• франция-
  • русия

На финала "петлите" победиха Руския олимпийски комитет с 3:2 гейма

Франция завоюва златото във волейбола - 1

Франция спечели за първи път в историята си златните медали от олимпийския турнир по волейбол при мъжете. Селекцията на Лоран Тили победи в много равностоен мач Руския олимпийски комитет с 3:2 гейма.

"Петлите" поведоха с 2:0 след 25:23 и 25:17, но момчетата, водени от селекционера Туомас Самелвуо спечелиха следващите две части с 25:21 и 25:21.

В решителната пета част руснаците започнаха отлично, но бяха застигнати и се играеше точка за точка. Играта на нерви все пак бе спечелена от французите, които не позволиха да се стигне до пълен обрат след добри отигравания в края на гейма и грешна последна атака на руснаците. Така Франция спечели тайбрека с 15:12, а с това и олимпийската титла.

Над всички във финала бе Ървин Нгапет с 26 точки, а Жан Патри (15) и Тревор Клевено (11) също завършиха с двуцифрен актив.

За руснаците най-резултатен стана Максим Михайлов с 21 точки, докато Егор Клюка завърши с 20.