Официално: Тръмп класифицира движението „Антифа“ като терористична организация

23 Септември, 2025 05:43, обновена 23 Септември, 2025 05:47 1 942 9

  • тръмп-
  • антифа-
  • наксини-
  • бебета-
  • лекарства-
  • сащ-
  • президент

Президентът коментира ваксинирането на бебетата и приема на лекарство от бременните жени

Официално: Тръмп класифицира движението „Антифа“ като терористична организация - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално класифицира движението „Антифа“ като терористична организация, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Движението обединява групи, които се дефинират като антифашистки.

Решението на Тръмп дойде след церемонията в памет на убития ултраконсервативен активист и протръмпист Чарли Кърк.

„Антифа“ е съкратено от „антифашист“. Движението не е организирана политическа група в традиционния смисъл на думата, припомня Ройтерс. Това е децентрализирано движение без ясна структура, йерархия на командване или лидер, според доклад на Конгресната изследователска служба от 2020 г.

Някои експерти по политически екстремизъм, заедно с бившия директор на ФБР Кристофър Рей, твърдят, че „Антифа“ е по-добре да се разглежда като антифашистка идеология, насочена и срещу белия супремасизъм, отколкото като организация със съгласувана структура. Като такава, тя се ползва със свободата на словото, гарантирана от Първата поправка на Конституцията на САЩ.

„Антифа“ води началото си от антифашистките движения в Европа в началото на 20-ти век. То придобива по-голяма жизненост в САЩ след избирането на Доналд Тръмп за президент през 2016 г.

Десните в САЩ обаче асоциират „Антифа“ на крайноляво движение, допълва Франс прес.

Представители на десницата в САЩ смятат, че убиецът на Чарли Кърк е радикално ляв, припомнят агенциите.

Тръмп заяви, че Агенцията за храни и лекарства на САЩ ще каже на лекарите да посъветват бременните жени да не пият медикамента „Тиленол“, известен като ацетаминофен заради завишен риск от аутизъм, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Приемът на „Тиленол“ не е добро нещо. Казвам ви – това не е добро“, заяви Тръмп. "Поради тази причина, те (от Агенцията за храни и лекарства) силно ще препоръчат на жените да ограничат „Тиленол“ по време на бременността, освен ако приемът му не е медицински необходим“, добави Тръмп.

Същевременно САЩ одобриха лечение срещу някои форми на аутизъм, отбелязва Франс прес. Американската агенция за лекарствата обяви, че одобрява приемането на фолиева киселина за подобряване на някои дефицити, свързани с говора при някои форми на аутизъм. Министерството на здравеопазването на САЩ обаче поясни във връзка с това одобрение, че фолиевата киселина не е лек срещу аутизма.

Тръмп също така заяви, че няма никаква причина да се ваксинират бебетата срещу Хепатит Б, допълва Франс прес.

„Хепатит Б се предава по полов път. Няма никаква причина едно бебе, което едва-що се е родило, да бъде ваксинирано срещу Хепатит Б. Бих казал следователно да се изчака навършването на 12 години, детето бъде добре развито и след това да бъде ваксинирано срещу Хепатит Б“, заяви Тръмп по време на събитие, посветено на аутизма, организирано в Белия дом.

Ваксинацията на новородени срещу Хепатит Би е препоръчителна в САЩ както в много други страни заради възможността детето да бъде заразено от майка си по време на бременността ѝ или по време на раждането, отбелязва Франс прес.

По повод изявленията на Тръмп Асошиейтед прес коментира, че той използва платформата на президентството, за да промотира недоказани връзки между „Тиленол“ и аутизма, без да предоставя нови доказателства в тази насока.

Тръмп също така изразява неоснователни опасения, че ваксините допринасят за нарастването на случаите на аутизъм, от който днес страда едно на 31 деца в САЩ, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, добавя агенцията.

Здравният министър на САЩ Робърт Кенеди-младши заяви, че по настояване на Тръмп започва „всеагенционна“ инициатива за идентифициране на всички причини за аутизъм, в която ще участват Националните институти по здравеопазване, Агенцията за храни и лекарства, Центровете за контрол и превенция на заболяванията и още няколко ведомства.

Учените, лекарите и изследователите приписват повишената честота на аутизма в страната на по-голямата осведоменост за това разстройство и на по-новия, широкообхватен „спектър“, използван за поставяне на диагнози на хора с по-леки прояви на аутизъм, отбелязва Асошиейтед прес. Трудно е да се каже дали има и други фактори, допринасящи за това повишение, добавя агенцията.

Администрацията на Тръмп е подложена на огромен натиск от движението на Кенеди „Направете Америка отново здрава“ да даде отговори за причините за отчетеното увеличение на случаите на аутизъм в САЩ през последните години. Експертите казват, че няма единна причина за разстройството и че реториката на Кенеди-младши изглежда игнорира и подкопава десетилетия научни изследвания на генетичните и екологични фактори, които могат да играят роля. Кенеди-младши от години промотира опровергани теории, че ваксините могат да са отговорни за нарастващите нива на аутизъм, отбелязва Асошиейтед прес.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 8 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Урааа!

    10 6 Отговор
    Смърт на антифашизма, свобода на народа!
  • 2 Тръмпакис

    7 16 Отговор
    Фашагите Тръмп и Путин се надушихме
  • 3 Aлфа Bълкът

    17 3 Отговор
    Най-накрая и тук в Европа ги има много от тия джендър комунисти чиято идеология да вкарат повече мигранти ЕС.
  • 4 Уса

    18 2 Отговор
    Антифа е фашистка организация,която проповядва омраза и насилие над всеки,който не споделя техните мисли и действия.Нарочно им приписват думи,като антифашисти,леви и комунисти,но са много далече от тези идеологии.Спонсорират се от мрсни пари
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Уса

    22 1 Отговор
    Когато убиха черния бандит Флойд антифа се присъединиха към черните палеха и чупеха крещейки "Бляк лайф метър".Къде са антифа,когато убият бял?Няма ги,защото за това им плащат.Наскоро черен уби млада украинка в метрото,къде са антифа и защо продължават да скандират "Бляк лайф метър"?Всички трябва да бъдат арестувани и влачени за краката по улиците.Браво на Тръмп
  • 7 Сорос шефът на антифа

    5 3 Отговор
    Без антисемитизъм, гои
  • 8 Екрани

    5 4 Отговор
    Телефоните са причината за големият брой ауризъм
  • 9 ПЕНКО

    0 1 Отговор
    КАКВА Е РАЗЛКАТА МЕЖДУ ТОЗИ -- И ПАТОКЪТ ДОНАЛД ????????????