• приказка-
  • us open-
  • завръщане-
  • осминафинал

Българската тенисистка победи и 18-ата поставена в схемата Дона Векич с 6:4; 6:1

Приказката на Цветана Пиронкова в САЩ продължава - 1

Цветана Пиронкова продължава да пише приказката си на US Open и изравни върховото си постижение в турнира от сезон 2012, достигайки отново осминафиналите. Най-популярната българска тенисистка разби 18-ата поставена Дона Векич с 6:4, 6:1 в третия кръг и продължава със самочувствие напред на турнира от Големия шлем в Ню Йорк без загубен сет. Това бе четвърта победа за българката над хърватката от четири срещи между тях до момента.

Пловдивчанката постигна една от най-паметните победи в кариерата си в предишния кръг, елиминирайки една от фаворитките и двукратна шампионка от “Големия шлем” Гарбине Мугуруса със 7:5, 6:3. Преди това на старта Цвети срази рускинята Людмила Самсонова с 6:2, 6:3 в първия си официален мач от “Уимбълдън” 2017 насам след три години майчинство.

Пиронкова завърши мача срещу хърватката с 2 аса, 5 брейка и нито една двойна грешка. Векич записа в актива си 8 аса и 1 брейк, но допусна и 6 двойни грешки.

В първия сет Пиронкова направи два пробива и само веднъж загуби своето подаване, за да спечели частта с 6:4 и да поведе в срещата. Двете печелеха подаванията си до 3:3, а в седмия гейм Цвети проби за 4:3, но хърватката веднага отвърна и взе подаването на българката. Все пак пловдивчанката отново записа пробив и го затвърди за 6:4.

Българката тотално доминираше във втория сет и не остави никакви шансове на своята опонентка. Пиронкова записа още три пробива на сметката си и след 6:1 в тази част се класира за осминафиналите на надпреварата.

След четвъртата си поредна победа от четири сблъсъка срещу хърватката Цвети изравни постижението си от сезон 2012. Преди 8 години тя победи последователно Камила Джорджи, Аюми Морита и Силвия Солер-Еспиноса, след което на осминафиналите отстъпи пред Ана Иванович.