Лъвиците на финал на Евролигата и в световния елит

• европейска лига-
  • гран при
Лъвиците на финал на Евролигата и в световния елит - 1
Снимка: CEV

Женският ни национален отбор по волейбол ще играе финал на Европейската лига, след като отстрани европейските шампионки от Сърбия. „Лъвиците“ постигнаха безапелационна 12-та поредна победа в турнира и пратиха сръбкините у дома след успех с 3:1 гейма. Така България ще играе финал утре срещу победителя от мача Чехия – Холандия.

Нещо повече, женският ни тим се класира за първи път за силния световен турнир Гран При догодина. Състезанието е равносилно на Световната лига при мъжките отбори и ще прати момичетата ни в световния елит.

Днешният полуфинал, игран в Карлови Вари (Чехия), приключи с победа за нашите с 3:1 ((34:32, 25:22, 21:25, 25:20). Те показаха силна концентрация, огромно желание и настроение на полето. Срещата започна повече от драматично, след като първия гейм „лъвиците“ спечелиха с 34:32. Във втория гейм сръбкините се окопитиха и поведоха с 4 точки, но българките бързо наваксаха и със силна финална серия затвориха гейма. Третата част започна по-добре за западните ни съседки, които успяха да направят разлика от 7 точки, която им даде спокойствие до края на гейма – 21:25.

В последния четвърти гейм момичетата на Марчело Абонданца не показаха капка колебание и приключиха срещата с 25:20.

Капитанката на тима ни Страшимира Филипова нямаше спирачка в нападение с типичните си атаки на „краче“. Силен двубой изигра и Елица Василева, а началният удар на Добриана Рабаджиева ни осигури предимство в решителния четвърти гейм.

Отборът ни участва във финалната фаза на турнира без звездата Ева Янева, която се контузи. Емилия Николова също е с травма.