шампионът за 2010 година заема шесто място в класирането с 60 точки. Хееренвеен е четвърти с 64, а на пета позиция е АЗ Алкамаар с 62.

Друг български национал - десният бек Станислав Манолев, пък отново остана на пейката на резервите при победата на своя ПСВ Айндховен като домакин с 5:0 над АДО Ден Хааг. Ола Тойвонен (38, 62) вкара два гола за "филипсите", а останалите три попадения реализираха Джеремайн Ленс (22), Закария Лабияд (66) и Дрийс Мертенс (88). ПСВ е трети в подреждането кръг преди края с 66 точки и има шансове да измести от втората позиция Фейенорд.