1. Намалете броя на т.нар. насочени известия
известия - новини, прогноза за времето, пропуснати телефонни обаждания, текстови съобщения от всички видове месинджъри...списъкът може да продължи дълго. Целият този информационен "шум" затруднява концентрацията, намалява ефективността на работата и краде време за пълноценна почивка. Днес разработчиците на приложения правят всичко възможно, за да ви разсейват възможно най-често с техния продукт. Включително благодарение на такива постоянни изскачащи съобщения на екрана на телефона: нова промоция, нова функция, нова възможност, отстъпка, разпродажба ... Можете да му устоите. Изключете всички ненужни насочени известия в настройките на вашия телефон или приложение. Ще станете по-спокойни.
2. Инсталирайте устройство за проследяване на времето
Ако установите, че не можете да спрете да играете игри и да "висите" в социалните мрежи всеки ден, тогава можете да си помогнете и да се отървете от пристрастяването, като зададете ограничение във времето. Когато лимитът (например 1 час на ден) бъде надвишен, приложението просто ще бъде блокирано до следващия ден (телефонът ще работи нормално). Проверете дали такава програма вече е предварително инсталирана на вашия смартфон. Ако не, тогава има голям избор от устройства за проследяване на времето в онлайн магазините. В случай, че телефонът се използва от дете, приложенията за родителски контрол ще ви помогнат. С тяхна помощ можете да задавате различни рамки за конкретни приложения в отделни дни. Така вие ще задавате правилата за приложенията, а не те за вас. Начертайте ясни граници между реалния и цифровия свят, за да можете да прекарвате повече време сред природата или с любимите хора.
3. Организирайте си "гладни" дни от социалните мрежи
С бурното развитие на интернет технологиите през последните 5 години се появи терминът „допаминово гладуване“. Съзнателно ограничаване на времето за дейности, които водят до пристрастяване. Това включва и всички социални мрежи, игри, чатове и други форми на онлайн дейности. Получаването на социални „удари“ под формата на харесвания и сладки звуци за известяване в чатовете ви позволява да получите повече допамин, невротрансмитер, отговорен за мотивацията и наградата. Допаминовите рецептори се задействат, докато получават това, което човек харесва, и той изпитва щастие. Същността на „допаминовия детокс“ е да се принудите да преоткриете малките радости на живота. Нека вашето ниво на щастие се влияе не от известия от социални мрежи и приложения, а от красив залез, хубава книга или възможност да се отпуснете и да слушате хубава музика. Направете списък с това, което ви харесва най-много, и започнете да го правите, като оставите смартфона си. Не забравяйте, че вие контролирате своя смартфон.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 др Гей Билтс
17:38 02.09.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Адам Хилтън
18:16 02.09.2022
6 СЗО
До коментар #4 от "Професор":
Тя не е много социална тая мрежа. По скоро е асоциална.....като всичко други де.18:34 02.09.2022
7 шааа
––––
Устройство или приложение? Вероятно е по-добре да се чете, преди да се публикува нещо. Иначе се получават такива недомислици.
Коментиран от #8
18:35 02.09.2022
8 Хирург
До коментар #7 от "шааа":
Не знам за другите, но при мен, откакто имам мобилен телефон, винаги си е имало такова приложение. Дори на тези с копчета. С аверите го наричаме "часовник".Коментиран от #9
18:51 02.09.2022
9 шааа
До коментар #8 от "Хирург":
Така е, но часовникът е пасивно нещо. Седи си кротичко и си мери времето. А в материала се говори за нещо с активна роля. Ако прекрачиш някаква времева граница, почва да те мъмри и дори може да те шамароса.18:57 02.09.2022
10 Фройд
Да пукне тоя, дето го измандахерца тва дяволско изчадие.
23:15 04.09.2022