• дешан

Испания победи Франция с 2:1 в полуфинален мач на Евро 2024

Испания обърна Франция и е първият финалист на Евро 2024  - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Испания победи Франция с 2:1 в полуфинален мач на Евро 2024. Така "Ла Фурия Роха" е първият отбор, който си осигури място на финала в неделя, 14-и юли.

До успеха на испанците се стигна след обрат в рамките на първото полувреме, след като още в 9-ата минута Рандал Коло Муани откри. С невероятен гол Ламин Ямал изравни, а Дани Олмо осъществи обрата.

През втората част попадения нямаше и така Испания продължи към големия финал в Берлин, докато "петлите" напуснаха турнира.

Първите минути бяха силни за испанците, които на няколко пъти опитаха с центрирания да затруднят Майк Менян. В 5-ата минута Ламин Ямал успя да намери Фабиан Руис, който върхлетя топката и стреля опасно с глава. Все пак кълбото мина над напречната греда на френската врата.

Само четири минути след това обаче Франция нанесе първия удар! Килиан Мбапе получи отляво, след което прати центриране в наказателното на "Ла Фурия Роха". Там се извиси Рандал Коло Муани, който с глава прати топката в мрежата на Унай Симон.

В рамките на четири минути възпитаниците на Луис де ла Фуенте стигнаха до пълния обрат. Това стана, след като в 21-ата минута Ламин Ямал вкара фамозен гол. Младокът задържа топката край наказателното на "петлите", нагласи си я на левия крак, след което отправи неспасяем удар, който влезе след среща с гредата. Никакъв шанс за Майк Менян. Така 16-годишният футболист на Барселона счупи рекорд, превръщайки се в най-младия голмайстор на европейско първенство.

След това в 25-ата минута Дани Олмо нахлу в наказателното на Франция, справи се по чудесен начин с Чуамени, след което стреля. Стражът на "петлите" не успя да стигне до топката, а последен с нея игра Жул Кунде, който не успя да я избие обаче.

Последваха още опасни атаки, но не и чисти положения до края на първата част, която завърши с минимален аванс за испанския състав.

Второто полувреме започна по-добре за „петлите“, които натиснаха в търсене на изравнителен гол. В 53-ата минута Орелиен Чуамени стреля с глава при корнер, като изпълнението му обаче беше в средата на испанската врата и Унай Симон улови без проблеми. Три минути след това Мбапе стреля от трудна позиция по земя - стражът на Испания отново се справи с лекота.

Темпото спадна, като и двамата треньори погледнаха към резервните скамейки. В 63-ата минута Упамекано бе намерен с центриране на далечната греда. Бранителят стреля, но заби топката силно в земята, след което тя отскочи и мина над вратата на Испания.

В 76-ата минута Гризман потърси Мбапе в наказателното, а той опита да отклони. Топката бе изчистена, но не добре и стигна до Тео Ернандес. Французинът шутира, но високо над вратата.

Пет минути след това Ламин Ямал пое отдясно, смени посоката и навлезе към центъра. Младежът стреля мощно с левия крак от границата на наказателното, но този му шут прелетя покрай вратата на Франция.

Една от последните възможности пред „петлите“ в редовното време бе за Килиан Мбапе. Той нахлу в противниковото наказателно, след което стреля по диагонала. Ударът му обаче мина високо над напречната греда.

Дълбоко в продълженията Гризман стреля с глава, но неточно и крайният резултат остана непроменен - 2:1 за Испания.