• австралия-
  • лига на нациите-
  • български национален отбор по волейбол

Волейболистите ни стартираха перфектно в мача, който се игра във Варна

Българският национален отбор по волейбол започна с успех домакинския си турнир от надпреварата Лига на нациите. Във Варна момчетата на Силвано Пранди се наложиха много трудно над Австралия с 3:2 гейма (20:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15:13). Нашите за пореден път демонстрираха спадове и възходи в своята игра, които без малко не се оказаха и фатални срещу "кенгурутата". Отличен мач за "трикольорите" изиграха Тодор Скримов и завърналият се в състава Цветан Соколов. Така нашите записаха втори пореден успех, след като преди седмица сюрпризираха фаворитите от Франция също с 3:2 гейма, пише TopSport.bg.

Първата част вървеше сравнително равностойно, като всичко се реши малко след второто техническо прекъсване, когато "кенгурутата" успяха да обърнат нещата в своя полза и да вземат надмощие. Последваха четири бързи точки за гостите, които объркаха момчетата на Силвано Пранди. До края австралийците удържаха своя аванс и в крайна сметка спечелиха с 25:20.

Набрал необходимата доза самочувствие, отборът на Австралия поведе с 8:4 и при първото прекъсване във втория гейм. Последва равна игра, а Теодор Тодоров влезе от пейката. Нашите върнаха част от пасива, за да направят 21:22 след добра атака от Цветан Соколов. Австралия стигна до геймбол при 24:22, но ас на Тодор Скримов ни върна - 24:24. Последва изключителна драма, при която успеха в тази част можеше да отиде и за двата тима. Макар и с малко късмет, в крайна сметка съдбата се усмихна на нашите сънародници.

Българските волейболисти дръпнаха бързо в началото на третата част с 4:1 и 8:5 при първото техническо прекъсване. Постепенно обаче "трикольорите" допуснаха обрат и Австралия поведе с 16:18. Съперникът ни дори стигна до четири геймбола при 20:24.Тодор Скримов намали до 21:24, но Австралия стигна до успех в третата част с 22:25.

Нашите докараха нещата до тайбрек след успех в четвъртата част. През нея хората на Силвано Пранди най-сетне демонстрираха солидно представяне в атака. Само веднъж австралийците съумяха да спрат нашата офанзива. Розалин Пенчев беше разигран след влизането си в игра, а пък Тодор Скримов стигна до почти 80% успеваемост. "Лъвовете" постепенно увеличаваха преднината си в този гейм, като тя достигна своето най-голямо измерение при 18:13. България стигна до геймбол при 24:20 след атака в аут на Стоктън. Националите спечелиха 4-ата част с 25:21.

В тайбрека нашите засилиха много успеваемостта си при сервис, като Цветан Соколов доставяше истински бомби в полето на изплашените австралийци. Нашите обаче отново демонстрираха старите си грешки в отбрана и липсата на успешно разиграване при контраатака. Всичко това доведе нещата до 10:12 в полза на гостите. Тодор Скримов ни върна в мача след нова директна точка от сервис. Българската блокада проработи в най-точния момент и резултатът беше изравнен 12:12. "Лъвовете" стигнаха до мачбол след отлична ориентация на мрежата на Алекс Грозданов. И след още една блокада, нашите стигнаха до изстрадан успех над австралийския си съперник.

Предстои домакинство над Япония, която обиграва своя състав за предстоящата Олимпиада в Токио през 2020.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРАЛИЯ 3:2 (20:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15:13)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Розалин Пенчев, Светослав Гоцев, Алекс Грозданов - Петър Каракашев-либеро

АВСТРАЛИЯ: Аршдийп Досандж, Линкълн Уилямс, Люк Смит, Самюъл Уолкър, Ниемая Моут, Трент О'Диа - Люк Пери-либеро