Еврокомисарката по разширяването Марта Кос определи Албания като „най-яркия пример за трансформиращото влияние на европейското разширяване“, съобщават албанските издания VoxNews и АТА. Тя направи изявлението си по време на пресконференция след седмата Междуправителствена конференция Албания-ЕС, на която Тирана официално отвори последния клъстер в преговорите за присъединяване, предава News.bg.
Кос акцентира върху сериозния напредък, постигнат както от институциите, така и от гражданското общество и населението, което „последователно подкрепя и настоява за европейските реформи“.
По данни на VoxNews, комисарката заявява: „Албания е най-добрият пример за трансформиращата сила на разширяването на ЕС. Реформите, които прилагате, променят политическата система, икономиката и обществото, доближавайки ги до европейските стандарти.“
Тя допълва, че страната служи като вдъхновение за останалите държави от региона: „Вашата отдаденост е пример за Западните Балкани. Много граждани в съседни държави биха искали да видят същата решимост и същия мащаб на промяната в собствените си общества.“
Кос подчерта, че макар отварянето на всички клъстери да е значително постижение, истинската работа започва сега: „Това е изключителен успех, но затварянето на клъстерите е истинската цел. Точно затова е важно да ускорите реформите - особено в сферите на правосъдието, независимостта на съдебната система и борбата с корупцията.“
Както отбелязва и албанската държавна телевизия RTSH, комисарката подчертава, че: „Европа се променя и вие сте част от тази промяна. Напредъкът ви е резултат от работата на институциите, но и от стремежа на албанските граждани да бъдат част от европейската общност.“
Междуправителствената конференция беше определена като ключов момент за европейската перспектива на Албания, а албанските медии отбелязват, че страната никога не е била по-близо до навлизането във финалната фаза на преговорите за членство в ЕС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Албания получи висока оценка от ЕК
има и еврофондове за офшорки
Коментиран от #3
16:05 17.11.2025
2 честен ционист
Тези лъготят всичко туземци по един и същ изпитан метод.
16:12 17.11.2025
3 въртят го на бавен огън
До коментар #1 от "Албания получи висока оценка от ЕК":
Не е до мазнене, а до продажба на държавни интереси и инстинкт за оцеляване, иначе Магнита.16:14 17.11.2025
4 Факти
Коментиран от #7
16:14 17.11.2025
5 Влезе ли и Албания в ЕССР...
16:20 17.11.2025
6 Аз съм веган
16:20 17.11.2025
7 Хе,хе...!
До коментар #4 от "Факти":
Ама то щот голЕм келепир за нас,че бедна и обрулена Албания,ще влезне в нашата общност,че както сме цъфнали и вързали,та и нея да хрантутим...!Коментиран от #8
16:22 17.11.2025
8 хихихихихи
До коментар #7 от "Хе,хе...!":
Абе не е много бедна. Миналата госина ни задмина по чуждестранни инвестиции, а сме гУема сила на Балканите!16:28 17.11.2025
9 Майор Симеон Каназирев (Каназирчето)
16:28 17.11.2025
10 зевзек
16:56 17.11.2025
11 шопо с търнокопо
17:27 17.11.2025
12 Данко Харсъзина
19:04 17.11.2025
13 НА ЛОВ ЗА БАЛЪЦИ КАТО НАС
С тези ШАБЛОНИРНИ неуместни думички , демонстрирайки изхвъргачество на тъпотията си , доказват точно това което са. Ма не се ли отнасяше нещо като такова и за УКРИТЕ бе,а?????
От тая евросган -ФАЛШ, БЕЗЦЕРЕМОННА ПРОСТОТИЯ ,ТОТАЛНО НЕВЕЖЕСТВО , БРУТАЛНА ИЗВРАТЕНОСТ , ЛЪЖИ ,ИЗМАМИ , УЖАСНО НЕКОТРОЛИРУЕМО ЛИЦЕМЕРИЕ !!!! Една , реална характеристика на измамната им върхушка, непълна разбита се ,могат да се добавят още .....!!
И пак на лов за проиксита за капана с макс изцепката "ТРАНСФОРМИРАЩА СИЛА", към балъци като нас , лесни за овладяване с/у тлъсти обещания и фалшеврохартийки. Много им са нужни такива ,особено сега , и не е чудно използването на тава ТЪПО ИЗХВЪРГАЧЕСТВО/ немогат умно/ за да не биха се отказали ако им се говори истината .Всичко е ОК , няма забелешки!!! Всичко постогат чрез измами , фалшхартийки за подкупване .и .......................всичко останало от палитрата наглост ,лицемерие за да си осигурят колкото е възможно по-дълго съществуване на иначе охолния си живот на гърба на ограбване и фалш.
20:03 17.11.2025